Obrázky z výstavy - Yacht 2003 Praha

(15.4.2003)

Modely vychází ze skutečnosti a tak když jsem se dozvěděl, že se bude v Praze dne 21.3.2003 pořádat výstava Yacht 2003 - lodě, karavany a potápění, nemohl jsem odolat. Pro modeláře je nejlepší, když se může s předlouhou modelů které staví seznámit přímo, zkrátka si je osahat. Válečné lodě se v Praze asi vystavovat nebudou, ale proč se nepodívat na luxusní jachty, motorové čluny a další. Pro ty z Vás, kteří se nemohli zajet podívat a nebo o výstavě nevěděli mám něco málo obrázků.

 

Výstava byla uspořádána v areálu PVA Letňany v jedné hale, část exponátů byly vystavena na venkovní ploše před vstupem. Vstupné nějakých 150,-Kč bez rozdílu věku a pohlaví, parkovné 50,- Kč bez ohledu na velikost a značku vozu. Převážnou část exponátů tvořily karavany. Musím říci, že jejich vybavení je naprosto fascinující. Bohužel interiér je podstatně zajímavější než jejich exteriér a tak jsem je na obrázcích vynechal. Jen jeden malý obytný přívěs stál za fotku zvenčí. Hala je prostorná a místa bylo všude dost, ale vzhledem k velikostem exponátů byl problém je vyfotit jaksi v celku.

Kromě karavanů, přívěsů, výbavy pro potápění a pod. jste na výstavě mohli spatřit i krásná auta od Audi a WV. Obzvláště model Phaeton se líbil. Vskutku elegantní autíčko.

Také skůtříky jste si mohli prohlédnout a byl problém si je vyfotit, protože byly neustále v obležení. Není se čemu divit, jejich vzhled je atraktivní a láká.

Mě jako lodního modeláře samozřejmě nejvíc zajímaly lodě. Bylo opravdu na co koukat. Koho zajímají jachty ať již motorové nebo plachetní, přišel si na své. Výhodou bylo, že pokud jste si byli ochotni zout boty, mohli jste si loď prohlídnout i zevnitř a nikdo vás nevyháněl. Takže když jste se kochali posezením v kožené sedačce u kormidla, muselo vás zákonitě napadnout, že by byla báječná dovolená strávit alespoň týden na takové lodi někde třeba na Jadranu.

Jachty a čluny zde byly opravdu rozmanité. Od nafukovacích a až po známou jachtu Bavaria. Ta byla tak veliká, že ji nešlo vyfotit. Velice hezký byl motorový člun určený k rekreačnímu rybolovu. Měl poměrně jednoduchý ale účelný tvar a nakonec jsem si vyfotil i lodní šroub s kormidlem. Ten by byl hezký i jako model pro rekreační jezdění.

Nejvíc asi lákaly malé rychlé motorové jachty nebo spíš čluny, které z náte z filmů, kdy skupinka lidí kotví nedaleko u břehu, užívá si dobrého jídla, pití, sluníčka a koupe se v moři. prostě pohoda.

Pokud byste na horní palubě očekávali nějakou "strojovnu" k ovládání člunu, byli byste příšerně zklamáni. Na "můstku" je většinou obyčejný volant jak v autě a několik "budíků" plus plynová páka. Pak již jen většinou kožené sedačky. Když byl "můstek" vybaven bohatě, jednalo se GPS, mobilní telefon a vysílačku. Zkrátka nic na čem by se modelář mohl vyřádit.
Zato interiér, tam by se modelář vyřádil přebohatě. Nekoukáte do kuchyně nějaké domácnosti v domě, ale do kuchyně jedné střední motorové jachty.

Že jsou lodě opravdu krásné, ukazují následující obrázky. Obzvláště ten červený krasavec. Jízda na takovém člunu musí být zážitek, stejně tak i jízda takového modelu. Ten žlutý člun byl také nádherný, ale byl umístěn tak nešťastně, že jej nešlo vyfotit v celku.

Lodím jsem se také podíval i na listy. Samozřejmě, že lodních šroubů. Bylo to zajímavé. I lodní šrouby mají svoji eleganci.

Díval jsem se i po doplňcích, ale ty se na lodích moc nevyskytovaly. Je to pochopitelné. Všechno co bylo snadno sejmutelné, bylo předem odstraněno. Nenechavé ručičky se vyskytují všude a vystavovatelé by určitě zaznamenali velké ztráty. A tak alespoň jeden snímeček pozičního světla. V dnešní době zapomeňte na kovy jako třeba mosaz a sklo (jen jako dekorace) vše vyvedeno v plastu.

A na závěr jeden obrázek jediného modelu, kterého jsem si na výstavě všiml.

Co bylo skvělé, že jste všude dostali spoustu propagačního materiálu, ze kterého se dá čerpat i pro modelářské účely. Co budu moci, časem naskenuji a podělím se s Vámi.

Příští rok se půjdu podívat určitě znovu, protože tato výstava mě ispirovala k tomu, že si postavím i model plachetnice. Když už nemůžu mít tu doopravdickou.