Lužiny - podzimní setkání lodních modelářů

4.10.2004

Foto:  Keba

  

   Ještě hodinu před začátkem letošního podzimního setkání lodních modelářů na Lužinách to vypadalo, že žádné nebude. Když už nám setkání nezhatili rybáři tím, že vypustili horní nádrž, kde jsme se tradičně scházeli, tak lilo jako z konve. Naštěstí se počasí během čtvrt hodinky umoudřilo a mohli jsme vyrazit na místo činu.

 

   Pro toto setkání jsme připravili malé zpestření v podobě vlastní soutěžní tratě "Pobřežní kurs MONAKO" a první "Lužiny Cup 2004", který se jel na této trati. Společně s Antem a Romanem jsme dali celou soutěž dohromady aby měla jednoduchá pravidla. Roman koupil a vymaloval poháry pro vítěze, Ante připravil nákladní pramici a já bójky plus dohromady další drobnosti.

 

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004

kladení bójek tratě

 

   Hned po příjezdu jsme začali s přípravou tratě a než jsme ji definitivně dokončili, bylo na místě už asi padesát lidí a přes dvacet lodí. Setkání bylo zahájeno společným pózováním pro fotografy a kameramany. Všechny legendární modely Artur byly vyskládány hezky vedle sebe a bylo jich celkem šest a později dorazil ještě sedmý !!! Samozřejmě ani jeden nebyl stejný.

 

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004Společné pózování modelů při zahájení setkání lodních modelářů na Lužinách. Některé modely se účastní již pravidelně, některé se objevili poprvé. Protože toto setkání mělo v podtitulu i Artury byly seřazeny hezky vedle sebe. ten sedmý Artur dorazil později.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004Panoramatický snímek všech lodí. Při spojování dílčích fotek došlo ke splynutí dvou modelů...
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004... a tak jsem je zobrazil zvlášť.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004Poháry pro vítěze, které vlastnoručně namaloval Roman. Jambo ještě potom donesl poháry pro druhé a třetí místo, ale ty jsme neudělili. Jsou teď pečlivě zabaleny a uschovány. K jejich udílení dojde až při případném dalším ročníku, kdy to budeme mít trochu lépe organizačně zvládnuté.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004Sedmý Artur, který chyběl na společném pózování.

 

   Po skončení pózování, proběhla krátká instruktáž jak projíždět "Pobřežní kurs MONAKO" a soutěž o "Lužiny CUP 2004" mohla začít. Musím přiznat, že jako začínající organizátoři jsme se nevyhnuli "drobným" nedostatkům, ale soutěžící je velkoryse přehlíželi a více než o soutěžní klání šlo o zábavu. Na trať postupně vyrazilo deset lodí z čtrnácti přihlášených, aby se je jejich "kapitáni" pokusili úspěšně provést mezi bójkami tratě. Pro většinu se stala největším kamenem úrazu bójka "C" kolem které se po průjezdu kanálem couvalo. Z časových a organizačních důvodů jsme nakonec zvládli jen variantu "A". Byl zájem i o "B", ale nějak jsme to prostě už nezvládli.

   Jako rozhodčí jsem se dopustil pěkného trapasu. Zisku sta bodů dosáhli po prvním kole tři lodě - Tomášova Lucky Way, Liborova Paula III a Artur Jirky Landy. Když Tomáš s Lucky Way dokončil svoji jízdu, tak jsem mu omylem dal jeho bodovací lístek a v zápalu dalšího zápolení na něj zapomněl. Po prvních jízdách se tedy mělo rozhodovat mezi třemi loděmi. Rozhodovalo se však jen mezi Liborem a Jirkou. Druhé kolo oba zajeli opět bezchybně a tak jsme se dohodli, že budou soutěžit pouze v zastavování v doku. Najíždělo se pokaždé z jiného směru a boj to byl opravdu urputný. Libor se svojí Paulou III, která byla širší než Artur bojoval statečně a tento handicap nebyl vůbec znát. Ale asi při páté "rozjížďce" zvolil horší úhel nájezdu do doku a byl z toho dotyk. Jirka následně s Arturem zastavil bezchybně a tak se stal historicky prvním vítězem "Lužiny CUP" pro rok 2004 v "Pobřežním kursu MONAKO - A". Tomáš moji pozdější omluvu přijal sportovně s úsměvem a poznámkou, že jde přeci o zábavu a ne vrcholnou soutěž.

