Lužiny - letní setkání lodních modelářů

27.6.2004

Foto:  Keba

  

Tři měsíce uběhly jako voda, a byla tady zase sobota na kterou bylo domluveno další setkání lodních (a nejen lodních) modelářů v Praze na Lužinách. Anketa tady na Monaku slibovala hezkou účast, předpověď počasí zase slušné počasí a tak jsem se od rána těšil až odpoledne vyrazíme...

 

Lužiny - letní setkání modelářů 2004

 

   Když jsem o jarním setkání psal, že se nás sešlo požehnaně, tak tentokrát to bylo snad dvojnásob požehnaně. Už když jsme přicházeli k vodě, byla před námi na břehu spousta lidiček a když jsem se podíval kolem, viděl jsem přicházet další, kteří vláčeli velké krabice a kufříky o jejichž obsahu nebylo pochyb. Na místo setkání dorazili další.

   Byl jsem rád, že jsme se stkali s lidmi se kterýma člověk komunikuje většinou přes Internet pomocí elektronické pošty a ICQ a nebo se známe ze setkání minulých. Ještě než jsem stačil založit svůj "modelářský" tábor zdravili jsme se s Antem, Martou, Romanem, Dášou, Ivošem, Petrem, druhým Romanem, Lukášem a dalšími. Dalo by se říci, že skalní jádro bylo kompletní. Co bylo ovšem super, že přišli i další a když jsem se rozhlídl pořádně kolem, napadlo mě jediné - "Lidi to je lidí !"

 

Lužiny - letní setkání modelářů 2004

 

   Poprvé jsme vyzkoušeli i kolíčkový systém, který se osvědčil. Tabule s frekvencemi se docela hodila protože Roman v jednu chvíli napočítal třicet lodí. Sice sem tam k nějakému tomu rušení docházelo, ale jinak nevládl chaos a většina dodržovala základní pravidla pro používání vysílačů.

 

Lužiny - letní setkání modelářů 2004

 

   Podruhé jsme vyzkoušeli i gril, který se také opět osvědčil a neustále se na něm grilovaly samé dobrůtky. Samy se samozřejmě negrilovaly. Většinou se o ně staraly naše manželky a bylo to moc dobrý.

   K vidění toho bylo tentokrát opravdu hodně. Kromě nových lodí také elektrovrtulník vrtulník, benzínovou buginu a letadlo. 

 

