Železnice - články


Výstava ve Velinách 26. – 29. 5. 2005

 (14.6.2005) - 70

  Ve dnech 26. – 29. 5. 2005 proběhl v obci Veliny I. ročník výstavy železničních modelů a kolejišť. V prvním poschodí budovy obecního úřadu bylo vystaveno celkem 5 kolejišť.

JiSa


Kroužek železničních modelářů v Klatovech

 (12.5.2005)

   Od září 2004, po dvou letech, jsem staronově otevřel kroužek železničních modelářů pod křídly DDM Klatovy. Tenkrát se kroužek rušil z důvodů velmi nepěkných, které nikdo nechtěl a nevěřil, že se stanou a byly to povodně. Panel s vláčky byl odvezen do skladu a tam ležel až do půlky ledna 2005. Při stěhování do skladu se poškodilo elektrické zapojení a samozřejmě neexistuje schéma a to nemluvím o krajince.

Ctirad Novák


Čelní osvětlení lokomotiv

 (20.4.2005)

   Většina modelů lokomotiv ve velikosti TT (a nejen v této velikosti) je vybavena čelním osvětlením. To bývá zpravidla řešeno žárovičkami. Podstatnou nevýhodou tohoto způsobu osvětlení je závislost jeho intenzity na napájecím napětí. Rozhodl jsem se pro jejich náhradu pomocí bíle svítících LED diod, které jsou dnes již běžně (i cenově) dostupné. Jejich výhodou je, že svítí naplno v podstatě již od prvního okamžiku připojení napájecího napětí.

JiSa


Roztoky na obtisky

 (13.2.2005)

Při stavbě železničních modelů jsem narazil na problém týkající se aplikace vodových obtisků. Pod obtisky zůstávala nepatrná vrstvička vzduchu, která se stříbřitě leskla a nebylo ji možné odstranit.

JiSa


Výstava kolejišť v České Třebové

 (11.10.2004)

   V rámci oslav Dne železnice dne 25.9.2004 proběhla v čekárně výpravní budovy železniční stanice Česká Třebová výstava modelových kolejišť. Byla zde již podruhé vystavena dvě kolejiště železničních modelářů z Chocně.

JiSa


 Výroba nákladů do otevřených vozů Článek ve formátu PDF

(20.07.2004)

   Jednoho dne jsem začal být nespokojen se vzhledem , nákladů, které vozily mé otevřené vozy. Mám namysli především imitaci dříví a uhlí, které bylo k někdejším Berliner TT Bahnen uhlákům dodáváno. Obojí jsou jen plastové výlisky, které nebyly nikterak barevně upraveny. Uhlí to nebylo tak hrozné, prostě bylo černé, ale dřevo bylo žluto-béžovo-okrovo-kdovíjaké, jenom né podobné dřevu. Sice jsem si jej trochu barevně doladil, ale stále to byl jen jednolitý výlisek z plastu. Proto jsem si začal vyrábět vlastní náklad. Začal jsem štěrkem, poté jsem se pustil i do uhlí.

TRAINMANIA


Montáž kolejí, vytváření kolejového lože

(5.4.2004)

   Připevnit kolejivo k rámu kolejiště může být někdy noční můrou začínajícího železničního modeláře. Pokud nevíte jak na to, tak Vám určitě pomůže tento článek, kde se dovíte jak strávně koleje připevnit, odhlučnit a jak to udělat, aby vše vypadalo co nejvíc realisticky.

JiSa


Návod na výrobu námezníků (TT 1:120)

 (31.3.2004)

   Výroba námezníků je velice snadná, proto pro stavbu nejsou vytvořeny žádné střihy. V nákresu jsou uvedeny rozměry v mm.

