Návod na výrobu dopravních značek (TT 1:120)

 (16.2.2004)


   Výroba dopravních značek je poměrně snadná, vyžaduje ale trpělivost a hlavně pečlivost.
   Střihy tentokrát vytiskneme dvakrát, jednou
černobíle a podruhé barevně.
Vytištěné černobílé střihy nalepíme Herkulesem na fotokarton (pouze v jedné vrstvě) nejlépe bílé barvy. Lepidla je lépe více než méně a zásadně ho nanášíme na poklad, na který přijdou střihy nalepit. Pokud bychom lepidlem natřeli střihy, zdeformují se! Střihy ihned obstřihneme s dostatečným okrajem, zatížíme a necháme dostatečně dlouho proschnout, nejlépe přes noc.
   Díly vyřežeme způsobem popsaným v návodu na výrobu hektometrovníků. Připravíme si špendlíky s kovovou hlavičkou. Hlavičky uštípeme a sekundovým lepidlem (osvědčilo se ALTECO) nalepíme připravené tabule značek, ale
pozor, špendlík lepíme na potištěnou stranu (aby druhá strana zůstala bílá a neprosvítala skrze motiv značky). Polotovary zapícháme špičkou do polystyrenu (abychom natřeli raději delší kus sloupku než kratší) a natřeme bílou barvou špendlík a šedou zadní část značky. Po zaschnutí je vhodné natřít obvod tabule hliníkovou (nebo podobnou) barvou. Při natírání dejte pozor, abyste barvou nepotřísnili čelní stranu značky a dále, aby vrstva barvy nebyla příliš silná.
   Vytištěné barevné střihy z obou stran opatrně nalakujeme a necháme zaschnout. Je to bezpodmínečně nutné, jinak se motiv značky při lepení poškodí! Potom motivy vystříháme a nalepíme Herkulesem na čelní strany příslušných značek. Celek je nakonec možné přelakovat.
   Před umístěním značek do terénu je vhodné prohlédnout si skutečný stav, aby značky nebyly příliš vysoko či utopené!
   Pokud by někomu nevyhovovaly hodnoty či názvy uvedené na značkách, má možnost vytvořit si vlastní následujícím způsobem: v otevřeném souboru „Dopravní značky střihy pro úpravy 1“, „Dopravní značky střihy pro úpravy 2“ nebo „Dopravní značky střihy pro úpravy 3“ (všechny soubory jsou ke stažení ZDE) pomocí programu malování si napíše vlastní hodnoty následujícími typy písma:

  • údaje na kulaté značce výškového omezení (font písma ARIAL Narrow, velikost písma před tečkou 85, za tečkou 72, tučné písmo)

  • údaje na kulaté značce hmotnostního omezení (font písma ARIAL Narrow, velikost písma 90, tučné písmo)

  • údaje na kulaté značce rychlostního omezení (font písma ARIAL, velikost písma 110, tučné písmo)

  • údaje na obdélníkové značce názvu obce (font písma ARIAL, velikost písma 60 (případně menší), tučné písmo)

  • údaje na směrových ukazatelích (font písma ARIAL Narrow, velikost písma 60 (případně menší), tučné písmo)


   Vše poté zkopíruje do Wordu (např. „Dopravní značky střihy“) a tam obrázek zmenší na 7 % původní velikosti. Pak lze vytisknout a použít obvyklým způsobem.


 Dopravní značky Dopravní značky Dopravní značky

JiSa