Jaké bylo Model Hobby 2004 ?

(12.10.2003)

   

   Letošní výstava Model Hobby mi několikrát obrazně řečeno mírně vyrazila dech. Poprvé když jsem zaparkoval auto a musel zaplatit parkovací poplatek (to byl ale opravdu silně vyražený dech). Podruhé dlouhé fronty u všech pokladen a ohromná spousta lidí. Potřetí když jsem si uvědomil, že pořadatelé neudělali vůbec nic pro zvýšení její atraktivnosti.

 


   Cesta na výstaviště v Letňanech by byla asi fajn, kdyby nebylo dvou kolon. Nakonec jsme snadno zaparkovali díky vzorné organizaci parkujících vozidel. Tím příznivé dojmy na dlouho dobu skončily. U východu z parkoviště byla tradičně pokladna a u ní mi spadla čelist opravdu až na zem. Parkovací poplatek ve výši 100,- Kč byl opravdu šok. Měl jsem sto chutí odjet, ale bez parkovacího lístku by vás z parkoviště stejně nepustili, takže jste byli lapeni ve stokorunové pasti.
   Fronty u pokladen byly opravdu hodně dlouhé a šlo to docela pomalu. Cena vstupného 90,- Kč za osobu. Byli jsme tři, takže vstupné nás přišlo na 270,-Kč a parkovací poplatek k tomu a čtyři stovky jsou fuč a to jste ještě nic neviděli

 


   Když jsem pak procházel výstavní halou, měl jsem dojem, že jsem na loňské výstavě. Stejné stánky na stejných místech, dokonce občas stejné exponáty. Jen vystavovatelů asi trochu ubylo. Pomalu jsem začal obcházet jednotlivé stánky a předváděcí plochy. Jak čas plynul, tak rostlo moje přesvědčení, že kdybych letos tento veletrh vynechal, tak jsem ale vůbec o nic nepřišel. Pořadatelé neudělali vůbec nic pro zatraktivnění celého veletrhu. Nejvíce mi vadilo umístění předváděcích prostor. Nejlépe na tom byla asi letadla, která měla asi dostatečně velkou plochu, ale o kousek větší by slušela určitě víc. O trochu hůř na tom byly truck modely, ale jejich předváděcí plocha umožňovala alespoň trochu rozvinout schopnosti jejich modelů. Bídně na tom byli železniční modeláři, kdy kolem pár kolejišť moc místa nebylo. Ale nejhorší podmínky měli asi  lodní modeláři. Kruhový "bazén" nelze nazvat jinak než brouzdalištěm.

   Pořadatelé udělali před loni dobrý tah, když veletrh rozdělili do dvou hal. Do jedné umístili hračky a do druhé modely. Myslím si, že přišel čas udělat další změnu. Oddělit výstavní a předváděcí plochy. Třetinu nové haly vyčlenit pro letecké a automobilové modeláře,o kterou by se mohli společně dělit. Na zbývající ploše udělat velký bazén s malou tribunou, kde si budete moci i sednout, dát trochu odpočinout nohám a bez strkání si modely v klidu prohlídnout. Trucky by získaly větší plochu, kde by lépe vynikly schopnosti modelů a železniční modeláři by získali dostatek prostoru pro svoje kolejiště. Určitě by se vešla i nějaká ta závodní dráha. Návštěvníci by pak jistě ocenili, že mají dostatek volného místa k prohlídce modelů a mohli si tak vychutnat ukázky. V hale se stánky by byl dostatek prostoru pro statické vystavování modelů a prodejní stánky.
    Můj celkový dojem byl, že tento výstavní veletrh  zachvátila stagnace a pokud pořadatelé rychle něco neudělají, veletrh  ztratí na atraktivnosti a odpudivě vysoké parkovné nebude ta hlavní příčina.

 

Letadla

   O tom, že v naší republice kralují letečtí modeláři není pochyb. Již tradičně byli na veletrhu zastoupeni nejvíce. Nabídka modelů je opravdu pestrá a o příslušenství ani nemluvě. Můžete si koupit od hotového modelu až po klasickou stavebnici, kde je prakticky zabalen jen materiál. Tomuto odvětví modelářství se u nás zkrátka daří.

 

Nabídka stavebnic leteckých modelů na jednom ze stánků
Předváděcí plocha pro letecké modely. Lítalo se zde opravdu hodně...vlastně nepřetržitě.
Velké a krásné makety lákaly k detailní prohlídce.
Nabídka leteckých motorů byla opravdu pestrá a to benzínových tak i elektrických.