JiSa


Návod na výrobu nákladů do vagónů (TT 1:120)

 (15.3.2004)

   Asi většina železničních modelářů, kteří mají své vlastní modelové kolejiště, na něm provozuje nějaké nákladní vagony. Jistě jsou mezi nimi i vozy otevřené a plošinové. A s nimi se objevuji i zásadní otázka co na ně naložit.
   Je sice pravda, že někteří výrobci dodávají k vagonům i imitaci nákladu, např. náklad dřeva (kulatiny) nebo uhlí do dvounápravových vysokostěnných vozů Es ve velikosti TT, ovšem jsou vylisovány z jednobarevného plastu, což není příliš realistické, zvláště v ucelené soupravě, kde je náklad ve všech vozech naprosto identický! Dále existují firmy, které se specializují na výrobu nákladů na nákladní vagony, ovšem jejich ceny bývají mnohdy vyšší, než by si mnozí z nás přáli.
   Proto jsem se rozhodl vyrobit si imitace nákladů vlastními silami. Není to tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. V tomto seriálu bych se vámi chtěl podělit o své zkušenosti s výrobou nákladů do vozů. Budu popisovat stavbu pro TT, pro ostatní velikosti by neměl být problém konkrétní rozměry patřičně upravit, stejně tak jako i pro další typy vozů. Chce to trochu odvahy a trpělivosti. Současně je dobře dívat se kolem sebe a čerpat inspiraci, vždyť je toho tolik, co se dá na vagonech vozit.

JiSa


Návod na výrobu drobných staveb železnice (TT 1:120)

 (9.3.2004)

   Kolem železniční tratě stojí celá řada velkých i malých staveb. Mezi takové ty malé patří i výhybkářské stanoviště, nebo lidově "výhybkářova bouda". Byl to a někde ještě je malý dřevěný domek umístěný většinou na zhlaví železniční stanice, kde u telefonu sedí pan výhybkář a na pokyny pana výpravčího vyjde z boudy ven, přestaví výměny a zase se schová. Jednu takovou boudu si podle návodu můžete postavit také. Připraveny jsou dvě varianty.

Tomáš Chren


Návod na výrobu bateriové studny (TT 1:120)

 (4.3.2004)

   Poslední návod z velké série článků na výrobu drobných doplňků pro vaše kolejiště. Malou skříňku, které se říká bateriová studna, každý přehlédne, ale na kolejišti to bude detail, který přiblíží krajinu skutečnosti. Návod je opět doplněn střihy.

JiSa


Návod na výrobu sklonovníků (TT 1:120)

 (26.2.2004)

   Další návod z velké série článků na výrobu drobných doplňků pro vaše kolejiště. Tentokráte to jsou návěstidla informující o sklonových poměrech na trati - sklonovníky. Návod je opět doplněn střihy a souborem pro další úpravy dle vašich potřeb.

JiSa


Návod na výrobu rychlostníků (TT 1:120)

 (26.2.2004)

   Další návod z velké série článků na výrobu drobných doplňků pro vaše kolejiště. Možná již máte vyrobeny pískáčky, hektometrovníky, dopravní značky, skříně, téčka. Teď můžete přidat další a to rychlostníky, sklonovníky a začátek a konec pomalé jízdy. Návod je opět doplněn střihy a souborem pro další úpravy dla vašich potřeb.

JiSa


Návod na výrobu dopravních značek (TT 1:120)

 (16.2.2004)


   Výroba dopravních značek je poměrně snadná, vyžaduje ale trpělivost a hlavně pečlivost.

JiSa


Návod na výrobu ŠM skříně (TT 1:120)

 (12.2.2004)


   Výroba ŠM skříně je poněkud složitější, s trochou trpělivosti a pečlivosti ji lze bez problémů zvládnout.

JiSa


Konstrukce rámu kolejiště

 (2.2.2004)

   Jednou ze základních otázek při stavbě kolejiště byla volba provedení jeho konstrukce. Vzhledem k požadavkům kladeným na kolejiště bylo nutné, aby jeho základem byl lehký a současně pevný a torzně tuhý rám. Tyto požadavky mohla splnit překližka.

JiSa


Návod na výrobu označníků a pískáčků (TT 1:120)

 (28.1.2004)

Jak si vyrobit pro modelové kolejiště další doplňky, tentokráte označníky a pískáčky.

JiSa


Návod na výrobu traťových telefonů (TT 1:120)

 (18.1.2004)

Výroba traťových telefonů je poměrně snadná. Není nikterak materiálově ani časově náročná. Tyto drobné doplňky jistě zvýší atraktivnost Vašeho domácího kolejiště.

