Klubové setkání na Vltavě v březnu 2005

3.3.2005

 

Klub NAMOLO!   Dne 2.3.2005 od 17:00 se uskutečnilo první letošní setkání členů Klubu NAMOLO! na Vltavě. Vzhledem k takřka arktickým podmínkám se účast nečekala veliká. Roman, Ante, Dáda, Mikro, Nex, Monika a moje maličkost. Pan správce nám otevřel i klubovnu, ale hrnuli jsme se rovnou k vodě. Měli jsme přeci poprvé v Čechách vyzkoušet ten správný Tug Towing!

 

   Byla sice zima (-1°), ale vítr nefoukal, hladina Vltavy jak zrcadlo, schody suché, tak hurá na to. Roman poopravil asi 1,2m dlouhý model remorkéru Herkules, který jsme hodlali použít jako vlečenou loď. Já jsem přinesl papíráka MONAKO I. a Roman svůj traktor  Waihe. Rozbalili jsme nádobíčko a už se těšili na vodu. Jenže regulátor MONAKA I. se rozhodl že bude stávkovat. Chvilku jsme nad ním dumali proč se motor netočí a nakonec jsme se šoupli do tepla klubovny. Tam jsme s Mikrem kalibrovali regulátor, prohlíželi kabeláž. Vše v pořádku, relé spínala, motor pištěl, ale točit se prostě nechtěl. Až když jsme na jeho kontakty zkusmo připojili LED diodu, která vzápětí na to explodovala, se motor poslušně roztočil. Pak už bylo vše ok. Jedinou nevýhodou bylo ztracených dvacet minut času.

Historický okamžik! První Tug Towing team přichází....

Roman olaminoval starý model říčního remorkéru Herkules. Jeho délka je asi 1,2m a posloužil jako vlečená loď.Postupně jsme do něj nacpali několik bezúdržbových olověných akumulátorů.

Romanův remorkér Waihe. Na rozdíl od MONAKA I. naskočil na první pokus :-)

Stávkující MONAKO I. V tuto chvíli nikdo z nás nebyl schopen přijít na to, proč se motor nechce točit. Nepomáhala kalibrace regulátoru ani opakované odpojení a připojení baterie.
Mikro a já domlouváme regulátoru už v teplu klubovny, kterou máme pro naše klubová setkání k dispozici. Snímek zachycuje situaci těsně před explosí LED a následným roztočením motoru.

 

   Vrátili jsme se tedy zpět k Vltavě. K přídi jsme uvázali MONAKO I. K zádi Waihe.  Pomalu jsem rozjel MONAKO I. a s napětím jsem čekali co se stane až se napne vlečné lano. Celá sestava se hladce rozjela. Bylo jasné, že vlečená loď je příliš lehká. Vrátili jsme se ke břehu a naložili zátěž z vyřazených olověných akumulátorů. To už bylo jiný kafe. Přidávali jsme pak ještě jednou a ve finále měla vlečená loď odhadem něco kolem 10 až 12kg. Rejdili jsme po hladině sem a tam. Vlečení si vyzkoušel každý z nás. Není to zdaleka tak jednoduchý jak to na první pohled vypadá. Svoji roli hraje délka lan, způsob obratu, jak lodě spolupracují a pod. Ukázalo se, že i těch 10kg zátěže nepředstavuje pro MONAKO I. ani pro Romanovu Waihe žádný problém a že to hladce utáhnou. Odhadovali jsme, že ideální by bylo něco kolem dvaceti kilogramů. Nakonec jsme do čela sestavy zapojili Waihe a MONAKO I. šlo na záď. Waihe táhla také snadno.

 

MONAKO I. se vrací z testovacího kolečka po stávce regulátoru a Roman s Dádou připravují Herkulesa a Waihe.
Sestava je připravena k vyplutí a šroub MONAKA I. se poprvé zabírá. Lano se postupně napnulo a Waihe pomáhá stočit záď...a ono to opravdu jede !
Pohled na stejný okamžik z jiného úhlu....
Samozřejmě jsme si Tug Towing jako první vyzkoušel já s Romanem
Postupně si to ovšem vyzkoušeli i další. Na snímku snímku zrovna kormidlují Nex a Ante, na dalším pak Mikro a Roman.
Celá sestava vyplouvá znovu na Vltavu,  tentokráte s plnou zátěží.

Několik snímků z hladiny. S loděmi to občas pěkně škublo, ale jinak se dá říci, že většinou jsme to všichni měli pod kontrolou a dokázali jsme loď dotáhnout tam kam jsme chtěli.

 

   Po hodině ježdění, kdy už byla skoro tma jsme první skutečný Tug Towing v Čechách ukončili a řádně promrzlí jeli domů s odhodláním, že tento první pokus nebyl rozhodně ten poslední.

 

Poděkování

- všem kdo na první TT přišli

- Romanovi za to, že byl ochoten pro TT skutečně něco udělat

- Antemu za fotky a mojí ženě Monice za video dokumentaci (bude k dispozici i pro PC)

  

Obrázkové galerie

http://ante.i-net.cz/tt_vltava

 

Video

Videosnímek z akce (4 minuty, 33MB)

 

Keba