Jak bylo na Model Hobby - 1. část

(6.10.2003)

  Již počtvrté jsem letos za doprovodu svých ratolestí vyrazil na modelářsko výstavu Model Hobby. Loňský ročník byl rozhodně lepší než ty předcházející a tak jsem byl zvědavej co letos nového, zajímavého a lepšího uvidíme. Když jsme z výstaviště odcházeli, tak mi bylo jasné, že ten letošní výrazně lepší nebyl. On vlastně nebyl vůbec lepší, ale taky nebyl vůbec horší. Bylo to prakticky stejné jako loni. 

   Ráno jsme vyrazili tak, abychom byli na výstavišti dříve než se otevřou jeho "brány". Příjezd k PVA se výrazně zlepšil díky nově zbudované křižovatce a příjezdové komunikaci. Před otevřením.Organizace na parkovišti byla bezchybná a tak vše probíhalo hladce. Parkovací poplatek 50,-Kč sice vaše nadšení ihned trochu zchladil, ale jednou za rok se to dá tolerovat. Alespoň nepodražil jako vstupné. Děti od 6 do 10 let 40,-Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) 200,-Kč a zbytek jednotné vstupné 90,-Kč. Alespoň že ti caparti do 6 let to měli zadarmo. Fronty u pokladen byly sice dlouhé, ale byl jich otevřený dostatek a rychle jste postupovali kupředu. Když udeřila desátá, otevřely se dveře a čekající dav, který před pěti minutama zmokl, se začal tlačit dovnitř. Co nikdy nepochopím je fakt, že když existuje více vchodů, pořadatelé zásadně otevírají jen jeden. Prostě se musíte mačkat. Naštěstí k žádným strkanicím nedošlo a všichni jsme se v klidu pomaloučku nasoukali dovnitř.

Výstavní plocha   Na výstavní plochu jsem vkročil vyzbrojen tužkou a blokem s předsevzetím, že si budu vše pečlivě poznamenávat. Nenapsal jsem ani čárku a jen fotil a fotil. Výsledkem tříhodinového pobytu na výstavě bylo 170 fotek, několik videosnímků, hromada letáků a bolavé nohy. Stejně jako loni byla výstava rozdělena do dvou hal. V jedné byly modely v té druhé opět hračky a zábava. Letos byla navíc ještě třetí hala, kde probíhala výstava potřeb pro chovatele domácích mazlíčků, ale ne těch modelářských, ale skutečných živých. Tam jsme se nakonec z časových důvodů nedostali. Nebudu popisovat ani to co bylo vidět v hračkářské hale (kromě vláčků). Věřte ale tomu, že co bylo hitem loni a každý po tom šílel, bylo letos beznadějně zapomenuto.

   Letos bylo opět na co koukat. Vojenská technika, auta všech velikostí, železnice, lodě a samozřejmě všudypřítomná letadla s vrtulníkama, nářadí, modelářská bižuterie a spousta dalšího. Nemá cenu abych se snažil popsat všechno a tak jsem vybral to co zaujalo mě. Pokud se netrefím do Vašeho oboru prosím za prominutí.

   Při loňské výstavě jsme si povzdechl prakticky nad neúčastí železničních modelářů. Letos to bylo trochu lepší. Přesto chybělo nějaké velké klubové koliště

Modelová železnice Modelová železnice

Hned u vchodu do haly č.1 bylo hezké koliště velikosti TT s dvoukolejnou tratí, na kterém se prohánělo několik vlakových souprav a i přesto že to bylo kolejiště reklamní, našlo se několik hezkých detailů.

Modelová železnice Modelová železnice

Modelová železnice Modelová železnice Modelová železnice Modelová železnice

Nádherné parní a motorové lokomotivy velikosti HO byly skutečnou pastvou pro oči. Firmy, které tyto opravdu špičkové modely vyrábějí si dávají záležet. Jejich cena pro mnohé ovšem může být poněkud šokující. Navíc kolejiště již bylo plně ovládáno pomocí povelového systému. Každá lokomotiva má svůj přijímač, který přijímá signály z kolejí, kam jsou vysílány řídícím zařízením. Nejsou tedy zapotřebí žádné kolejové obvody a pod. Úžasně to zjednodušuje stavbu kolejiště. Samozřejmě taky prodražuje.

