Kolejiště

 (2.1.2004)

 

   Železničním modelářstvím se zabývám od střední školy. Převážně stavím modely motorových, elektrických lokomotiv a nákladních vagonů. Ačkoli jsem toužil postavit kolejiště, nebylo mi to rodiči umožněno. O to větším překvapením bylo, když mi moje žena krátce po svatbě navrhla, zda si nechci postavit kolejiště. Samozřejmě jsem nebyl proti! Během následujícího roku a půl se vyjasňovaly konkrétní požadavky na budoucí kolejiště. Po této době získaly návrhy v podstatě konečné podoby. Bylo dohodnuto umístění kolejiště na zdi nad postelemi.

 

 


   Kolejiště bylo navrženo jako jednoduchý ovál s jedním viditelným a jedním skrytým nádražím, sloužícím k odstavování vlaků. Kolejiště je vytvořeno tak, aby bylo možné předvádění na výstavách.


 

   Po technické stránce se jedná o jednodílné kompaktní kolejiště zhotovené ze vzájemně sešroubovaných a slepených překližkových žeber. Celkové rozměry (včetně krytu) jsou 281 cm (délka), 96 cm (šířka) a 36 cm (výška). Tato konstrukce a rozměry umožňují, aby se celé kolejiště dalo snadno přepravovat na střeše osobního automobilu.
   Pro stavbu jsem použil plechové kolejivo. K tomu jsem dospěl ze třech závažných důvodů. Prvním byla cena profilového kolejiva, druhým byla rozdílná geometrie obou typů kolejiva, což by vedlo ke zvětšení celkových rozměrů kolejiště. Dalším byla potřeba rozdělení kolejnic na poměrně hodně elektrických úseků. Kolejivo bylo upraveno pro zvýšení provozní spolehlivosti, v části viditelné pozorovateli i pro modelovější vzhled.

   Ve viditelné stanici jsou osazena funkční návěstidla a na trati jsou umístěny funkční výstražníky se závorami. Jejich funkce je plně automatická. Jízda vlaku je závislá na signalizaci návěstidel.

 


   Ovládání kolejiště a veškerá řídící elektronika včetně napájecího zdroje je zabudována přímo ve vlastní konstrukci kolejiště. Ovládání je umístěno v prostoru skrytého nádraží. Z místa obsluhy je zajištěn přehled nejen do celého skrytého nádraží, ale i na převážnou část kolejiště viditelnou pro diváky.

 


   V současné době je kolejiště plně funkční. Je již vytvořen základ krajiny. Jako podklad pro zhotovení budov budou pravděpodobně použity vystřihovánky minibox. Po instalaci budov by mělo následovat definitivní dokončení krajiny.
   Výhledově je počítáno se stavbou trolejového vedení ve viditelné části kolejiště.

 

 

Obrázková galerie k článku

 

JiSa