Klubové stkání na Vltavě v červnu 2005

2.6.2005

Klub NAMOLO!  Dne 1.6.2005 od 18:00 hod. se uskutečnilo letošní čtvrté setkání členů Klubu NAMOLO! na Vltavě. Účast opět pěkná. Lodí se moc nesešlo, ale pěkně jsme si zajezdili a nakonec ani o dramatické okamžiky nebyla nouze. Zachraňovali jsme lodě hned nadvakrát.

 

  Ivan Hořejší přinesl ukázat svoji parní prvotinu - kolesový parník Olcha. Je to pěkná dřevěná loď. Parní stroj má dva naležato uložené válce. Vzhledem ke koncepci modelu je ale poměrně náročné do útrob parníku proniknout. Bohužel foukal vítr, který vyplutí parníku znemožnil.

   Přijel opět Dědek s Bobrem. Když jsem si jej pořádně prohlédl bylo jasné, že tato stavebnice je po menších úpravách jak stvořená pro Tug Towing.

   Na TT došlo taky a byla to tak trochu dramatická podívaná se šťastným koncem. Lukáš přinesl svého Perkinse a aby nejezdil na vodě jen tak, rozhodl se vyzkoušet novou tlačnou vanu. Zapřáhl Perkinse a naprosto bez problémů vyrazil. Chvilku vanu vláčel sem a tam a dostal se s ní trochu dál od břehu. Při jednom manévru s vanou škubl tak neopatrně, že mu nástavba přeletěla přes palubu rovnou do vody. Co teď ?! Zrovna jela kolem kánoe - kluk a holčina. Hvízdli jsme na ně, aby nám vanu přitáhli. Chvilku kroužili kolem, pak k vaně přirazili a dlouho se nic nedělo, což hlavně napínalo nervy Lukášovi. No sláva - už jedou ! Holčina na přídi držela vanu a kluk pádloval ke břehu. Napjatě jsme sledovali záchrannou operaci. Perkins sice pomalu nabíral vodu, ale už jen pět metrů !

   Pak to ale přišlo! Skoro vůbec jsme si nevšimli, že se o kus dál prohnal motorový člun. Normálně vysoké vlny na otevřené vodě nevadí, ale tady kousek od břehu znamenaly pohromu. Odrazily se od břehu, tím se zvedly a do té doby kánoí chráněnou vanu, naplnily vodou. Holčina ji udržet nedokázala a pustila ji. Během vteřiny vana i Perkins zmizely pod hladinou. Štěstím v neštěstí bylo, že se tak stalo asi tři metry od břehu. Lukáš se rychle vzpamatoval z šoku, svlékl se do trenek a pohotově se zanořil do Vltavy. Během chvilky byl Perkins i vana zase nad hladinou.

   Než se Lukáš usušil a vzpamatoval z ledové vody, tak si Ivan půjčil Meskalera. Jezdil v pohodě, ale potom se pokazilo cosi na kormidle a stal se neovladatelným. Teď mělo zase práci Monako I. a po delší době jsme s Ivanem Meskalera dostrkali ke břehu také. Doma jsem zjistil, že se utrhlo táhlo kormidla.

   Když jsme potom uviděli, jak se kousek od nás otáčí výletní parník Vyšehrad, naznali jsme, že je čas pomalu vyrazit domů.

 

fotokomix

Lukášům fotokomix

 

 

Keba