Modelová železniceModelová železniceModelová železniceModelová železnice

K propagaci modelů velikosti N sloužilo jedno menší a jedno větší kolejiště, které bylo vystavováno již loni.

Modelová železnice

Ve vitrínách toho bylo k vidění opravdu hodně. Stavebnice domečků od FALLERA, modely firmy BRAWA, HERIS, FLEISCHMANN, VOLLMER, PIKO a další. Něco vyfotit přes sklo je velmi obtížné a tak bohužel spousta fotek se prostě nevyvedla.

Modelová železniceModelová železnice

Jediné, opravdu modelové kolejiště bylo také za sklem a tak alespoň dva trochu povedené záběry.

Trucky   Velkou plochu letos pro sebe zabraliModelová železnice automobiloví modeláři. Předvádění truck modelů se tak stalo opravdovým magnetem výstavy od kterého se odtrhnout bylo velmi obtížné. Jeden kousek krásnější než druhej. Auta vydávala zvuky jako ty skutečná, svítila, blikala, Truckytroubila a já nevím co ještě. Bagry nakládaly písek (plně fukční hydraulika!), ve skladu manipuloval vysokozdvižný vozík. Vidět osmikolovou Tatrovku jak přejíždí hromadu písku byl zážitek. Podvozek pracoval přesně stejně jako u originálu. Modelová železniceNemělo to zkrátka chybu. Že se tomuto odvětví u nás dobře daří bylo vidět na počtu vystavovaných trucků a Trucky celkové promyšlenosti této části expozice. Neustále se na ní něco dělo a mělo to hlavu i patu.  Oproti loňsku výrazný pokrok kupředu. Při sledování těchto automobilových krasavců jsem si ale chybně nastavil fotoaparát většina snímků musela být smazána. Tak se alespoň podívejte na těch pět fotek co zbylo.

   Lodě jsou moje oblíbené a tak jsem u nich trávil nejvíce času. Občas jsem popovídal s majiteli modelů, kteří svoje krasavce ochotně předváděli. Velkým zklamáním byl bazén. Jeho kruhový půdorys a o dost menší plocha se negativně projevili na předvádění modelů v akci. Větší modely se v tak malém bazénu prakticky nemohly ani rozjet a spíše se na hladině zmítaly než aby předváděly nějakou plavbu. Ty malé lodě se do bazénu tak tak vešly. Na minulé výstavě byl bazén velikej a pro předvádění měl smysl. Byla to škoda. Firmy, které se zabývají prodejem stavebnic lodních modelů a příslušenství měly opravdu co nabídnout.

Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Lodní modely Lodní modely

Je potěšitelné, že i naši výrobci dokáží udělat opravdu hezké stavebnice lodí. V tomto směru boduje firma PM-Výroba lodních modelů (www.lodnimodely.cz) se svojí pěticí - Lacaille, Eliška, Kačka, SH-102 a Bobr. Nejedná se sice o žádné do detailů propracované makety, ale když na nich trochu zapracujete, budou vypadat opravdu dobře. Rozhodně to jsou modely cenově dostupné a umožní rychlý start případným zájemců o lodní modely.

Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Tradiční vystavovatel firma Graupner (www.graupner.com) upoutala moji pozornost řadou modelů "Junior - line". Jedná se o zjednodušené, ale velmi hezky provedené Lodní modely modely pro ty nejmenší "modeláře". Model je většinou vybaven jednoduchou dvoukanálovou soupravou, která umožňuje ovládat jen ty nejzákladnější funkce. Že se jedná skutečně o povedené "modely-hračky" můžete vidět na snímcích. Cena je také přijatelná. Od 50,- do 70,- Euro. Jen plachetnice je dražší, stojí 179,- Euro. Graupner tuto řadu modelů samozřejmě přenesl i na letadla, automobily a ostatní techniku (bagry, tanky a pod.) 

