Mistrovství ČR - NS 2004 v Oseku

11.5.2004

Foto:  Keba

 

   Druhý květnový víkend se v Oseku konala soutěž seriálu Mistrovství ČR - NS 2004, kterou pořádal Klub lodních modelářů č.28 Nautilus Proboštov. Na tuto soutěž jsem nejel jako účastník, ale jako všetečný divák, který se všude motá, zaclání, divně se vyptává a fotí a fotí. Naštěstí jsem nezůstal bez dozoru, takže jsem nenapáchal žádné škody a odjížděl jsem domů nadšen.

 

   Osek leží na úpatí Krušných hor a je to hezké městečko. Z Prahy jsme se tam dostali za slabou hodinku a Autokemp Kavka jsme našli snadno. Naše výprava (já, manželka a syn Honza) vybavena digitálním fotoaparátem, kamerou, blokem a termoskou s horkým čajem vpadla do místa děje dne 9.5.2004, když už soutěž byla v plném proudu. Předtím jsem se již delší dobu domlouval s Ivanem Grňou, který má s těmito soutěžemi dlouholeté zkušenosti jako závodník i jako mezinárodní rozhodčí, že se nás ujme a ukáže jak to na takové soutěži vypadá. Musím mu moc poděkovat. Věnoval se nám celou dobu a ochotně vysvětloval, ukazoval a nakonec mi zapůjčil i svoji loď, abych si mohl zkusit projet soutěžní trať. I ostatní soutěžící byli vstřícní a ochotně předváděli svoje makety a skutečně bylo na co koukat.

 

Osek

   Okolní prostředí autokempu je skutečně hezké. Jen počasí mohlo být trochu lepší. Chvílemi foukal silný vítr, který činil potíže  menším modelům, ale bylo zase štěstí, že nepršelo. Na obrázku vidíte pohled na vodní plochu kde probíhaly soutěže juniorů a seniorů v kategoriích F2-A,B,C ;F4-A,B,C ; DS a NSS. Byly vytýčeny dvě tratě podle pravidel NAVIGAOsek NS 2004. Ředitelem soutěže byl pan Jan Červíček a hlavním rozhodčím pan Ing. Zdeněk Tomášek. Soutěžní stanoviště bylo v březovém hájku na břehu rybníka. Rozhodčí měli stolek pod zahradním stanem. Věnovali jsme se hlavně kategorii F2-A,B,C a DS. Soutěže kategorie F4 probíhaly na protějším břehu a samozřejmě jsme se zašli podívat i tam.

   Možná by neškodilo si popsat, jak vlastně taková soutěžní trať vypadá. Na hladině je vytyčena bójkami, které jsou pevně zakotveny a tvoří branky. Soutěžící musí se svým modelem projet branky v určeném pořadí a správným směrem bez dotyku bójky a v časovém limitu pro danou kategorii. Jízdu končí v tzv. doku. Soutěžící si stoupne na molo, které nesmí během jízdy opustit, ale může se po něm pohybovat. S lodí jízdu začíná před brankou číslo 1. Oznámí rozhodčímu že začíná jízdu a projetím branky číslo 1. se odstartuje. Současně začne plynout časový limit 7 minut k projetí tratě u parníků je to 15minut. Po projetí první branky zamíříte do branky č.3 a pokračujete brankou č.2. Znovu projedete nejdříve branku č.1 a potom č.3 za kterou změníte kurs k brance č.4. Její projetí je poměrně obtížné, protože je nejvzdálenější a bójky jsou v jedné linii. Když se trefíte, objedete vzdálenější bójku této branky a opět ji projedete ze stejného směru. Pokud nezaznamenáte žádný dotyk, máte první obtížnou část tratě úspěšně za sebou. Naberete kurs do branky č.5, pak č.1 a pokračujete do č.6, opět projedete pětku a čeká vás druhá záludnost tratě. Couvání do branky č.1. Po úspěšném couvání do této branky už jen zajedete do doku. Dok je nastaven podle šířky lodě + 10cm na každé straně. Musíte s lodí zajet až do doku, zde loď zastavit a ta musí zůstat po dobu 3 vteřin zcela v klidu. Samozřejmě bez dotyku stěny doku. Za každý dotyk při projíždění bójky a nebo při zastavování v doku dostáváte trestné bodíky. Pokud se Vám jízda podaří bez jediného dotyku a přesně podle pravidel obdržíte plný bodový zisk, tedy sto bodů.

   V kategorii F4-A se soutěží pouze v jízdách. Stavba modelu se nehodnotí a tak se jí v podstatě můžete zúčastnit s jakýmkoliv modelem. Důležité je neudělat při jízdě chybu a dodržet časový limit. V kategorii F2-A,B,C což je soutěž maket, se hodnotí jak stavba modelu, tak i jeho jízda. Tato kategorie je podstatně náročnější. Rozhodčí při posuzování modelu podle předložených materiálů hodnotí každý detail stavby a za každou nepřesnost strhávají body. Proto jsou makety opravdu pastvou pro oči.