   Jirka Landa byl slavnostně vyhlášen vítězem, sklidil zasloužený potlesk obecenstva a převzal pohár, na který se podepsala většina soutěžících.

 

Výsledky soutěže Lužiny Cup 2004 - Pobřežní kurs MONAKA - A

1. Jiří Landa Artur
2. Libor Mráz Paula III
3. Tomáš Lucky Way
4.-5. Keba Meskalero
4.-5. Lukáš Divoká Svině
6 Ante Dělový člun
7. Lucie Lacaile
8. Mikro Chalenger
9. Jakub Pilot
10. Jambo Thoaban

 

Kromě prvních tří míst neberte prosím pořadí zase až tak vážně.   Ještě Vás poprosím o odpověď na jednu malou anketu.

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 To jsem já při vyhlašování vítěze a ten pán po mé  pravici je Josef Böhm, který přijel až z Ostravy. Byl se podívat na výstavu Model Hobby a zajel i na Lužiny.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Jirka Landa při přebírání poháru vítěze prvního ročníku Lužiny Cup 2004 v Pobřežním kursu MONAKO - A.

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004

Autogramiáda účastníků prvního ročníku na pohár vítěze.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Tenhle klučina se jmenuje Jakub Velich a byl nejmladším účastníkem soutěže, kdy za pomoci svého doprovodu úspěšně projel celou trať. Bylo nám potom hrozně líto, že jsme pro něj neměli žádnou odměnu.

 

   Během soutěže ostatní účastníci setkání vesele proháněly svoje modely po vodní hladině a diváků na břehu bylo opravdu pořád dost. V době největšího "návalu" bylo na Lužinách odhadem třicet pět lodí a necelá stovka lidí. Dětí, dospělých i těch dříve narozených. Ti co procházeli náhodou se alespoň na chvilku zastavili aby se podívali.

   Protože jsem se většinu času motal kolem soutěže a stejně tak moje manželka, nemáme tentokráte moc nafocených snímků. Hodně modelů nám zcela uniklo. Bohužel se nedalo opravdu stihnout všechno. Video snímek nemohu tentokrát nabídnout žádný. Všechno je natočeno na klasické Hi8 videokazetě. Tak alespoň pár snímků zachycujících co se dělo na hladině.

 
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Tento model záchranářské lodi byl možná nejstarším na setkání. Byl to padesátník.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Dělový člun stejné konstrukce jako má Ante. Jen kamufláž je jiná a místo zadních raketometů má dělovou věž.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Asi největší motorem poháněný model. Velký tlačný člun Corviglia. Byl trochu hlučnější, ale výkon jeho motorů tomu odpovídal.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004  Model malé motorové jachty.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Lucky Way byl model hydrografické oceánské lodě i s malým vrtulníkem na palubě.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Nákladní pramice Mikul od Libora Mráze byla upravena jako malý tlačný člun. Plánek tohoto pěkného modelu se brzy objeví i na Monaku. Kdyby se jel Pobřežní kurs - B, tak byl rozhodně favoritem společně s Corviglií.

