Koncovky táhel podomácku

(21.12.2003)

 

   Při stavbě dálkově řízeného modelu musíte vyřešit problém, jak propojit páku kormidla (nebo jiné části) s pákou serva. Samozřejmě, že pomocí táhla, ale jak táhlo zakončit a napojit je na páku ? Existuje možnost zajít do modelářské prodejny a koncovky na táhla koupit a nebo se je pokusit vyrobit sami.

 

Materiál

   Základem koncovky je pásek z měděného plechu, který je vytvarován do písmene "U". Jako drátová táhla lze použít drát, ze kterého jsou vyrobeny kancelářské spínky. Čepy jsou udělány z ocelových hřebíků příslušného průměru. Pro spojení a nastavení délky táhla slouží mosazná elektrikářská spojka.

 

Postup

   Z měděného plechu silného cca 0,5mm vystřihneme pásek široký 5mm a dlouhý 30-40mm. Záleží na tom, jak velká bude výchylka páky serva nebo kormidla. Najdeme střed pásku a vyvrtáme zde otvor o průměru drátu táhla, ale na přesnosti příliš nezáleží. Důležité je, aby šel drát táhla o otvoru zasunout. Potom na jedné straně okolí otvoru lehce pocínujeme a pomocí jemného pilníku odstraníme veškeré nečistoty a nerovnosti.

   Pásek vytvarujeme do tvaru písmene "U" tak, aby pocínovaná strana byla na vnitřní straně a otvor přesně na vrcholu ohybu. Rozteč volíme podle tloušťky páky. Koncovka musí jít na páku lehce nasunout, ale bez zbytečné vůle. Do takto vytvarované koncovky vložíme kousek dřívka a na konci vyvrtáme otvor o průměru 2mm. Vložené dřívko zamezí deformaci pásku během vrtání. Oba konce provrtáme najednou, aby otvory byly přesně naproti sobě. Pilníkem pečlivě odstraníme veškeré otřepy !

   Nyní konec drátu, který použijeme jako táhlo, ohneme do pravého úhlu. Takto ohnutý konec pocínujeme a provlečeme otvorem v pohybu. Pečlivě a dobře proletujeme. Tím získáme pevné spojení koncovky a táhla. Spoj očistíme hlavně na vnitřní straně koncovky.

   Nasadíme koncovku na páku a zajistíme čepem z hřebíku o průměru 2mm. Případné vůle mezi koncovkou a pákou můžeme vykompenzovat pomocí vhodných podložek. Na hřebíku opět pomocí pilníku odstraníme případné otřepy. Hlavičku přitiskneme až na doraz a přečnívající konec zakrátíme tak na 2mm. Čep proti vysutí zajistíme proti samovolnému vysunutí kroužkem z bužírky, kterou zakápneme kapičkou gelového sekundového lepidla.

   Táhla spojíme pomocí elektrikářské spojky. Oba konce provlečeme spojkou a dotáhneme. Spojka nám umožní přesně nastavit požadovanou délku táhla.

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz