Návod na výrobu rychlostníků (TT 1:120)

 (27.2.2004)

Stáhněte si nové střihy po opravě ! (1.11.2004)


   Výroba rychlostnílů je poměrně snadná, vyžaduje ale trpělivost a hlavně pečlivost.
Střihy vytiskneme dvakrát, jednou černobíle a podruhé barevně.
Vytištěné černobílé střihy nalepíme Herkulesem na fotokarton (pouze v jedné vrstvě) nejlépe bílé barvy. Lepidla je lépe více než méně a zásadně ho nanášíme na poklad, na který přijdou střihy nalepit. Pokud bychom lepidlem natřeli střihy, zdeformují se! Střihy ihned obstřihneme s dostatečným okrajem, zatížíme a necháme dostatečně dlouho proschnout, nejlépe přes noc.
   Díly vyřežeme způsobem popsaným v návodu na výrobu hektometrovníků. Připravíme si špendlíky s kovovou hlavičkou. Hlavičky uštípeme.

   Rychlostní návěsti (bílý obdélník nebo kruh s dvouciferným číslem udávajícím rychlost v km/h) a předvěsti (žlutý trojúkelník nebo kruh s jednociferným číslem udávajícím rychlost v desítkách km/h):
   Vteřinovým lepidlem (osvědčilo se ALTECO) nalepíme špendlíky na připravené tabule rychlostníků, ale pozor, špendlík lepíme na potištěnou stranu (aby druhá strana zůstala bílá a neprosvítala skrze motiv rychlostníku).


Rychlostníky Rychlostníky


   Návěsti začátek (žlutý obdélník s písmenem Z) a konec pomalé jízdy (bílý obdélník s písmenem K) můžeme zhotovit dvěma způsoby a to buď jednostranné (jak je uvedeno výše) nebo oboustranné:
  V připravených tabulkách z čelní strany vytvoříme zářez, do kterého po slepení obou polovin k sobě Herkulesem, zalepíme špendlík vteřinovým lepidlem.

 

Rychlostníky

 

   Polotovary zapícháme špičkou do polystyrenu (abychom natřeli raději delší kus sloupku než kratší) a natřeme šedou barvou špendlík a zadní část tabule. Po zaschnutí je vhodné natřít obvod tabule hliníkovou (nebo podobnou) barvou. Při natírání dejte pozor, abyste barvou nepotřísnili čelní stranu rychlostníku a dále, aby vrstva barvy nebyla příliš silná.
Vytištěné barevné střihy z obou stran opatrně nalakujeme a necháme zaschnout. Je to bezpodmínečně nutné, jinak se motiv značky při lepení poškodí!
   Potom motivy vystříháme a nalepíme Herkulesem na čelní strany příslušných rychlostníků (eventuelně z obou u oboustranné návěsti začátek a konec pomalé jízdy na jednu stranu bílý obdélník s písmenem K a na druhou žlutý obdélník s písmenem Z). Celek je nakonec možné přelakovat.
   Před umístěním rychlostníků do terénu je vhodné prohlédnout si skutečný stav, aby nebyly příliš vysoko nebo naopak moc utopené!

   Pokud by někomu nevyhovovaly hodnoty na návěstidlech, má možnost vytvořit si vlastní následujícím způsobem: v otevřeném souboru „Rychlostníky střihy pro úpravy“ si pomocí programu malování vloží vlastní hodnoty (číslice jsou v souboru přiloženy).
Vše poté zkopíruje do Wordu (např. „Rychlostníky střihy“) a tam obrázek zmenší na 7 % původní velikosti. Pak lze vytisknout a použít obvyklým způsobem.


 


JiSa