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004

Zaslouženou pozornost vzbudily dva parníčky "Paf-Paf". Skutečně se v nich topí lihem a skutečně plují. Moc se mi líbilo jejich zpracování a jako experimentální modýlek pro zábavu nelze jinak než vřele doporučit.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Opět nechyběly ani plachetnice. Sešly se tři. Již tradičně svoji plachetnici přinesl Ivoš a Roman. Poprvé se objevil i katamaran, ale jeho snímek bohužel nemám.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Můj Meskalero při průjezdu přístavním kanálem a při ježdění už za světýlek. Tentokrát skoro nezklamaly šou-efekty. Svítil, kouřil z komína, odpaloval hvízdačky. Jen u děla jsem si ulomil kontakt a tak bohužel výstřel z děla nezazněl.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Paula III Libora Mráze při finálovém boji zajíždí do doku.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Lacaile se pokouší nasouka do doku. Jezdila s ní Lucka, která měla tak trochu smůlu, kdy u bójky B přestala být její loď ovladatelná. Škoda že se nepříhlasila k opravné jízdě. Za ní je vidět Lukášova Divoká Svině jak se pokouší procouvat kolem bójky C.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Lukášova Divoká Svině stále couvá...
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Jeden z klasicky zpracovaných Arturů...
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Jambo jezdil s Thaobanem. Model postavený ze stavebnice. Při soutěži se mu moc nedařilo, ale Jambo prohlásil, že pro pohár si příště určitě už přijede.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Mimo soutěž si to účastníci v přístavním kanále a doku zkoušeli pořád.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Tak tohle byl podle mě ten nejklasičtější Artur, který na Lužinách byl.

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004

Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004

Ještě pár snímků lidiček postávajících na břehu okolo kolem dokola.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Protože se nikomu nechtělo domů, došlo i na světýlka a jezdili jsme opravdu až do úplné tmy.
Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Podzimní setkání lodních modelářů - Lužiny 2004 Ante vlevo a já vpravo. Na snímku vedle je Roman.

  

   Samozřejmě nechyběl opět gril a výborné buřtíky a klobásky. Myslím že všude byla pohoda a lidi se bavili. Potěšitelné bylo jak všichni dodržovali kolíčkový systém. K rušení sem tam došlo, ale spíše to měl na svědomí velký kovový tubus metra, který vede přímo nad nádrží.

   Domů jsme odcházeli až po dvacáté hodině spokojení, že se setkání podařilo. Přišlo hodně lidí si zajezdit, popovídat si a nebo jen tak se podívat. Snad ještě víc potěšitelné bylo, že nepřišli jen samí dospěláci, ale také spousta dětí, kterým se lodě líbily.

 

Video

Promítnout video.

Velice hezký snímek od Tomáše (60MB) z Lužin najdete na této adrese:

http://ante.i-net.cz/luziny.wmv

(přidáno 6.10.2004 8:30)

Promítnout video.

Asi desetiminutový snímek od Saši (45MB) z Lužin najdete na této adrese:

http://ante.i-net.cz/luziny01.wmv

(přidáno 5.10.2004 12:00)

Promítnout video.

Pohled z paluby lodi Lucky Way. Natočeno digitálním mimi fotoaparátem Můstek. Autor snímku Tomáš Kníže. Velikost soubnoru: 957kB (přidáno 4.10.2004 15:15)
Promítnout video.

Pohled z paluby lodi Lucky Way. Natočeno digitálním mimi fotoaparátem Můstek. Autor snímku Tomáš Kníže. Velikost soubnoru: 1. 36 MB (přidáno 4.10.2004 15:15)

 

Další obrázkové galerie

Pohled z paluby Lucky Way (přidáno 4.10.2004 15:15)

Obrázky od Jozefa Böhma (přidáno 5.10.2004 8:00)

Obrázky od Tomáše (přidáno 5.10.2004 14:15)

 

Keba

Související články:

Lužiny 2004 - letní setkání lodních modelářů

Lužiny 2004 - jarní setkání lodních modelářů

Lužiny Night - večerní setkání lodních modelářů

Lužiny 2003 - setkání lodních modelářů

Lužiny 2003 - setkání lodních modelářů - budoucí