Obrázky z výstavy vláčků

Praha - Hlavní nádraží 21.9.2003

(22.9.2003)

   O víkendu (19-21.9.2003) se v Praze na Hlavním nádraží uskutečnila výstava železničních modelů. V krásném kulturním secesním sále Fantovy budovy vystavovali svoje modulové kolejiště hlavně modeláři z Klubu železničních modelářů, který působí na Praze 3. Přiznám se, že jsem od výstavy očekával trochu větší pestrost než jen 20m dlouhého "hada" a jedno mini kolejiště. Na druhou stranu na těch 20m bylo něco k vidění a spoustu dětí odcházelo s výstavy nedobrovolně za použití násilí ze strany rodičů.

 

Měli jsme tu smůlu, že v neděli dopoledne jsme si museli vystát dlouhou frontu, než jsme se vůbec dostali do sálu s kolejištěm.

Kolejiště bylo složeno z jednotlivých normovaných modulů. Celek pak umožňoval simulovat provoz na úseku jednokolejné tratě (3 stanice a jedna zastávka). Na jednom konci kolejiště byla stanice ukončená kusou kolejí a na druhém konci byla vratná smyčka. Celková délka činila 20m. Na trati nebyla žádná stoupání ani klesání a ani oblouky (mimo vratné  smičky) nebyly malé a tak trať působila opravdu realistickým dojmem.

Provoz na kolejišti řídili členové kroužky a počínali vskutku profesionálně. Během hodinky co jsme kolejiště okukovali neměli žádný problém, soupravy jezdily sem a tam a tak na kolejích nebyla nikdy nuda. I posun v koncové stanici probíhal naprosto hladce.
V provozu jsme mohli viděli pouze motorovou trakci. Samozřejmě při absenci trolejového vedení by elektrická mašinka působila divně. Škoda, že jsme neviděli v provozu žádnou parní mašinku. Z provozu si můžete prohlídnout i čtyři krátké videosnímky:

VideoZel1.mpg (741 kB) - "Sergej" v čele nákladního vlaku

VideoZel2.mpg (921 kB) - "Brejlovec" táhne rychlíkovou soupravu

VideoZel3.mpg (540 kB) - Posun ve stanici

VideoZel4.mpg (1,4 MB) - Motorový vůz při vjezdu do stanice Malá Hraštice

 

Kolejiště bylo opravdu hezky do detailů propracované. Nejvíc se mi líbil konec kolejiště, který byl hned u vchodu do sálu a výměnové návěstidlo. Jen přestavná tyč mi chyběla :-). Dokonce když jsem fotil stanici Malá Hraštice, tak jedna slečna se začala za mnou radovat, že tu jejich stanici opravdu udělali přesně. Skvělý detail byl i starý plot s vypadanými plaňkami u vlakové zastávky.

K vidění byla také zahradní železnice. Na rozlehlé desce na jednoduchém oválu kroužila parní mašinka se dvěma vagónky. Dvě výhybky a dvě kusé koleje neumožňovaly příliš pestrý provoz. Tento zahradní vláček spíš sloužil jako lákadlo na případné zájemce o koupi. Líbil se ovšem stejně jako to velké kolejiště.
 
Kolem tohoto kolejišťátka kroužil vláček zahradní železnice. Kolejiště nemělo rozměry (odhadem) 60x80 cm (možná ani ne) a byl to spíš model krajiny, než kolejiště na kterém by se dal simulovat nějaký provoz železnice. Ale bylo roztomilé.
Výstava byla doplněna výstavou modelů vagónků a lokomotiv, ale přes sklo se špatně fotí a tak jsem se rozhodl snímky takto pořízené smazat. Vůbec k focení byly špatné světelné podmínky a tak snímky nejsou příliš kvalitní. Doufám, že to není až příliš na závadu.

Konec