JiSa


Krabice na ukládání modelů

 (13.1.2004)

   Postupem času, jak mi přibývaly modely, se začal objevovat problém s jejich ukládáním. Zpočátku ani nebyl s místem, spíš s tím, že některé modely byly uloženy v různých originálních obalech a další byly bez obalů. Byl jsem tedy nucen hledat nějaké řešení. Nejprve jsem vyrobil krabičky podle původních obalů. Potom jsem začal modely ukládat do krabiček od zubních past. Nevýhodou byla jednak nepřehlednost a jednak neskladnost způsobená různými druhy krabiček. Modely byly sice zabaleny, ale hledat něco v tom množství krabiček nebylo vůbec jednoduché. Nakonec jsem dospěl k poměrně snadnému způsobu ukládání modelů, který má i další výhody.

JiSa


Návod na výrobu hektometrovníků (TT 1:120)

 (4.1.2004)

Výroba hektometrovníků je poměrně snadná. Není nikterak materiálově ani časově náročná. Tyto drobné doplňky jistě zvýší atraktivnost Vašeho domácího kolejiště.

JiSa


Kolejiště - pokračování

 (4.1.2004)

 Předchozí článek "Kolejiště" Vás pravděpodobně zaujal a tak je připraveno pokračování, ve kterém se můžete dozvědět další podrobnosti o tomto kolejišti. Mimo jiné se dovíte, jak autor řešil kolejivo, návěstidla, elektroniku a další části. Nečekejte zatím příliš mnoho detailů. Jako inspirace a podměty k řešení podobných problémů je tento článek ideální. Podrobnější rozpracování některých detailů, které jsou obecně aplikovatelné, bude postupem času následovat.

JiSa


Kolejiště

 (2.1.2004)

   Železničním modelářstvím se zabývám od střední školy. Převážně stavím modely motorových, elektrických lokomotiv a nákladních vagonů. Ačkoli jsem toužil postavit kolejiště, nebylo mi to rodiči umožněno. O to větším překvapením bylo, když mi moje žena krátce po svatbě navrhla, zda si nechci postavit kolejiště. Samozřejmě jsem nebyl proti! Během následujícího roku a půl se vyjasňovaly konkrétní požadavky na budoucí kolejiště. Po této době získaly návrhy v podstatě konečné podoby. Bylo dohodnuto umístění kolejiště na zdi nad postelemi.

JiSa


Vystřihovánka pily, skladu a vrátnice v barvě!

 (2.2.2003)

    Někdy v září jste si mohli stáhnout testovací verzi vystřihovánky vrátnice a skladu pro malý dřevařský závod, jehož první stavbou byla pila, kterou pro Monako udělal pan Tomáš Chren  (chren@adns.cz). Nedávno se do tvorby zapojil i pan Ladislav Varný (vranik@centrum.cz) a celá vystřihovánka - pila, sklad a vrátnice je již hotova v barvě! Pan Ladislav ještě přislíbil, že obě budovy budou udělány s hrazeným zdivem, jiný typ rampy, Bude dřevěná s krakorci a nájezdová rampa.


Jak se staví "Polabská dráha"

 (25.11.2003)

    Už ani nevím přesně o čem jsme s Tomášem spolu začali začali poprvé komunikovat, ale e-mailů přibývalo a postupem času z toho vznikla od Tomáše vystřihovánka pily a další připravuje. Nedávno jsme spolu začali tak trochu přemýšlet nad kolejištěm pro které si Tomáš doma našel místo. Vznikla celá řada návrhů, náčrtů a nákresů jak nejlépe využít získaný prostor a pak i vlastního kolejiště. Protože si myslím, že pro mnoho mladých a nebo začínajících modelářů může být možnost sledovat jak tak takové domácí kolejiště vzniká zajímavé, dohodli jsme se s Tomášem, že bude na Monaku zveřejňovat fotky z postupující stavby se svými poznatky. Pro ty zkušené bude možná tato dlouhodobější reportáž zase inspirací.


Obrázky z výstavy vláčků - Praha Hlavní nádraží 2003

(22.9.2003)

  O víkendu (19-21.9.2003) se v Praze na Hlavním nádraží uskutečnila výstava železničních modelů. V krásném kulturním secesním sále Fantovy budovy vystavovali svoje modulové kolejiště hlavně modeláři z Klubu železničních modelářů, který působí na Praze 4. Zájem byl veliký a bylo i na co koukat. Pokud jste se na výstavu nedostali a železniční modely Vás zajímají, můžete si přečíst fotoreportáž doplněnou čtyřmi videosnímky z této akce.