Lodě

Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Na vodní hladinu statečně vyrážel tento vrtulí poháněný člun postavený podle plánku z časopisu ABC. Vždy se kupodivu poslušně vrátil ke břehu ke svému majiteli.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Další muzeální kousek, který byl k vidění. Mnozí si určitě pamatují stavebnici člunu Melodie - to je ona i se stylovým vypínačem na zádi.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Velice hezky jezdil teto pěkně zpracovaný model - Paula III. Další novinka, která byla na Lužinách k vidění poprvé. Poprvé byla na Monaku k vidění v rubrice "Představujete své modely".
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Člun Polaris a vrtulí poháněný Borde jsem na vodě nezahlédl, ale byly velice hezky udělané.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Ten trup bez nástaveb byl dlouhý snad 30cm a jednalo se o stavebnici od Graupnera. Můžete vidět čím vším se dá loď vyvážit. No a ten pán, který se sklání na Paulou III je Libor Mráz, kterému patřila stajně jako Polaris a Borde a ten malý remorkérek. V jednu chvilku jsem viděl, jak tato malá loď jede na plný výkon. Příď čněla takřka kolmo k obloze a čekal jsem kdy z vody vyskočí jako delfín. 
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Tato rychlá jachta (stavebnice) byla poháněna dvěma jednotkami JET s motory SPEEDY 500 Race a ovládaná dvěma servy. Jezdí to opravdu svižně.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Zabudované JET jednotky a serva v trupu jachty.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Ve stínu svého majitele je malý červený člun, který byl bezesporu nejrychlejší lodí tohoto setkání. Když to tenhle závoďák rozpálil, ostatní lodě se musely mít na pozoru.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 I tentokrát nechyběly plachetnice. Tuto přivezl Roman, který je snad mistr ve shánění starých modelů. Zajímalo by mě, kde je bere. Zatím pokaždé přišel s nějakou "oldies" novinkou. Ovládání této plachetnice bylo krásnou ukázkou staré modelářské školy.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lukáš přinesl svoji Divokou Svini. Obratná loďka vybavená prototypem regulátoru. Stejný mám namontovaný i v Meskalerovi.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Model vojenského hlídkového člunu Thoaban (stavebnice) patřil mezi vytrvalce, na hladině nádrže kroužil hodně dlouhou dobu a rozhodně nebyl nejpomalejší.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Až bude tento rybářský člun hotový, bude z něj hezká maketa, která pěkně pluje. Myslím si, že i na soutěžích by se neztratila.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Petr Plát přivezl ukázat svoji Musaši. Jde o stavebnici japonské bitevní lodě předělávanou na RC ovládání. Hezký model, který snad na podzim uvidíme i na vodě a pro mnohé snad bude i dobrou inspirací.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Pampeliška konečně po mnoha nezdarech dodělal svého Presidenta Masaryka ve verzi po skončení 2. světové války. Přivezl také letadlo a na létání nedošlo kvůli rušení.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Jaba předváděl svůj elektro vrtulník, který byl k vidění už i v Úněticích.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Další novinkou byla tato menší plachetnice od LooLee. Na vodě si nevedla špatně.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 LooLee také proháněl toto "vzteklého" Brouka. Žihadlo je to pořádný a když jsme viděli, jak od jeho zadních kol lítala tráva, tak většina z nás ho chtěla mít doma nebo na chalupě, že by bleskově posekal trávu. Přidělat tomu žací lišty, tak za pár minut opravdu nemáte co dělat
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Svůj slavnostní křest a panenskou plavbu si na Lužinách odbyl model Artura, kterého si postavil Ante (viz samostatný článek). Model je hezky zpracovaný a zařadil bych ho mezi ty povedené. Na vodě měl zpočátku trochu problémy se stabilitou kvůli vysoko položenému těžišti, ale to Ante rychle odstranil. Díky převodovce Anteho Artur vydává charakteristický zvuk pro který je nazaměnitelný. Marta Artura navíc vyzdobila povedenými figurkami psa a racků. Jeden byl na stožáru a druhý seděl na přídi. Jen ti námořníci se schovali někde v podpalubí.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Meskalero byl můj nový model s jehož stavbou jste se mohli seznámit v samostatném článku. Přesto že není zcela dokončený, byl také slavnostně pokřtěn. Jsem s ním spokojený. Na hladině vypadá dobře a doufám že brzy přibudou i nějaké ty pyrotechnické efekty.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004

Lidičky okolo toho všeho

Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004

Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004

Jak vidíte pořád se něco dělo. Povídali jsem si, předváděly svoje modely a nebo sledovaly ty co zrovna brázdily hladinu nádrže.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Pampeliška spouští na vodu model lodě President Masaryk. Fotí Marta.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Pohoda v podání Ivoše. Tomu říkám rekreační modelařina.  Někde v dáli má svoje plachetnici a evidentně mu nic nechybí. Ovšem Ivoš mi plachetnici také půjčil, ale tentokráte mi to moc nešlo. Antemu to šlo líp až na malé uváznutí na mělčině.
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Roman v podřepu nad nabíječkou - "Co se asi stane když stisknu tenhle čudlík" ?
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 "Tak - teď mi ten drátek upadl!" naštěstí měl Roman pájku sebou a Ante si jej mohl přiletovat..
Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Nevím co si Dáša zrovna myslela, vypadá to jako - "Kde se ten Roman s tou Najáde zase courá!"

Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004 Lužiny - letní setkání modelářů 2004

A tohle jsou naše manželky, které se staraly o gril a tak pro všechny byl nějaký ten buřtík a nebo špíz. Zaslouží si naše poděkování za tu péči a že s námi modeláři mají tu svatou trpělivost a občas nám i pomáhají.

 

   To je z letošních letních Lužin všechno. Dělo se toho opravdu hodně a zdaleka jsem nestačil popsat všechno co bylo k vidění. Znovu se na Lužinách sejdeme na podzim v době konání výstavy Model Hobby v Praze - Letňanech. Myslím že se akce všem líbila a že příště přijdeme všichni znovu.

 

Úplná obrázková galerie na Monaku

Další fotky najdete také zde (foto Pampeliška)

Fotogalerie od Marty

 

Na závěr ještě dva kratičké videosnímky

Promítnout video.

Rychlý člun s JET pohonem mizí v dáli za obzorem...

Promítnout video.

Vojenský hlídkový člun Thoaban při průjezdu kolem břehu.

Keba

Související články:

Lužiny 2004 - jarní setkání lodních modelářů

Lužiny Night - večerní setkání lodních modelářů

Lužiny 2003 - setkání lodních modelářů

Lužiny 2003 - setkání lodních modelářů - budoucí