Obrázky z výstavy

Papírové modely Praha 2003

(29.4.2003)

   Papírové vystřihovánky z Ábíčka zná snad skoro každý. Jako kluk jsem je lepil a nejraději jsem měl ty od pana R. Vyškovského. Když jsem se v pátek z TV dozvěděl, že se pořádá soutěžní výstava papírových modelů, rozhodl jsem se na ni jít podívat přestože dnes už "papíráky" nedělám. Protože jsme doma zrovna pokládali plovoucí podlahu stihli jsme to jen na závěr soutěže, ale to nevadilo. Právě probíhalo vyhlašování výsledků a tak výstavní síň zela prázdnotou a pan rozhodčí a pořadatel v jedné osobě byl ochotný a nechal nás vše v klidu vyfotografovat a prohlídnout.

Výstavy se účastnilo několik stovek modelů. Zaplnily dvě velké místnosti. V první byla velká plocha tvořící jakousi krajinu na které byly umístěny modely, takže vzniklo jakési obrovské dioráma. V druhé místnosti byly vystaveny modely na stolech. U každého bylo evidenční číslo a kartička s hodnocením. Ta rozhlížející se paní je moje manželka, která má pro moje modelářské hobby pochopení.

Lodě

Jako lodní modelář jsem samozřejmě nejdříve hledal lodě. No popravdě řečeno lodě byly pro mě zklamáním. Jedině model kapesní bitevní lodě Admirál Graf Spee byl opravdu skvělej.

Vyfotil jsem prakticky všechny lodě. Velice hezky byl zpracovaný rychlý závodní člun. Při fotografování vznikl zajímavý paradox. Na kopci na hladinou na které byly modely lodí, byl vidět hrad Karlštejn. Takže na Berounce se ocitla i ponorka :-)

Když jsem zahlédl bitevní loď Arizona byl jsem potěšen. Ale pod drobnohledem příliš neobstála. Soutěžní výstava byla otevřená a tak úroveň modelů byla různá. Je ale skvělé, že si tak mohl zasoutěžit každý.

Letadla

Byla všude byla jich spousta a většinou byla dobře zpracována.

Velice se mi líbil přistávací modul vesmírné mise Apollo 11. Neil Armstrong právě prosáší svoji legendární větu. Lunární vozítko "Rover" nebylo také špatné.

Vojenská technika

Některé modely byly opravdu moc hezky zpracovány. Je někdy až s podivem, co všechno se dá z papíru vykouzlit. Jen to zpracování všech kol např. u tanku co muselo dát práce !

Samostatnou kapitolou byl tento legendární americký Jeep. Velikost modelu cca 1m, takže vypadal skoro jako dětské šlapací autíčko a možná by i nějakého caparta uvezl. 

Železnice

Mašinek bylo také poskrovnu, ale zato žádná nebyla vyloženě špatná. Akorát že jsem je zapomněl fotografovat. Tak alespoň vítězný model pancéřového vlaku a krásné parní mašinky.

Auta

Autíček bylo k vidění opravdu hodně. Od veteránů po současné, cesťáky i formule, kamiony a další. Velice pěkné byly soutěžní kamiony Rally Paříž-Dakkar. Dokonce i sklápěcí kabina a pod ní dobře zpracovaný motor.

Rozmanitost byla opravdu veliká, dětský kočárek, Velorex, formule, veteráni, osobáci, závoďáci. Velice hezkej byl vojenský terénní vůz Hamer. Také Mercedes pro závod 24 hod. Le Mans budil pozornost. Na jednom obrázku můžete vidět, jak se takové papírové modely přepravují.

Stavby

Domečků byla taky spousta. Od těch malinkatejch až po velké hrady. Krásné byly vodní mlýny. Velmi zajímavý byl ten plovoucí, který se mám dojem vyskytoval na Vltavě.

Snad nejvíc se mi líbil tento větrný mlýn. Jednak pro svoji zajímavou konstrukci a pro perfektní zpracování.

Mohli jste vidět hrady na vodě, nebo třeba nad vodou jako Orlík, selský statek, ale i docela malý domek. Byly k vidění také celé Hradčany, ale model byl poškozen a tak jsem jej ani nefotil.

Krajinky

Najvíc krajinek bylo ze série MiniBox. Některé byly opravdu rozsáhlé a určitě zabíraly víc než jeden metr čtvereční. Na nic byla spousta malých autíček a domečků, vagónků, stromečků a další detailů.

Tato krajinka s paneláky byla propracována opravdu do nejmenších detailů, včetně dopravních značek a svítího pouličního osvětlení !

Další krajinkou alá MiniBox ta s viaduktem, po kterém jel samozřejmě nákladní vlak a dole z tunelu právě vyjížděl malý motoráček a na silnicích panoval čilý dopravní ruch.
Určitě největší krajinkou bylo MiniBoxové letištitě, včetně malé železniční vlečky.

Opakem velkých MiniBoxů byly ty prťavé, ale taky působivé a dobře udělané.

Ostatní

Kdybych měl vyfotit všechny modely, nestačila by mi paměťová karta ve fotoaparátu. Tak alespoň ještě ukázka panoramatických obrázků, které bohužel nevypadají na obrázku tak dobře jako ve skutečnosti. Historická třída byla ale skvělá !

 Konec