Vystřihovánka vrátnice a skladu jako další stavby k pile (pro vaše kolejiště)

(17.9.2003)

  Před pár dny mi pan Tomáš Chren  (chren@adns.cz) poslal první verzi vystřihovánky skladu a vrátnice. Tyto stavby budou doplňovat již dříve zveřejněnou vystřihovánku pily a tak na vašem kolejišti může vzniknout malý dřevařský závod. Nyní si můžete otestovat ja budou stavby "zapadat". Kdo máte zájem neváhejte a stáhněte si testovací vystřihovánku v tzv. bílé verzi a nezapomeňte poslat svoje poznatky ze stavby případně fotky hotového modelu!


Vystřihovánka pily (pro vaše kolejiště) již v barvě !!!

(13.3.2003)

  Před měsícem mi pan Tomáš Chren  (chren@adns.cz) poslal první verzi vystřihovánky pily. Otestoval jsem její provedení a včera mi přišla od pana Tomáše nová verze a dnes ráno i v barevném provedení. Senzace ! Musím ocenit a panu Tomášovi poděkovat, že svůj slib splnil a pro čtenáře Monaka připravil kvalitní vystřihovánku se kterou když si pohrajete, tak ji klidně můžete "zasadit" do svého kolejiště. Kdo máte zájem neváhejte a stahujte a nezapomeňte poslat svoje poznatky ze stavby případně fotky hotového modelu!


Vystřihovánka pily (pro vaše kolejiště)

(2.2.2003)

  Někdy v půli listopadu loňského roku jsem sliboval, že se můžete těšit na vystřihovánku malé pily pro Vaše modelové kolejiště. Tuto vystřihovánku slíbil pro Monako pan Tomáš Chren  (chren@adns.cz) a ve čtvrtek (30.1.2003) mi skutečně poslal první verzi této vystřihovánky. Současně mě požádal o sestavení modelu, aby se ověřilo, zda všechno na sebe pasuje. Pokud Vás zajímá, jak to dopadlo, přečtěte si tento malý článek.


Rozpojovač pro modelové kolejiště

 (20.10.2002)

   Prodávané rozpojovače nevynikají přílišnou modelovostí a není možné je vždy správně zamaskovat. Navíc by se nám někdy hodil rozpojovač, který bychom mohli umístit i ve stanici, která je do mírného oblouku a pod. V případě, že máte pod základovou deskou alespoň 30 mm místa, můžete si vyrobit jednoduchý rozpojovač, který nikterak nebude rušit vzhled vašeho kolejiště a navíc je po seřízení spolehlivý.


Posypový materiál pro vaše kolejiště

(10.9.2002)

   Posypový materiál na kolejiště nebo dioráma může být někdy problém. Bohužel v prodejnách nemají vždy požadovaný odstín a míchání posypu nepřináší vždy ten správný výsledek. Výroba vlastního posypového materiálu není zase až tak obtížná, jak by se mohlo zdát.


Tunel a jeho profil

(10.6.2002)

  Pokud se chystáte na svém kolejišti postavit tunel, měli by jste vědět, jak správně na to. 


Domky z papíru pro kolejiště

(24.4.2002)

   Jistě to znáte. Přijdete do prodejny s vláčkama a nestačíte valit oči. Většinou na tu spoustu krásných modelů a pak na ceny. Cena za jeden ne příliš velký domek se pohybuje řádově od 300,- do 400,- Kč. Ale mnohem levněji a velmi pěkné domky se dají postavit z papíru. Pokud chcete vědět jak na to, přečtěte si tento článek.


  Naše domácí kolejiště

(20.4.2002)

   Loni na Vánoce dostal syn pod stromeček vláček- "tétéčko". Tak oblíbený dárek, hlavně pro tatínky :-) A hned začala stavba kolejiště. Ještě není zdaleka hotové, ale možná naše zkušenosti ze stavby budou pro jiné docela dobrou inspirací co a jak udělat případně čeho se vyvarovat.