Výstava kolejišť v České Třebové

 (11.10.2004)


  
V rámci oslav Dne železnice dne 25.9.2004 proběhla v čekárně výpravní budovy železniční stanice Česká Třebová výstava modelových kolejišť. Byla zde již podruhé vystavena dvě kolejiště železničních modelářů z Chocně.


   I letos mohli diváci shlédnout rozestavěné kolejiště v modelové velikosti TT. Oproti loňsku na něm již byly umístěny některé z budov, které budou na kolejišti definitivně osazeny. Jsou ručně zhotoveny z papíru a charakterem odpovídají českým poměrům.

 

 
   Na kolejišti byly k vidění i ručně zhotovené modely lokomotiv řad 753 (T478.1) „Zamračená“, 759 (T 499.0) „Kyklop“ a málo známá lokomotiva ř. 772 ŽSR přezdívaná jako „lokomotiva z Marsu“. Dále bylo možné vidět v provozu i několik ručně zhotovených modelů nákladních vozů jako např. vůz pro převoz sladu Ibkkms, vůz s přesuvnými bočnicemi Habbillns, dvoudílnou plošinovou jednotku pro převoz dřeva Laas, šestinápravový plošinový vůz Sammp a model kolejového jeřábu EDK 80.
   Z továrních modelů stojí za zmínku lokomotiva T 679.1 „Sergej“ a patrová jednotka pro převoz automobilů (z produkce firmy Tillig) a set vozů Ztr (z produkce firmy Loco).
Vlivem technické poruchy v řídící elektronice jsme byli nuceni toto kolejiště během odpoledne zhruba na hodinu odstavit mimo provoz.

 


   Na druhém kolejišti ve velikosti N bylo k vidění mimo jiné i několik modelů lokomotiv řady 753 a 754 „Brejlovec“ (dokonce i dvojčata), dále 751 „Zamračená“, E 499 „Bobina“, T 444 „Karkulka“, T 669 „Čmelák“, T 211 „Puklík“ a motorový vůz M 131 „Hurvínek“ s vlekem. Po kolejišti se proháněla i souprava RoLa, ložená kamiony.

   Pozornost diváků přitahovalo také lokomotivní depo s funkční točnou. Na překladišti jistě zaujal model mostového jeřábu. Mimo jiné bylo na kolejišti možné spatřit i pasoucí se ovce, krávy a koně.

 


   Mezi nejvděčnější diváky patřily již tradičně děti, které se mnozí rodiče marně snažili odtrhnout. Součástí oslav byla mimo jiné i výstava skutečných lokomotiv v depu, provoz historické osobní soupravy tažené parní lokomotivou řady 310 a představení mažoretek.


   S vedením železniční stanice jsme předběžně dohodnuti na další výstavě v průběhu září roku 2005. Pro návštěvníky by na obou kolejištích mělo být k vidění i několik novinek, na kterých již pracuje. Podrobnosti zatím ale sdělovat nebudeme.

 

Video z výstavy

Promítnout video.

Video

Videosnímek zachycující jízdu "Dvojčete" a "Zamračené" přes železniční přejezd.

Velikost 1,9 MB


Těšíme se na setkání s Vámi na další výstavě v září 2005 v České Třebové !

 

Kompletní obrázková galerie


 

JiSa