Návod na výrobu hektometrovníků (TT 1:120)

 (11.1.2004)

   Výroba hektometrovníků je poměrně snadná. Vytištěné střihy nalepíme Herkulesem na fotokarton (je kvalitnější než kladívková čtvrtka, i ta postačí) nejlépe bílé barvy. Lepidla je lépe více než méně a zásadně ho nanášíme na poklad, na který přijdou střihy nalepit. Pokud bychom lepidlem natřeli střihy, zdeformují se! Střihy ihned obstřihneme s dostatečným okrajem a přilepíme na další vrstvu fotokartonu. Toto opakujeme až je tloušťka materiálu kolem 1 mm (asi 3 – 4 vrstvy). Celek zatížíme a necháme dostatečně dlouho proschnout, nejlépe přes noc.

   Po vyschnutí můžeme díly vyřezat. Používám modelářský skalpel s výměnnými čepelemi (ne řezáček s odlamovacími čepelemi!). Řez provádím po přiložení ostří na obrys tlakem proti podložce bez jakéhokoli posouvání čepele! Jako podložka se osvědčila skleněná tabulka, která brání deformaci materiálu na spodní straně řezu. Takto vyřežu (spíše vysekám) díly, oblou stranu hektometrovníku zaříznu nejprve do rovna a poté stejným způsobem zaoblím rohy.

   Dále doporučuji napustit řezané hrany vteřinovým lepidlem (doporučuji Alteco, je řídké a dobře vzlíná do papíru), přebytečné lepidlo je možné setřít papírovým ubrouskem, ale pozor na prsty! Nechat dobře zaschnout. Tím dojde ke zpevnění papíru.
Hektometrovníky přilepíme malou kapičkou Herkulesu na plastovou dobíjecí telefonní kartu (nastojato, šedou stranou dolů), tak abychom se ke všem polotovarům dostali štětečkem při natírání.

   Po zaschnutí lepidla natřeme bílou barvou horní část, po jejím dokonalém zaschnutí natřeme barvou betonu spodní část (na střihu šedě označená). Osobně používám barvy Agama v plechovce. (Pozor při natírání, aby vrstva barvy nebyla příliš silná.)
Na naznačené místo nalepíme Herkulesem číslici kilometrické polohy (z obou stran je údaj totožný). Celek je nakonec možné přelakovat.

   Hektometrovník přijde do terénu (štěrku) zapustit „betonovou“ částí, předěl bílá / beton by měl být v rovině terénu. Je vhodné prohlédnout si skutečný stav. Samozřejmě je možné betonovou patku dle potřeby zkrátit. Pokud by někomu nevyhovovaly uvedené kilometrické hodnoty, má možnost vytvořit si vlastní následujícím způsobem: v otevřeném souboru „Hektometrovníky střihy pro úpravy“ pomocí programu malování si napíše vlastní hodnoty (font písma ARIAL Narrow, velikost písma před tečkou 36, za tečkou 32), vše poté zkopíruje do Wordu (např. „Hektometrovníky střihy“) a tam obrázek zmenší na 12 % původní velikosti. Pak lze vytisknout a použít obvyklým způsobem.

 

JiSa