Obrázková galerie z výstavy - letadla

 

Auta

   Kromě funkčních modelů trucků mi auta nějak unikala. Jedna závodní dráha stála ve vstupní hale, pak jsem ještě jednu zaregistroval v hale, ale jinak nic. Na stáncích firem bylo vidět několik pěkných RC modelů, ale nic. Možná jsem si ale jen nevšimnul. Trucky jsou naprosto úžasná záležitost, ale prakticky dostupná jen poměrně úzké skupině lidí, kteří jsou ochotni obětovat nemalé finanční prostředky na stavbu takového funkčního modelu a jejich dílna je dobře vybavena.

 

Snad jediná dráha, kde si návštěvníci mohli zazávodit a vyzkoušet dráhové RC modely.
Předváděcí plocha pro trucky byla neustále v obležení a dostat se až k modelům vyžadovalo značnou dávku trpělivosti.
Nabídka kovových modelů se smrskla na minimum. Možná ale byly v pavilonu hraček, kam jsem letos nezašel.
Stačí mít malý sklad, kamion co právě přijel, manipulační vysokozdvižný vozík a překládka zboží může začít.

Obrázková galerie z výstavy - auta


Železnice

   Mašinky to vždycky byla a bude paráda. Vystavovaná kolejiště sice nevynikala svojí modelovostí, ale zase jako předváděcí svůj účel plnila dobře. Škoda že jich bylo tak málo. Dominovalo kolejiště firmy Fleischmann a modulová dráha, kterou předváděli modeláři z Německa. Vystavované modely ovšem byly parádní kousky a z některých přecházel zrak. Nabídka je opravdu velmi pestrá.

 

Firma Auhagen nabízela návštěvníků aby si za dvacku mohli zkusit sestavit malý model domečku a ten si pak odnést. A spousta dětí včetně tatínků samozřejmě neodolala.
Předváděcí kolejiště firmy Fleischmann mělo i ozubnicovou dráhu vedoucí na nejvyšší vrchol kolejiště.
Tento zvukový modul mě fascinoval. Vyluzoval snad všechny zvuky, které lze na opravdové železnici uslyšet. Byl programovatelný. Prostě paráda !
Nádherný model rekordní vysokorychlostní lokomotivy.

Obrázková galerie z výstavy - železnice

 

RC soupravy

   Nabídka RC souprav a příslušenství k nim je opravdu víc než dobrá. Věřím, že každý modelář, který zatouří po RC modelu najde tu správnou. Můžete si vybrat od těch nejjednodušších až po opravdu profesionální RC soupravy.

Jednoduchá dvoukanálová souprava Ranger II. Vhodná pro model lodě a nebo auta. Cena pod dva tisíce je opravdu více než příznivá. Nadruhou stranu od této soupravy nemůžete čekat žádné zázraky, jen to základní.
Další jednoduchou a cenově snadno dostupnou je souprava C4-Sonic. Za málo pěněz hodně muziky !
Ti náročnější si by mohli vybrat např. z řady Royal Revo.
Je libo regulátor ? Stačí si vybrat....

Obrázková galerie z výstavy - RC soupravy

 

Lodě

Jako lodní modelář si musím tentokráte povzdechnout - prach a bída! Opravdu jediným zajímavým modelem byla maketa bitevní lodi Bismark dlouhá něco přes dva metry. Hezky zpracovaná. Jenže stála jaksi osamoceně na velké ploše. Bohužel do bazénu nemohla, protože by se tam ani nevešla. U bazénu nebylo dohromady nic zajímavého.

   Stavebnice lodí byly, ale chyběla pestrost. Skoro samé námořní jachty a plachetnice. Byly k vidění i hotové modely. Stačí nabít akumulátory a jít jezdit. Jsou ale vhodné tak pro děti. Mají blíže k hračkám, než seriósním modelům.

 

Nabídka stavebnic pro lodní modeláře. Ovšem očima jste si je museli vyhledat. Hotový model ze stavebnice byl k vidění snad jen na stánku u Vladyky, ovšem tam zase svoji kolekci nikterak "neomladili".
Jeden z prodávaných hotových "modelů" typu stačí nabít a jít pouštět. Musím však připustit, že jako hračka je zpracován dobře.
Maketa bitevní lodě Bismark budila zaslouženou pozornost.
Snad jediná novinka mezi loděmi. Stavebnice polomakety pracovní lodě Survey.

Obrázková galerie z výstavy - Lodě

 

Tak to je z letošní výstavy Model Hobby asi vše co stálo za zmínku. Svoje kritické poznámky jsem utrousil již v úvodu tohoto článku. Pořadatelé a vystavovatelé mají rozhodně co zlepšovat. Myslím si, že tento veletrh již nepatří mezi začínající a tomu by měla odpovídat i jeho úroveň. Doufejme, že příště to bude výrazně lepší.

Jaroslav Vaškeba