Posypový materiál pro vaše kolejiště

 (10.09.2002)

 

   Posypový materiál na kolejiště nebo dioráma může být někdy problém. Bohužel v prodejnách nemají vždy požadovaný odstín a míchání posypu nepřináší vždy ten správný výsledek. Výroba vlastního posypového materiálu není zase až tak obtížná, jak by se mohlo zdát.

   Základní surovinu tvoří dřevěné piliny. Ne piliny ze sololitových desek a podobně. Nejlepší jsou čisté dřevěné piliny. Dají se třeba sehnat v truhlárnách. Musí být suché, aby se nelepily. Když jsou navlhlé, tak je raději dosušíme. Nejlépe rozprostřené na novinách. Po vysušení je piliny potřeba prosít přes síto. Výsledkem by měly být piliny o velikosti 0,5 až 1,5mm podle potřeby.

   Barvení pilin se provádí pomocí barev na textil, známých pod názvem DUHA. Tyto barvy se prodávají v mnoha odstínech a tak je pravděpodobné, že najdeme ten pravý. Jeden balíček rozděláme v jednom litru vody. Barva se musí dokonale rozpustit. Piliny si nasypeme nejlépe do široké a mělké nádoby. Ideální je plech na pečení s vyšším okrajem. Jeden litr barvy vystačí na 0,5 kg pilin. Potom do pilin pomalu a za stálého promíchávání vléváme barvu. Piliny ji prakticky celou nasáknou. Proto je potřeba piliny dobře míchat aby se stihly obarvit všechny stejně. Sytost barvy můžeme zvýšit přidáním barvy.

   Poté co piliny vsáknou všechnu barvu, musím piliny znovu dobře usušit. To trvá několik dní (v závislosti na počasí). Sušíme je volně a v pravidelných intervalech je vždy promícháme. První dva dny tak po dvou až třech hodinách potom stačí 2x až 3x za den.

   Když piliny doschnou, máme posypový materiál připravený k použití.