Návod na výrobu označníků a pískáčků (TT 1:120)

 (28.1.2004)


   Výroba označníků a pískáčků není složitá, ale vyžaduje jistou zručnost a trpělivost.
Vytištěné střihy nalepíme Herkulesem na fotokarton (nejlépe bílé barvy) a to pouze v jedné vrstvě. Zatížíme a necháme dostatečně dlouho proschnout, nejlépe přes noc.

   Díly vyřežeme způsobem popsaným v návodu na výrobu hektometrovníků. Vždy dva díly slepíme Herkulesem natupo za hranu k sobě. Po zaschnutí budeme lepit vždy dva vzniklé L profily k sobě (viz kresba). Do vzniklé dutiny doporučuji vlepit měděný drátek o průřezu 0,5 mm, tím dojde ke zpevnění konstrukce. Na vrcholek sloupku nalepíme čtvereček papíru a necháme proschnout.


   Dále celek napustíme vteřinovým lepidlem (doporučuji Alteco, je řídké a dobře vzlíná do papíru), přebytečné lepidlo je možné setřít papírovým ubrouskem, ale pozor na prsty! Nechat dobře zaschnout. Poté je možné vrcholek zapilovat do jehlanu.
   Hotové polotovary označníků a pískáčků zapíchneme vyčnívajícím drátem do kousku polystyrenu tak abychom se ke všem polotovarům dostali štětečkem při natírání. Další postup je pro označníky a pískáčky rozdílný.


Označníky
   Celek natřeme bílou barvou, spodní část pod čarou bude mít barvou betonu, vrcholek bude barvy modré návěstní.


Pískáčky
   Celek natřeme bílou barvou, spodní část pod čarou bude mít barvou betonu, vrcholek a pruhy budou barvy červené. Po zaschnutí barvy do červených pruhů nalepíme bílé kulaté odrazky, ale pouze z jedné strany! (Pozor, aby vrstva barvy nebyla příliš silná.) Nakonec lze celek přelakovat.


   Označníky a pískáčky přijdou do terénu (štěrku) zapustit "betonovou" částí naznačenou ryskou, která by měla být v rovině terénu. Samozřejmě je možné betonovou patku dle potřeby zkrátit. Je vhodné prohlédnout si skutečný stav.


JiSa