 

Přehled vybraných kategorií

F2A věrné napodobeniny skutečných lodí s délkou modelu do 900 mm
F2B věrné napodobeniny skutečných lodí s délkou modelu přes 900 mm do 1400
F2C věrné napodobeniny skutečných lodí s délkou modelu přes 1400 mm
F4A napodobeniny skutečných lodí ze stavebnic - pouze jízdní zkoušky
F4B napodobeniny skutečných lodí ze stavebnic - statické hodnocení a jízdní zkoušky
DS modely poháněné parním stojem
NSS modely s pohonem na vítr (palchetnice)

 

   Tak se půjdeme podívat na několik modelů, které mě zaujaly a které jsem vyfotil. Zdaleka to nejsou všechny, které toho dne soutěžili. Jen soutěžících bylo přes stovku! Odpoledne byly obě paměťové karty mého fotoaparátu zcela zaplněné. Po zpracování snímků jsem se rozhodl Vám jich asi sto padesát ukázat. Kliknutím na obrázek dostanete kompletní galerii modelu.

 

Obrázková galerie - Bancker Stavebnice námořního remorkéru "Bancker" kategorie F4B Billing Boat.
Obrázková galerie - Bečva Na soutěži bylo možné vidět i  maketu vlečné říční lodě "Bečva" o které byl napsán článek v RC Revue i s plánkem.
Obrázková galerie - Buldok S lodí "Bulldog" soutěžil pan Jiří Syrovátko, který nedávno vydal knihu o stavbě lodních maket. Je to poměrně malý model a na vodě si nevedl špatně, ale při větru měl ve vlnách přeci jen co dělat.
Obrázková galerie - Cohete II. Pan Filip soutěžil s maketou námořní jachty "Cohete II." a tankerem "Kiisla". Jachtu jsem při plavbě bohužel neviděl, ale tanker už ano. Dopředu plul hezky, ale při couvání do branky č.1 musel vynaložit veškerý svůj um, aby se s tankem trefil.
Obrázková galerie - Kiisla
Obrázková galerie - Elbehafen Maketa požární lodi "Elbehafen" mě zaujala, protože nedávno jsem skenoval její plány na MONAKO II. Takže pokud se někdo rozhodne pro její stavbu, může se podívat jak by výsledek jeho snažení měl zhruba vypadat.
Obrázková galerie - 1313 Loď americké pobřežní stráže "Edisto" se stala mojí "srdeční" záležitostí. Prostě se mi líbila snad ze všech nejvíc. Pohon dvěma šrouby a řízení pomocí dvou kormidel dávalo modelu velmi dobré jízdní vlastnosti.
Obrázková galerie - Herkules "Herkules" je maketa námořního remorkéru ze staré stavebnice alá NDR, kterou postavil pan Švorc. Spousta hezky propracovaných detailů svědčila o autorově pečlivosti. Kategorie F4B.
Obrázková galerie - Iova Bitevní loď "Iowa" zná snad každý lodní modelář, který se jen trochu zajímá o válečné lodě. Tahle byla dlouhá 2,7m! Pořádná "velryba"! Někdy v roce 1975 si ji začal stavět pan Cerha a jezdí s ní dodnes. Ikdyž sám říká, že už na vodu nepatří. Její technický stav je totiž už hodně žalostný a zasloužila by si pořádnou celkovou rekonstrukci. Jízdu s ní sice její majitel dokončil, ale pro poruchu ovládání lodních šroubů se dalších musel vzdát. Model pohání motory warttburg a v plné pohotovosti model váží něco kolem 50kg. Takže na vodu jej musí dávat dva. (na fotce pan Cerha a Syrovátko). Na hladině se ale model chová svižně a když jeho šrouby zaberou na plný výkon, je z toho pořádně zčeřená hladina. Ovšem dostat takového macka do doku s poruchou pohonu šroubů je prakticky nemožné.
Obrázková galerie - Jan Přístavní remorkér "Jan" byl taky pořádně velký model. Jezdil opravdu velice hezky.
Obrázková galerie - Missouri Sesterskou lodí Iowy byla "Missouri". Model dlouhý 2,7m je přepravován ve dvou bednách. pohání jej čtyři motory ze stěračů Trabanta, které poskytují dostatečný výkon pro čtyři lodní šrouby. Napájení obstarávají dva Pb akumulátory a v plné výzbroji váží 57kg! Na vodu ji sami rozhodně nespustíte. Tento model jeho autor, pan Vladyka ml., stavěl tři roky. Loď má řadu funkčních doplňků včetně střílejících dělových věží. Na vodě si vedla opravdu dobře. Přes svoji délku je model obratný a na hladině působí impozantně. Dostat ovšem takový kolos do doku není vůbec snadné. Protože Honza pořád nemohl uvěřit, že je tato loď skutečně tak dlouhá, tak jsem položil svoje tělo o délce 182cm pro větší názornost vedle přepravní bedny.
Obrázková galerie - Nachi Pan Vladyka starší zase soutěžil s maketou japonského křižníku "Nachi", jehož plánek najdete i zde na Monaku. Velice hezky zpracovaný model výborně jezdil i ve větru.
