Mistrovství ČR - NS 2005 v Podroužku u Netolic

26.5.2005

Foto:  Keba & Nex

 

   Tři týdny od prvních závodů v Oseku uplynuly jako voda a už tu byl víkend a s ním druhý závod seriálu Mi ČR - NS 2005 v ATC Podroužek u Netolic. Tentokráte se mnou vyrazila i manželka a Nex se svojí družinou. Cesta proběhla až drobné "kufrování" v pohodě a na místo činu jsme dorazili včas.

 

Den první

   Po příjezdu jsme se pozdravili s pro mě již známými osobami, ubytovali se a vpadli do víru dění. Zrovna začínal slavnostní nástup. Závodníků bylo o trochu méně než v Oseku, ale zato počasí bylo ideální. Hladina rybníku byla jako zrcadlo a slunečního svitu takřka přemíra. Stanoviště byla vzorně připravena členy pořádajícího klubu Ledenice a tak nic nebránilo zahájit soutěže. Jen plachetničkáři trochu brblali, že zase moc nefouká. Ostatním to vůbec nevadilo.

 

 

   Naše malá výprava zaujala krásnými modrými dresy "Keba team" s logem Klubu Namolo, které vyrobila Jája. Do soutěže jsem vstupoval s předsevzetím jim neudělat ostudu, když už mi tak fandí. Dopadlo to trochu jinak, ale dresy nesundali !

   Na stanovišti, kde se jezdila naše kategorie F4A, jsem se opět potkal s Jambem a Fiki. Omrkli jsme startovní listiny a zjistili, že jedeme prakticky ve stejném pořadí jako v Oseku a tedy máme dostatek času na cokoliv jiného.

   S Nexem jsme tedy zavítali mezi makety a opět okukovali. Snažili jsme se maximálně nepřekážet, ale některé pěkné fotky se nedají udělat jinak, než že se vetřete na soutěžní plato. Naštěstí rozhodčí a i soutěžící mají pro tohle pochopení, a když se tam člověk nemotá moc dlouho, tak ho neskopnou do vody. Bylo opět co obdivovat a Nex evidentně propadl bitevním lodím a fotil všechno, co mělo alespoň jedno dělo. Čas během okukování, focení a povídání příjemně plynul. Organizace byla dobrá, vše se odehrávalo přesně podle časového plánu.

 

Balet při přistání v podání Ivana Grňi.

 

   Po obědě přišel čas vzít Meskalera a zaujmout vyčkávací pozici na stanovišti. Díval jsem se, jak jezdí ostatní. O jízdy s plným počtem bodů nebyla zrovna nouze. Z břehu to vypadá jako naprostá brnkačka. V okamžiku kdy stoupnete na plato se všechno mění.

   Když na vás přijde řada, běží to už rychle. Příprava lodě, zapnout vysílač, přijímač, test motoru, kormidla a položit loď na vodu. Ještě jedna kontrola a najedete si na startovní pozici. Rychlá domluva s rozhodčím a pak už jen zvednout ruku a zavolat "start"! První branka...Meskalero jede klidně a tak během chvilky jsem u vrcholové branky. Páni já ji projel dvakrát bez dotyku ! "Tak stačí přistát v doku...", říkám si. Blíží se závěr jízdy a jedu s Meskalerem na couvání. První najetí trochu mimo. Srovnávám a ještě jednou. Zdá se mi že brnknu o bójku a chci Meskalera přibrzdit, ale vezmu za páku moc. Záď už byla v brance. Meskalero poslušně poskočil vpřed a je z toho "hezkých" 12 trestných bodíků. Všichni se divili,co jsem to tam vyváděl. Jak říkám na platě to vypadá prostě jinak. Když jsem později viděl videozáznam, tak bych si nafackoval .

 

 

   Druhá jízda se mi docela vyvedla. Sice jsem v zadní brance měl dvakrát dotyk, ale couvání už bylo dobré a přistáni v doku taky úspěšné. Jen ten zvukový signál kterým rozhodčí měřili doku klidu a má trvat 3 sekundy, byl určitě podstatně delší. Šuškalo si to tam hodně závodníků a určitě díky tomu spousta z nich v doku slízla pět trestných bodů. Kdyby někdo podal protest, tak by musel uspět.

 

 

   Jambo a Fiki zajeli podobně a tak jsme se shodli na tom, že jsme vlastně takoví "dělníci" startovního pole, kteří dávají vyniknout těm, co jezdí lépe a proto do soutěže určitě patříme. Osušil jsem Meskalera a čekal na odpoledne, kdy měl přijet Libor Mráz přezdívaný Mrazík a s ním tlačná vana na Tug Towing.

 

Jambo a Fiki při soutěžní jízdě...

 

   Libor skutečně přijel a s ním kromě tlačné vany také jeho paní a dva synové, kteří se už evidentně na pouštění lodí těšili. Než jsem si přinesl Monako I. tak Libor zkompletoval vanu, připravil Agátu a mohli jsme začít. Vana je skutečně impozantní a velmi pěkně provedená. Libor se svým tlačným člunem předvedl jak se vana chová. Bohužel mu praskla spojka motoru a hřídele a tak Monako I. vanu i s Agátou dotlačilo ke břehu. Než si Libor opravil Agátu, tak jsem s Monakem I. zkoušel vanu tahat. Není to vůbec snadné. Oprava Agáty dopadla dobře a chvilku jsme vanu postrkovali mezi bójkami s Liborem společně. Bylo to skutečně bezva.

 

Montáž tlačné vany

Libor postupně kompletuje vanu...

.... stále kompletuje ...

.... a výsledkem je tahle paráda !

 

   Liborovi kluci mezi tím dováděli s Paulou, kterou měli evidentně v malíku. Naopak druhá skupinka kluků jezdila se svými rychlými modely tak divoce, že Nex s Meskalerem raději vyklidil hladinu. Ke klidu mu nepřidalo ani to, když mu na palubu málem skočil kapr . Libor mi nakonec předal vanu a rozloučili jsme se.

 

Monako I. táhne 18kg těžkou vanu.

Agáta tlačí a Monako I. táhne a koriguje kurs.

krátké video - Monako I táhne novou vanu (1.6MB)

 

Den druhý

   Druhý soutěžní den se jezdily už jen třetí jízdy. Takže se vše stihlo prakticky během dopoledne. "Vzrůšo" nastalo, když jsme okukovali parníky, jak se připravují na svoje jízdy. Pan Špinar připravoval svůj parádní a velmi spolehlivý parník Stavenes. Pustil plyn a chtěl zapálit hořák, když vyšlehl vysoký plamen. Všichni okolo doslova zkoprněli.

 

Požár parníku Stavenes

 

 Naštěstí má parník nehořlavou strojovnu a plameny byly rychle uhašeny.  Druhý pokus dopadl stejně a bylo jasné, že není něco v pořádku. Nakonec se ukázalo, že příčinou byl příliš vysoký tlak plynu. Stačilo upustit a Stavenes svoji soutěžní jízdu úspěšně odjel.

   Moje třetí jízda nebyla nic moc. Na vrcholové brance jsem jednou minul, což je šest trestných. Couvání opět dobrý. Dok jsem si napodruhé najel dobře, ale po zastavení se Meskalero pomalu stáčel k lati a nakonec díky dlouhým "třem" sekundám brnknul. Pět trestňáků a můžeme mazat domů .

 

 

   Soutěžní víkend v Podroužku u Netolic byl opravdu vydařený. Podstatnou měrou se na tom podíleli organizátoři soutěže. Počasí, jak jsem již psal, bylo ideální. K tomu si přičtěte dobrý jídlo a pití, večerní táborák a ochotné lidi, kteří se vám snaží se vším poradit, pomoci a nebo si s vámi poklábosí o čemkoliv. Musí vám vyjít to samé co mě. Prostě pohoda !

   Další soutěž se koná od 18.6. do 19.6.2005 v Plzni ATC Ostende. V reportáži z této soutěže se pokusím vám ukázat, jak to chodí v kategorii F4A a jaké lodě tam soutěží. Nejlepší by ovšem bylo, kdyby jste se přijeli podívat sami.

 

Velká obrázková galerie

 

Výsledky soutěže

výsledková listina

Keba