Prostorové snímky modelů

(15.4.2004)

  

   Pěkné fotografie modelů jsou vždy zajímavým pokoukáním. Jednou jsem ale narazil na zajímavý web, kde bylo posáno jak fotografovat pomocí digitálního modelu aby vznikly 3D fotografie. Docela mě to zaujalo a tak jsem si řekl, že to vyzkouším, protože mít prostorové fotky modelů by bylo skvělý.

 

Princip

   Když jsem vše prostudoval, zjistil jsem, že se nejedná o žádnou zázračnou technologi, ale o starý optický trik, který ti dříve narození si jistě pamatují z časopisu ABC a jiných. Správně se těmto obrázkům říká "stereogramické". Výsledný obrázek je složen ze dvou původních a upraven. K tomu aby se dostavil prostorový efekt ovšem potřebujete zvláštní brýle, které mají jedno sklo modré (pravé) a druhé červené (levé). Sklo lze dobře nahradit barevnou fólií.

Nebudu zde podrobně popisovat princip, ale vlastní zkušenost. Vše potřebné najdete na této adrese:

http://www.3djournal.com/002/index.php?lgd=0

Rozhodně to stojí za pokus.

 

Focení a zpracování

   K focení jsem si vybral (jak jinak) svoji nejmilejší loď. Postavil jsem ji doma na zem, tak aby pozadí nebylo vzorované a příliš členité. Fotoaparát jsem upevnil na stativ. A ze vzdálenosti cca 1,5 m jsem udělal první snímek. Pak jsem fotoaparát posunul podle návodu o přibližně 5cm a udělal druhý snímek. Trochu jsem se vyděsil. Posun byl značný a tak jsem to zkusil znovu, ale pro druhý snímek jsem fotoaparát posunul o trochu méně. Nakonec jsem postup opakoval asi pětkrát a ukázalo se, že čím je objekt blíž k fotoaparátu, tím musí být posun fotoaparátu pro druhý snímek menší.

   Předtím než jsem se pustil do focení, udělal jsem si brýle. Jako největší problém se ukázalo sehnat červenou a modrou fólii. Netušil jsem, že je to až takový problém. Modrou by ještě měli, ale červenou ne. Nakonec se přeci jen podařilo a tak jsem si udělal z tvrdého papíru brýle.

   Z již výše uvedeného webu jsem si stáhnul freeware verzi programu pro úpravu snímků. Musím říci, že instalace a práce s tímto programem je tak jednoduchá, že není o čem psát. Volně šiřitelná verze  programu do výsledného snímku vloží bílé body a nápis. Pokud byste se tímto chtěli zabývat vážněji, vyplatí se koupit si plnou verzi. Dobře se výsledný snímek vytváří, když si nasadíte brýle a ovládacími prvky snímek doladíte tak, aby prostorový vjem byl ideální.

 

Závěr

   Musím říci, že tyto prostorové snímky jsou zajímavou alternativou pro klasické snímky modelů. Nemyslím si, že tato metoda se nějak závratně rozšíří. Např. značným handicapem je fakt, že takto lze fotografovat jen statické objekty. Avšak jako zpestřující doplněk kolekce snímků některého modelu je velice dobře použitelná.

   Nakonec si můžete prohlídnout jeden snímek, který jsem pomocí této metody udělal. Samozřejmě pokud si opatříte barevné brýle, ale na vyzkoušení stačí kousek červené a modré fólie, kterou si přidržíte před očima.

 

Klikněte na obrázek pro zvětšení

K prohlížení obrázku potřebujete brýle s červeným a modrým sklem!

 

Jaroslav Vaškeba - wwwmonako@seznam.cz