Návod na výrobu námezníků (TT 1:120)

 (31.3.2004)

 

   Výroba námezníků je velice snadná, proto pro stavbu nejsou vytvořeny žádné střihy. V nákresu jsou uvedeny rozměry v mm.


   Z několika vrstev fotokartonu (nejlépe šedého) slepíme desku pro betonovou základnu (o výšce 1,5 mm) a po zaschnutí uřízneme proužek široký 2 mm. Je vhodné zhotovit jeden dlouhý polotovar, ze kterého se poté nařeže několik kusů.
   Z hrany fotokartonu (nejlépe bílého) uřízneme proužek široký maximálně 0,5 mm (v nákresu sestavy
červeně) a přilepíme ho po středu připraveného základu (v nákresu sestavy modře).


   Z fotokartonu (opět nejlépe bílého) uřízneme proužek široký maximálně 2,8 mm (v nákresu sestavy
žlutě) v ose ho podélně nařízneme a podle tohoto řezu ohneme. Přilepíme na základ dle nákresu sestavy a celek necháme proschnout.
   Dále doporučuji napustit řezané hrany vteřinovým lepidlem (doporučuji Alteco, je řídké a dobře navzlíná do papíru), přebytečné lepidlo je možné setřít papírovým ubrouskem, ale pozor na prsty! Nechat dobře zaschnout. Tím dojde ke zpevnění papíru.
   Polotovar nařežeme na jednotlivé díly dlouhé 8,3 mm a na každém na obou koncích srazíme (seřízneme a zapilujeme) hrany. Tyto opracované hrany opět napustíme vteřinovým lepidlem.


   Námezníky přilepíme malou kapičkou Herkulesu na plastovou dobíjecí telefonní kartou, tak abychom se ke všem polotovarům dostali štětečkem při natírání.
Po zaschnutí lepidla natřeme bílou barvou horní část, po jejím dokonalém zaschnutí natřeme barvou betonu spodní část (na střihu šedě označená). Nakonec natřeme černou barvou oba pruhy. (Pozor při natírání, aby vrstva barvy nebyla příliš silná.) Celek je nakonec možné přelakovat.
   Námezník přijde do terénu (štěrku) zapustit „betonovou“ částí, předěl bílá / beton by měl být v rovině terénu. Pokud by byl námezník moc „vysoký“, je samozřejmě možné snížit betonový podklad na potřebnou výšku. Je vhodné prohlédnout si skutečný stav.

 

Námezník.
 

JiSa