Nejvíce lodí bylo samozřejmě vidět kolem bazénu. Návštěvník si je tak může prohlídnout hezky z bezprostřední blízkosti a vychutnat si některé detaily modelů. Spoušť mého digifoťáčku cvakala neustále.

Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Již tradičně vystavovali členové Merrimack klubu z Prahy. Jejich modely střílí, svítí, kouří a hýbou vším možným stejně jako jejich skutečné předlohy. Krásný raketový člun a německý rychlý torpédový člun byly toho dokladem. Torpédový člun umí samozřejmě i vystřelovat torpéda. Byl umístěn v tunelu z plexiku a tak mě majitel ochotně tunel odzátkoval pro lepší foto podmínky.

Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Velkou pozornost budil raketový křižník Petrov. Zhotovil ho pan Nový. Jedná se o vlastní konstrukci a umí toho opravdu požehnaně. Samozřejmá je regulace rychlosti a dále střelba předního děla, 8xstřelba z předního raketometu, 12x raketa, 6xbomby, dva světlomety a kompletní osvětlení paluby, poziční světla, osvětlení vrtulníku, funkční semafor pro vrtulník, otáčení rotorů a radaru vrtulníku, otáčivý radar lodi, otočné protiletadlové dělo a raketomety, lodní siréna a dýmovnice. To vše ovládáno pomocí šesti serv.
Video - deloKliknutím na obrázek si můžete promítnout krátké video s ukázkou "střílejícího děla".

  VystavaDelo.mpg (244 kB)

Video - vrtulnikKliknutím na obrázek si můžete promítnout krátké video s ukázkou vrtulníku připravujícího se ke startu.

  VystavaVrtulnik.mpg (362 kB)

Video - radarKliknutím na obrázek si můžete promítnout krátké video s ukázkou otáčení antény radaru.

  VystavaRadar.mpg (328 kB)

Lodní modely

Hodně jsem byl zvědavej na model lodi Brůk. Zatím ještě ne zcela dokončený model sliboval svojí výbavou opravdovou podívanou, ale když jsem jej pak viděl na hladině bazénu, byla jeho plavba pro mě zklamáním. Model trpěl nízkou stabilitou, záď byla poměrně hodně ponořená a voda se přes ni často přelévala. Nebylo to zkrátka to pravé.

Lodní modely Lodní modely

V bazénu se také často projížděl tento elegantní rybářský člun Falke. Byl velice hezky a čistě zpracovaný s krásným lakem.

Lodní modely Lodní modely

I letos bylo možné u bazénu spatřit parníkáře. Nebylo jich sice mnoho, ale jejich krásné modely a ještě krásnější parní strojky vzbuzují opravdovou modelářskou rozkoš. Velmi se mi líbil tento malý lolesový parníček s jednoduchým parním strojkem. Vypadal opravdu velmi hezky a jeho uvedení do chodu a plavba je opravdová zábava.

Lodní modely  Lodní modely Lodní modely

K vidění byly samozřejmě i samotné parní strojky a např. firma Pavla Jakoubka (www.parnistroje.cz) je již mezi příznivci páry známá.
Video - radarKliknutím na obrázek si můžete promítnout krátké video s ukázkou plavby parníku Saturn.

  VystavaSaturn.mpg (1,024 MB)

 

Lodní modelyLodní modelyPlavba parníku Saturn byla skvělou ukázkou toho, jak takový člun poháněný parou je nádherný. Pohled do útrob pak napovídá kolik práce sestrojení takového modelu dá práce. Vše navíc perfektně vycíděno. 

