Návod na výrobu traťových telefonů (TT 1:120)

 (17.1.2004)

Traťový telefon

   Výroba téček je trochu náročnější než hektometrovníků, není však složitá. Vytištěné střihy nalepíme Herkulesem na fotokarton (pro díl B nejlépe bílé barvy, pro A, C a D je vhodný šedý). Díly B a C podlepíme na tloušťku 1 mm (asi 2-3 vrstvami), díly A a D na tloušťku 1,5 mm (asi 3-5 vrstvami fotokartonu). Lepidla je lépe více než méně a zásadně ho nanášíme na poklad, na který přijdou střihy nalepit. Pokud bychom lepidlem natřeli střihy, zdeformují se!  Střihy ihned obstřihneme s dostatečným okrajem a přilepíme na další vrstvu fotokartonu. Celek zatížíme a necháme dostatečně dlouho proschnout, nejlépe přes noc.

 

Traťový telefon


   Po vyschnutí díly vyřežeme způsobem popsaným v návodu na výrobu hektometrovníků. Dále doporučuji napustit řezané hrany vteřinovým lepidlem (doporučuji Alteco, je řídké a dobře navzlíná do papíru), přebytečné lepidlo je možné setřít papírovým ubrouskem, ale pozor na prsty! Nechat dobře zaschnout. Tím dojde ke zpevnění papíru.
Jednotlivé díly slepíme dle návodné kresby (pro variantu téčka bez sloupku nepoužijeme díl D). Hotová a proschlá téčka přilepíme malou kapičkou Herkulesu na plastovou dobíjecí telefonní kartou (nastojato, za spodní stranu sloupku, u varianty téčka bez sloupku za zadní stěnu), tak abychom se ke všem polotovarům dostali štětečkem při natírání.

   Bílou barvou natřeme díl B včetně hran (případně i čelo dílu A pokud na něm bude označení "T"), šedou barvou natřeme díl A a C, díl D natřeme barvou betonu (část nad terénem může mít výstražné zbarvení žluto/černé pruhy, eventuelně může být i černá), spodní část pod čarou bude mít barvou betonu. (Pozor, aby vrstva barvy nebyla příliš silná.) Na čelo dílu B (případně i A) nalepíme Herkulesem označení "T". Celek je nakonec možné přelakovat.

 

Traťový telefon Traťový telefon Traťový telefon

 

   Téčko se sloupkem přijde do terénu (štěrku) zapustit "betonovou" částí naznačenou na díle D ryskou, která by měla být v rovině terénu. Samozřejmě je možné betonovou patku dle potřeby zkrátit. Téčko bez sloupku přijde připevnit zadní stěnou například na portál tunelu, zabezpečovací skříň či nějakou budovu. Je vhodné prohlédnout si skutečný stav. 


 

Traťový telefon

JiSa