Návod na výrobu drobných staveb železnice (TT 1:120)

 (9.3.2004)

 

Výhybkářská bouda

Malé veřejné dřevěné WC

Stavědlo

 

   Kolem železniční tratě stojí celá řada velkých i malých staveb. Mezi takové ty malé patří i výhybkářské stanoviště, nebo lidově "výhybkářova bouda". Byl to a někde ještě je malý dřevěný domek umístěný většinou na zhlaví železniční stanice, kde u telefonu sedí pan výhybkář a na pokyny pana výpravčího vyjde z boudy ven, přestaví výměny a zase se schová. Jednu takovou boudu si podle návodu můžete postavit také. Připraveny jsou dvě varianty.

1.část - Výhybkářská bouda

 

První varianta

    Stáhněte si tento soubor (2,2k, PDF) a v PC si jej vybarvíte pomocí některého kreslícího programu tak, aby bouda zapadala do vaší stanice a pak soubor vytiskněte na kladívkovou čtvrtku papíru. Nebo si soubor vytiskněte bez vybarvení a můžete model boudy nabarvit barvami až po sestavení.

    Díly pečlivě vystřihněte. Vyřízněte pomocí ostrého nože okenní rámy. Potom vlepte okna a dveře. Sestavte zdivo do obdélníku a nakonec přilepte střechu. K lepení můžete použít lepidlo Herkules.

 

Druhá varianta

   Je trochu náročnější, ale výsledek je lepší, než u první. Nejdříve si zakoupíte v modelářské prodejně s vláčky tabulky se vzorky prken, střechy, kamenného zdiva, cihlové zdivo a případně další detaily. Např. okna a dveře jsou od Auhagena. Můžete také použít zbytky materiálu i z jiné stavebnice domečku.

   Vytiskněte si tento soubor (8k, PDF) Nejdříve si slepíte kostru, kterou vystřihnete z kartonu a polepíme vzorkem z prken. Pokud je nemáme použijeme ty z papírové nebo nějaké jiné z "vraku" jiného domečku. Potom je třeba upravit rozměr otvoru. Celou stavbu doplníme různými detaily z toho co najdeme v našich zásobách. Lampy, parapety z papíru, schody a jiné. Střecha je malována pouze jako jedna půlka, buď znovu použijeme kartón s nalepenou imitaci krytiny z papíru (plech) nebo jemní smirek jako lepenka, Nebo můžeme použit imitaci eternitu od "Malé železnice" a pod.

 

Výhybkářská bouda Výhybkářská bouda Výhybkářská bouda

 

Konec první části...

 

2.část - Malé veřejné dřevěné WC

 

   Stáhněte a vytiskněte si tento soubor. Najdete v něm střihy pro papírovou verzi stavby a rozněry pro stavbu z jiných materiálů.

 

První varianta

   Střihy v souboru si pomocí některého grafického programu vybarvíte podle vlastní potřeby a vytiskněte na barevné tiskárně. Potom jednotlivé díly pečlivě vystřihnete a slepíte pomocí lepidla Herkules. Podle potřeby je můžete podlepit.

 

Druhá varianta

  

   Díily vyřežete z kartonu, slepíte a polepít tištěnýma prkýnkama od Malé železnice. Pokud nemáte, můžete si je stáhnout v sekci "Ke stažení" ve vzornících, kde najdete i další vhodné vzory.

   Ti náročnější stavitelé zajdou do prodejny železničních modelů, kde zakoupí vhodné plastové materiály (např. Auhagena). Z těchto mateiálů potom vyřežete jednotlivé díly a slepíte případně dobarvíte barvami. Doplníte detaily. (třeba madla na dveřích)

Střecha může být z eternitu, plechová případně térová lepenka - jemný smirek v černé barvě.

WC

WC

 

Konec druhé části...

 

3.část - Stavědlo

 

   Stáhněte a vytiskněte si tento soubor. Najdete v něm střihy pro papírovou verzi stavby a rozněry pro stavbu z jiných materiálů.

 

První varianta

   Střihy v souboru si pomocí některého grafického programu vybarvíte podle vlastní potřeby a vytiskněte na barevné tiskárně. Potom jednotlivé díly pečlivě vystřihnete a slepíte pomocí lepidla Herkules. Podle potřeby je můžete podlepit.

 

Druhá varianta

  

   Díily vyřežete z kartonu, slepíte a polepíte tištěnýma prkýnkama od Malé železnice. Pokud nemáte, můžete si je stáhnout v sekci "Ke stažení" ve vzornících, kde najdete i další vhodné vzory.

   Ti náročnější stavitelé zajdou do prodejny železničních modelů, kde zakoupí vhodné plastové materiály (např. Auhagena). Z těchto mateiálů potom vyřežete jednotlivé díly a slepíte případně dobarvíte barvami. Střecha může být z eternitu, plechová případně térová lepenka - jemný smirek v černé barvě. Doplníte detaily jako je stožár telefonického vedení, světlo nad vchodem a pod. Nezapomeňte na okapy. Nápis stanice si vytiskněte na počítači a na kopírce zmenšete na potřebnou velikost.

   Po zasazení do terénu, dodělejte zeleň, "ošoupejte schody" a pod, aby stavba vypadala co nejrealističtěji.

 

WC

WC

WC

 

Konec třetí části...

 


Související články

Vystřihovánka pily, skladu a vrátnice v barvě

Domky z papíru pro kolejiště

Tomáš Chren