Kroužek železničních modelářů v Klatovech

 (12.5.2005)


   Od září 2004, po dvou letech, jsem staronově otevřel kroužek železničních modelářů pod křídly DDM Klatovy. Tenkrát se kroužek rušil z důvodů velmi nepěkných, které nikdo nechtěl a nevěřil, že se stanou a byly to povodně. Panel s vláčky byl odvezen do skladu a tam ležel až do půlky ledna 2005. Při stěhování do skladu se poškodilo elektrické zapojení a samozřejmě neexistuje schéma a to nemluvím o krajince.

 

   V září loňského roku jsem kroužek opět otevřel, nikdo nepředpokládal, že bude po takové době zájem. Přihlásilo se asi jedenáct dětí, počítal jsem i s někým dospělým, ale bohužel, nějak není zájem, snad možná od příštího školního roku. Neměli jsme ani prostory a chodili jsme do automodelářské dílny na autodráhu, kterou mám také na starosti, tam se tvořit moc nedalo, více či méně jsme čekali, jestli přežijeme pololetí. Po novém roce se nám povedlo získat místnost ve starém „teskobaráku“ a za pomoci skvělého údržbáře a kamaráda Zdenka Mazance, upravit místnost a nastěhovat panel s kolejištěm a krásnou krajinou.


   Od prvního února mámě znovu kolejiště ve velikosti 1:87 na panelu čtyřikrát jeden a půl metru. S dětmi v modelářském kroužku se nám podařilo opravit krajinku kolejiště a zprovoznit větší část výhybek a dokonce i závory, bohužel několik zbývajících čeká ještě výměna za nové. Naším největším problémem je přívod proudu z dvou traf do kolejí, neboť ovládací panel byl při rušení poškozen a teď jsme ve stavu, kdy nemůžeme najít elektrický přívod do panelu. Vypadá to velice jednoduše, ale bohužel opak je pravdou. Svorkovnice je skoro půl metru dlouhá a bývalý vedoucí není k zastižení. Moc si přeji, aby se nám to povedlo, už hlavně kvůli těm klukům co tam chodí a mají pořád to kouzelné nadšení. Jsem automodelář a doufám, že se najde opravdový "mašinkář" a převezme po mně, snad dobře rozjetý kroužek.


Nakonec posílám několik fotografií, které si myslím že, potěší laiky a snad i profesionály.

 

kolejiště kolejiště

kolejiště kolejiště

kolejiště kolejiště

kolejiště


Ctirad Novák
vedoucí kroužku Železničních modelářů DDM Klatovy