Úvodník RC Revue ... a co Vy na to ?

(7.9.2004)

 

   V zářijovém čísle modelářského časopisu RC Revue na straně číslo jedna, vyšel úvodník s názvem "Na tapetě opět děti". Jednoho z čtenářů MONAKA tento úvodník lidově řečeno "nadzvednul" a rozhodl se na něj reagovat. Nabídl mi svoji rekci ke zveřejnění a protože polemika na modelářské téma je vítána, můžete se přidat také...

 

Úvodník z RC Revue

Úvodník z RC Revue

kliknutím na obrázek se Vám zobrazí plná velikost článku

Převzato se souhlasem redakce RC Revue

 

Reakce

 

Malé zamyšlení nad vývojem modelařiny

reakce na článek Tomáše Sládka v RcR 9/2004.

 

Dnes po přečtení editorialu pana šéfredaktora RCR  ( číslo 9 ) mi poněkud zaskočilo :-(

Autor v něm vyzývá k novému přístupu k práci s mládeží, že je již nemáme učit modelařit "od piky" ale máme jim rovnou koupit letadlo a soupravu a nechat je létat ! Doslovně nazývá způsob vedení kroužku panem Apeltauerem za poněkud zkostnatělý, odpovídající 70 létům.

   To už dnes není patřičné a zdravé pochopit nejdříve princip letadla a letu ? Sám jsem kdysi začínal pod vedením zkušeného modeláře, J. Suchomela, a dodnes toho nelituji. A stavěl jsem od jednoduchých strojů a po ty složitější, prostě postupně, se zdokonalováním zručnosti k složitějším konstrukcím, a nebylo to tak jen proto že to v tu dobu určovala metodika Svazarmu.

   Je mi jasné že jsme dnes v trochu jiné době, v tržní (asi od slova trhni co můžeš ) a tak každý rozbitý model je další prodaný pro obchodníky, ale proboha, to chceme z modelařiny udělat snobskou záležitost, jako spoustu jiných koníčků, z oblasti sportu?. Možná že navrhovaným způsobem vychováme hodně dobrých "lítačů", ale žádného P. Taxe, K. Vodešila, nebo P. Fencla a spoustu dalších modelářů s velkým M na začátku. 

   Já nechci aby byly modely spotřebním zbožím, kterého prodají obchodníci co nejvíc, a pak bude z každého kouta naší republiky slyšet nářek, typu „.....hele támhle nějakej mladej, co mu táta koupil extru 300 a mc 24, protože na to má, dělal hrozný bordel a sousedi jsou nyní naštvaní na všechny modeláře, dokonce starosta vydal obecní vyhlášku, zakazující modelářské létání na území obce a jejího okolí, nebo že támhle zase někdo ohrožoval silniční provoz....“.  

   Modelařina je, a bude hlavně o trpělivosti a sebekázni, a taky dodržování zákonů, jak fyzikálních tak i právních, a to se omladina nenaučí jinak než v kroužku a postupně !!

 

Tak toto je můj názor, a vítám diskuzi, jen ne kamenné argumenty:-))
 
Roman Misar
Praha