Obrázková galerie - Nanuchka Ruská raketová korveta "Nanuchka" pana Zdeňka Horského. Další fotografie modelu můžete nalézt v tomto článku.
Obrázková galerie - Neptun Německý přístavní protipožární člun "Neptun".
Obrázková galerie - Pilot Přístavní lodivodský člun "Pilot 20" byl velice hezky zpracován a soutěžila s ním jedna juniorka. Protože vím, že si někteří z vás tuto loď staví, nafotil jsem několik detailů pro inspiraci.
Obrázková galerie SCH-3 Maketa rybářské lodě "SCH 3"
Obrázková galerie - Snowberry "Snowberry" - co dodat. Tahle stavebnice je u nás dost známá a maketáři ji dovedou přivést takřka k dokonalosti.
Obrázková galerie - StCanute Ivan Grňa svůj model již představoval v RC Revue. "St.Canute" je precizně zpracovaná a pokoukání na tento menší model je prostě radost. Na vodě je výborně ovladatelná a klidně s ní uděláte "vpravo - vlevo v bok". Navíc mi ji Ivan odvážně zapůjčil takže z této makety jsem byl odvázaný dvojnásob.
Obrázková galerie - Tobrůk "Tobrůk" patřil nestoru lodní modelařiny u nás - panu Navrátilovi, který se neustále účastní soutěží. Jeho model měl během jízdy problémy s akumulátory a tak jízda nedopadla nejlépe. I to se bohužel někdy stává.
Obrázková galerie - Rostislav V kategorii DS jezdily celkem čtyři lodě. Tenhle parní člun se bude jmenovat "Rostislav" a jezdila s ním paní Voráčková pod dohledem svého manžela. Nutno poznamenat, že to byly jízdy zábavné a každá svým způsobem velmi dobrodružná. Jsou to nádherné čluny a milovníci páry si při jejich jízdách prostě přijdou na své. Nezbývá než obdivovat zručnost stavitelů.
Obrázková galerie - Rostislav S touto starou (předlohově) ruskou minonoskou "Česma" jezdil pan Voráček. Trochu ho provázela smůla. Dvakrát v jeho případě musela zasáhnout záchranná loď a model dopravit do bezpečí.
Obrázková galerie - Gina "Gina" je parní člun. Jezdil svižně a nádherně čadil. Skvěle vyvedený parníček od pana Hořejšího sklízel zasloužený obdiv !
Obrázková galerie - Stavenes No a na závěr z přehlídky několika maket jsem si nechal asi to nejlepší. Poštovní parník "Stavenes" postavil pan Špinar. Parník je opravdu na parní pohon a je propracován do nejmenších detailů. Jeho strojovna pracovala bezchybně a sledovat jeho plavbu byl labužnický zážitek.
Obrázková galerie - F4A Ukázka několika modelů, se kterými se závodilo v kategorii F4A.
Závodníci Do doku úspěšně zajíždí loď americké pobřežní stráže...
Závodníci Říční člun "Bečva" se připravuje k soutěžní jízdě.
Závodníci Pánové Filip a Navrátil při manévrech u přístavního doku. "Kiisla" si právě brnkla o stěnu doku.
Závodníci Ivan Grňa úspěšně projíždí se svým modelem "St.Canute" branku číslo tři a bere kurs na jedničku.
Závodníci Pan Jiří Voráček při spouštění svého parního člunu "Rostislav" na hladinu rybníka. To ještě asi netušil co ho bude pronásledovat smůly.
Závodníci Pohled na stanoviště rozhodčích se soutěžním platem, přistávacím dokem a částí tratě. Tam jsme také trávili většinu dne.

Ještě před úplným koncem dva kratičké videosnímky.

Promítnout video.

Promítnout video. Zajíždění do doku. Manévr remorkéru.

velikost 2,4MB

Promítnout video.

Promítnout video. Zajíždění do doku St.Canute

velikost 794kb

 

   Co dodat na závěr ? Zdaleka se mi nepodařilo vyfotografovat všechny modely. Některé opravdu velmi zdařilé zmizely v úkrytu dříve, než jsem se k nim dostal. Výsledky soutěže neuvádím. Nemám čas je shánět a potom pro tuto obrázkovou reportáž nejsou zase až tak důležité. Důležité byly lodě.

  Z našeho pohledu to byl velmi vydařený den. Bylo co obdivovat, neustále se něco dělo a závody probíhaly v příjemné atmosféře. Nakonec i to počasí docela vyšlo a nepršelo. Před odchodem jsme zakoupili trup rychlého závodního člunu pro našeho nejmladšího a vydali se zpět do Prahy. Na úplný závěr jednu radu. Jste-li fandové do lodí a někde blízko se koná nějaká soutěž lodních modelů, tak se jeďte podívat!

Keba

 

Poděkování patří mojí manželce, která vše natáčela na video a Honzíkovi, který mi dělal zapisovatele.