 

 

Jak bylo na Model Hobby - 2. část

(9.10.2003)

   Ve druhé části budeme opět pokračovat loděma. Vedle již v první části popsaných (dalo by se říci) akčních modelů, byla na výstavě také spousta jiných. Nejvíc se mi líbily ty od modelářů z Jablonce nad Nisou. Nebyly to nikterak velké modely, ale zaujaly čistým zpracováním, spoustou detailů i u malých modelů. Jezdit s takovým modelem je určitě radost.

Lodní modely Lodní modely

Krásně zpracovaný model inspekční lodě "Lilka" přímo vybízel k tomu, aby jste jej spustili na hladinu a prováděli inspekce. Ruský dělový člun byl také velice hezký.

Lodní modelyLodní modelyLodní modely

Tažný remorkér "Herkules" byla taky paráda. Maketa jak má být.

Lodní modelyLodní modely

Ruský nebo sovětský dělový člun měl i posádku. Na vodě to bude asi pěknej rychlík.

Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Nemá cenu abych tady popisoval každý model zvlášť. Bylo by toho opravdu hodně. Tak jen ve stručnosti. Moje oko takřka zaslzelo, když jsem po dlouhé době opět spatřil, dnes již kultovní model, "Artura". Tento rybářský člun se na domácí modelářské scéně pohybuje 30 let ? Remorkér "Áres" byla plnokrevná maketa remorkéru. Zajímavý byl také nedostavěný model tankeru a další typy lodí.

Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Lodní modely Lodní modely Lodní modely

U této makety historické plachetnice jsem musel obdivovat precizně zvládnuté detaily. V interiérech nechyběla ani námořní mapa a když jsem koukal na lampu na zádi, tak jsem čekal kdy se rozsvítí mihotavým světlem.

Lodní modely   Hned vedle bazénu bylo několik poloprázdných stolů. Na jednom jsem zahlédl model německé ponorky U-123. Nejsem zrovna fanda do modelů ponorek a tak jsem jej okukoval jen tak z dálky. Pak mi ale padl do oka zajímavý detail. Na věži ponorky bylo něco jako vrtulník. "Co je to za blbost..." napadlo mě a přistoupil jsem blíž. No a Lodní modelypak už jen zíral a zíral. Jednalo se o plně funkční model v měřítku 1:72, ovládaný RC soupravou. Ponor byl zajišťován pomocí balastních nádrží s ozubeným čerpadlem v kombinaci s dynamickým ponořováním. Fantastické na celém modelu bylo, že byl vyroben z vlastnoručně vakuově  lisovaných dílů (celkem 27), dále ze sedmi odlitků bílého kovu a dále pak už "jen" z 1200 předpracovaných dílů - Lodní modelyvýlisků z ABS, mosazných drátků a plíšků. Model byl propracován opravdu do nejmenších detailů. Na věži ponorky byla každá anténa jako u skutečné ponorky. Dokonce když jste chtěli nahlédnout do vnitř vstupním poklopem, tak uvnitř svítilo červené světlo!Nýtování bylo napodobeno celkem asi 600 nýty a na palubě bylo prý vyvrtáno celkem 3200 otvorů! To celé si 19 letý Ota Gerža navrhl a zkonstruoval sám po 2700 hodinách práce. Jen ten "vrtulník" co byl nakonec vírníkem Fa-330, byl ze stavebnice. Jinak klobouk dolů před tímto mladým pánem.

 

   Druhým bonbónkem na závěr o lodích byla maketa ruské raketové korvety Nanuchka. Autorem tohoto skvělého modelu je pan Zdeněk Horský, člen KLoM Brandýs . Model celkově působil velmi realisticky a sledovat jej na hladině musí být opravdu zážitek. Nic nebylo ošizeno, nic nerušilo. Prostě přesně předlohy. Prohlédněte si třeba výsuvnou odpalovací rampu se dvěma protiletadlovýma raketama na přídi. To je prostě paráda. Autor neošidil ani to co je pod úrovní paluby. Dalším skvělým prvkem je radar. Vlnovody, antény vyhledávacího, střeleckého a naváděcího radiolokátoru jsou vypracovány do posledního detailu. Motorový člun na palubě byste určitě klidně poslali na hladinu samostaně. Když jste se na model zadívali od přídě, tak působil skoro hrozivě.

Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely

 

   Zbytek výstavy už vezmu světem - letem. Převládala letadla. Je to pochopitelné, protože tohle modelářské odvětví je u nás nejrozšířenější. Já letadlům moc nerozumím a tak se do žádných detailů pouštět nebudu. Mohli jste vidět snad všechno. Vrtulníky, obry i ty kolibříky. Modely pro náročné a zkušené modeláře i pro ty začátečníky. Dnes již již není problém, pokud se rozhodnete že si chcete zalítat, jít a koupit prakticky hotový model. Z krabice vytáhnete vše potřebné včetně kompletní RC výbavy, nasadíte křídla a můžete letět. Cena ? No možná tomu nebudete věřit, ale necelé tři tisíce. To si myslím že je super. Když jsem pak viděl některé modely lítat na předváděcí ploše bylo až neuvěřitelné jakou akrobacii takovej model zvládne. Někdy ale všeho moc škodí a tak když to pilot přehnal ztratila se elegance letu a vypadalo to jako by model dostal záchvat. Kdo během výstavy dostal touhu si zalétat a neměl dostatek peněz ke koupi hotového modelu si mohla alespoň za 20,-Kč postavit malé házedlo z balzy. Pro letadla se také prodávala spousta doplňků, takže váš model může vypadat opravdu jako skutečný. Například mě naprosto fascinovala nabídka "ciferníků" leteckých přístrojů.

Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely

Lodní modely Lodní modely Lodní modely Lodní modely

 

   Aut a autíček bylo také požehnaně. Od těch nejmenších až po ty největší, od benzíňáků po elektro. kromě již zmiňovaných kamionů jste si mohli vyzkoušet závodit na klasické autodráze a nebo s modely od firmy Kyosho. Pokusil jsem se letos opět znovu, ale nechápu, jak někdo může tyhle "splašená" auta nějak řídit. Jen brnknutí o spoušť pistolové vysílačky mělo za následek, že můj Mercedes přelítl rovinku jak blesk a ve snaze vybrat zatáčku jsem jej poslal dělat kotrmelce.

Auta, autíčka. Auta, autíčka. Auta, autíčka. Auta, autíčka.

Auta, autíčka. Auta, autíčka.

   Jestli Vás zajímá modelářské nářadí, tak letos jste si mohli přijít na své. Chodil jsem kolem stánků firem s nářadím jak mlsný pes. V duchu jsem přemýšlel čím bych si dovibavil svoji modelářskou dílničku. Stojanové vrtačky, soustruhy, spousty nástavců, frézek, vrtáků, brusných kotoučků, nic nebyl prakticky problém. Vlastně jeden byl. Cena! Představa že si vybavíte modelářskou dílnu jednorázovým nákupem je pro ty co nemají k dispozici cca 10 tisíc dosti nereálná. Praktická ukázka jak zacházet s modelářskou stříkací pistolí Air-Brush byla neustále středem zájmu u plastikových modelářů.

Nářadí. Nářadí. Nářadí. Nářadí.

Nářadí. Nářadí.

  Elektronika je dnes samozřejmostí a výrobci se v tomto oboru přímo předhánějí v tom, kdo nabídne lepší regulátorm, RC soupravu, motor a nebo servo. Programovatelné RC soupravy jsou dnes samozřejmostí u každého výrobce. Je ale dobré, že si můžete koupit i velice dobrou obyčejnou dvoukanálovou soupravu za přijatelný peníz. K tomu samozřejmě acu-packy dle libosti. 

Nářadí. Nářadí. Nářadí. Nářadí.

No a to je z letošní výstavy Model Hobby asi všechno. Letos se nejednalo o žádný revoluční ročník. Přesto si myslím, že bylo k vidění spousta zajímavých a nových věcí a že navštívit další ročník bude stát opět za to.

Jaroslav Vaškeba