Malé čadítko - 1.KČ

(14.11.2002)

   Dne 9.8.2002 jsem v diskusním fóru na Model centru (http://www.mojehobby.cz/) položil dotaz, zda někdo neví jak věrně imitovat kouř z válečné lodi (téma Kouř). Rozvinula se z toho docela zajímavá diskuse s několika dobrými nápady a radami, jak takové čadítko sestrojit, případně kde ho koupit.

   Věren své zásadě - "Zbastli co můžeš" - jsem se nakonec něco pokusil vyrobit. Nejdříve jsem uvažoval o dýmovnici z tuhé hmoty. Podařilo se mi sehnat několik návodů na jejich výrobu, ale...dělejte si z bytu chemickou laboratoř s možností exploze nebo požáru. Navíc takovou dýmovnici jakmile jednou zažehnete, už ji neuhasíte a nebo opětovně nezapálíte. Její jednorázové použití  může mít svoje výhody jinde. Například imitace zásahu a pod. Ale na kouř z komína ? Není prostě ideální.

   Výrobci různá čadítka na trh dodávají, ale jejich cena není zrovna zanedbatelná. Taky se všude nevejde a zkuste jej nacpat do komínu modelu lodi, která je 50cm dlouhá. Chtěl jsem dosáhnout toho, aby to bylo malé, konstrukčně jednoduché, ekologické, výrobní náklady takřka nulové. Výsledkem je čadítko 1.. Zkratka neznamená jednu korunu českou, ale "první Kebovo čadítko". :-)

 Jak to funguje ?

   Dýmotvorná slož je tvořena glycerínem, který lze opravdu volně zakoupit v lékárnách. Trochu jsem jej naředil olejem na šicí stroje. Glycerín je taková "zvláštní" čirá tekutina, která nerada vzlíná, moc neteče, pomalu se vsakuje...lidskou vlastností bych ji označil jako neochotnou.

  První pokus spočíval v tom, že jsem do prázdné nábojnice z pistole nalil glycerín a ponořil do něj hrot pistolové páječky. Krátce to začudilo a pak glycerín začal vařit bez jakéhokoliv dýmu. Další pokus byl odporový drátek připojený k baterii a ponořený do glycerínu. Nedělo se nic, ale po vytažení a nažhavení drátku to čadilo dokud se glycerín neodpařil. Následovalo omotání drátku kolem knotu. To bylo zklamání, protože glycerín nevzlínal. Možná jsem měl špatný knot. Nevím. Odkapávání glycerínu na rozžhavené očko z odporového drátu taky nebylo ono. Víc to nekapalo než kapalo.

   Nakonec jsem experimentování na pár dní nechal a čekal na ten správný nápad. Ve čtvrtek to přišlo - bingo!. Probírali jsme s klukem fyziku pro šestý ročník ZŠ - téma síla. Všudypřítomná gravitace to je to čerpadlo na dodávku glycerinu, který bude stékat po knotu na rozžhavený odporový drátek. Vlastně to stačilo celé otočit. Nádržku nahoru a drátek dolů! Včera jsem zbastlil prototyp a ono to fakt funguje! Jak posuďte sami...

   Základ tvoří "knot" ze slídového papíru, který jsem vykuchal z topné spirály nefunkčního fénu na vlasy. Je široký asi 1,5mm. V jeho polovině jsem udělal dva závity z odporového drátku tak, aby těsně přiléhaly ke knotu. Odporový drátek jsem připájel ke zvonkovému drátu. Horní polovina knotu prochází dnem nádržky (uzávěr z ochranného obalu náplní do čínských per). Otvor pro knot musí být těsný. Výsledek můžete vidět na obrázcích. Do nádržky stačí nalít glycerín, chviličku počkat až proteče nepatrnými škvírkami mezi knotem a dnem nádržky a začne stékat po knotu dolů. Pak už jen žhavit. K napájení jsem použil starý Ni-Cd akumulátor z mobilu (4,8V/1200mAh). Zjistil jsem, že není dobré žhavit nepřetržitě. Nakonec se ukázalo, že dobré je drátek žhavit přibližně v půl-sekundových intervalech. Zařízení na regulaci teploty žádné nemám tak jsem dělal pulzní regulátor ručně :-)

Základní komponenty. Vlevo nádržka na glycerínem s otvorem pro zasunutí knotu, knot a přívodní dráty ke kterým bude připájeno odporové očko.
Knot se spirálkou z odporového drátu a připájené vodiče, které zároveň vymezují, kam až se nádobka s glycerínem nasune.
Po nasunutí nádobky na knot jsem k ní pomocí lepící pásky připevnil nosný úhelník, který je přišroubován k destičce jako základně.
Celková sestava experimentálního prototypu čadítka 1KČ. Jde se nalívat glycerín.
A už to čadí. Sice bíle, ale docela slušně a trvale.
Teď simulace komínu. Trošku jsem to s tou šířkou přehnal, ale nevadí. Ukazuje se, že pokud bude čadítko v komínu, chce to přivádět do komínu proud vzduchu, aby kouř trochu rychleji stoupal.
Čtyři snímky pro srovnání. Můžete prohlídnou výkon již zabudovaného profesionálního čadítka jedné firmy s originál kouřotvornou směsí. Cena cca 800,- Kč.

 

  Experiment ukázal, že tenhle princip je životaschopnej. Stačí přidat nějakou elektroniku, která by řídila pulzní žhavení a vypínač, který vše zapne a nebo vypne. Bylo by asi dobré pod knot přidat nějakou misku aby zachytávala glycerín, který proteče skrze spirálku a nerozlíval se všude okolo. Moc ho opravdu ale není.  Teď se pokusím čadítko přímo zabudovat do komínu své vlajkové lodi a uvidíme.

Čoud Open Project

  Jedna výzva. Pokud někoho z Vás napadne nějaké vylepšení, lepší kouřící směs, aby byl dým černý, regulace přívodu glycerínu a pod. Napište, nápad zveřejním na těchto stránkách a tak možná vznikne amatérské profi-čadítko, které se stane použitelné. Samozřejmě jméno autora nápadu bude zveřejněno. Co takhle pokračovat co nejjednodušším regulátorem žhavení ?

Příspěvky

14.11.2002 - Mechanický přerušovač jako regulátor žhavení

 

 

Stránka se průběžně doplňuje.

poslední aktualizace 24.03. 2003