Před použitím protřepat !

(14.2.2003)

 

   U každé modelu dříve nebo později přijde řada na barvy. Vezmete lahvičku s barvou, otevřete a zjistíte, že její hustota vlivem dlouhodobého nepoužívání je poněkud větší, nebo že je barva usazená, zkrátka, že je potřeba ji naředit a řádně protřepat. Stejně tak když si mícháte trochu více odstínu je třeba barvu protřepat. Někteří modeláři to řeší tak, že do lahvičky s barvou vsunou míchačku na barvy a promísí a nebo lahvičkou třepou a třepou až je bolí ruka. Obojí je poněkud nepohodlné a často se podaří se přitom obarvit i nechtěné. Protože barvy nepoužívám často a když na ně přijde, řeším právě vždy problém jak je dobře promísit. Tak jsem si postavil protřepávačku a k mému překvapení funguje skvěle.

 

Konstrukce

   Konstrukce je opět osvědčenou technologií CDD. Jako základ jsem použil stavebnici Merkur která doma ležela ladem. K pohonu se hodil motorek na 12V vykuchaný z vyřazené kopírky. Jako základní deska postačil odřezek z prkna. Řemeničku jsem použil tu, co byla určena jako náhradní ke starému magnetofonu. Nejvíce práce dalo objevení nejvhodnějšího držáku lahvičky s barvou, která se má protřepat. Nakonec jako takřka ideální se ukázalo pouzdro z osvěžovače vzduchu do kterého se vkládá malá bombička s plynem. Určitě jej znáte z reklamy. Bylo potřeba ještě najít vhodný pružný vratný element. Ocelové pružinky selhaly pro svoji přílišnou tuhost. Po několika praktických pokusech to vyhrála obyčejná dlouhá gumička. Nebudu celou konstrukci popisovat, vše je dobře patrné z obrázků a videa.

 

Postup protřepání

   Do držáku vložte lahvičku s barvou. Předtím do barvy dejte přiměřené množství ředila, vody, lihu a pod. Případně slejte v určeném poměru barvy pro získání odstínu. Lahvičku dobře uzavřete a vložte do držáku. Držák zajistěte gumičkou. Připojte napájení a zapněte. Nechte protřepat minimálně jednu minutu a barvu můžete použít případně opět naředit nebo přidat barvu. Čím déle necháváte protřepat, tím je výsledek lepší. Jediné co protřepávačka nedokázala protřepat byly dva roky nepoužívané barvy Unicol :-)

 

Video

Kliknutím na obrázek si můžete prohlídnout videosnímek jak protřepávačka funguje.

snímek č. 1

 Už to lítá a už se to třepe ! Pěkně to fofruje a barva je potom opravdu dobře promísená.