Lužiny 2003 - setkání lodních modelářů

5.10.2003

   V sobotu (4.10.2003) nebylo od rána zrovna nejlepší počasí. Zataženo, teplota kolem 14°C, vítr a časté přeháňky asi odradili mnohé od volného setkání lodních modelářů v Praze - Lužinách. Odpoledne se ale počasí trochu probralo.

   Celé dopoledne jsem byl se syny na výstavě Model Hobby a odpoledne jsme se nakonec vydali na Lužiny. Vzali jsem foťák, kameru, model PM (President Masaryk) a vyrazili. Horní nádrž na Lužinách jsme našli snadno. Pěkně foukalo a byla docela zima. Zpočátku to vypadalo, že snad nepřijde nikdo, ale nakonec se nás přeci jen pár sešlo. Když jsem viděl vlny, které na hladině zvedal vítr, bylo mi jasné, že si s PM moc nezajezdím. Zkušební kolečko mě odradilo definitivně. Tak jsem spíš okukoval a povídal si.

Horní nádrž na Lužinách. Hladina byla evidentně níž než normálně, ale i tak hloubka byla plně dostačující. 

Na PM byly vlny přeci jen trochu veliké a tak se setkání účastnil spíše jako statický model. Byla to vlastně jeho první veřejná premiéra a i přes plavební handicap doufám, že nedopadla nejhůře.

Tak tohle je prakticky celá sestava statečných...

...někteří již jezdí, jiní se teprve připravují.
Jako první šel na vodu tento model. Jednalo se naprosto originální konstrukci a nutno říci, že se stal terčem obdivu všech. Dvě PET lahve, pár dílů ze stavebnice Merkur, torzo autíčka na dálkové ovládání, miska od másla Rama a dvě lopatky z plastu. To bylo vše.

Na vodě toto plavidlo svým stylem nejvíce připomínalo plavce - motýlkáře. Zrovna pomalý plavec to rozhodně nebyl. Kormidlo to nemělo žádné. Prostě bylo ovládáno přírodními živly, předním případně zpětným chodem a vůlí majitele. Neberte to jako výsměch. Všichni jsme ocenili originalitu a jednoduchost celé konstrukce.

Video

  Luziny01.mpg (468kB)

Kliknutím na obrázek si můžete promítnout krátké video z plavby tohoto originálního "pádlostroje".

Jako druhý se na vodu dostal tento rychlý požární člun. 

O jeho pohon se staral motor zn. SPPED. Nepamatuji si kolikátka to byla. Měl i chlazení. Kormidlo ovládáno klasicky servem. Motor regulátorem. Dalo by se dnes říci - klasická konstrukce.

Ten na rozdíl od PM žádné problémy s vlnami neměl a tak po hladině nádrže kroužil počasím nikterak nepoznamenán.

Video

 

  Luziny02.mpg (268kB)

Kliknutím na obrázek si můžete promítnout krátké video z plavby rychlého požárního člunu.

Tento žlutý rychlík se dostal na vodu jako třetí 

Ještě drobná kontrola...a pak už vytrvale lítal po hladině.

Video

  Luziny03.mpg (489kB)

Kliknutím na obrázek si můžete promítnout krátké video z plavby rychlého člunu. Jedná se o pomalý průjezd podél břehu. Jen pro novináře.

Ruský říční dělový člun si odbýval na tomto setkání svoji premiéru. Ještě nebyl zcela dokončen. Drobná závada na jedné spojce hřídele motoru a lodní hřídele, jeho spuštění trochu opozdila. Pohon obstarávají dva motory SPEED 400, bez chlazení. Kormidlo je ovládáno servem a motory obousměrným regulátorem. Napájení zajišťuje gelový akumulátor.

Na palubě chyběly dělové věže a další doplňky, ale i tak se dalo vytušit, že po dokončení to bude velmi hezký model.
Závadu na spojce se nakonec nepodařilo odstranit...

... a tak musel na vodu bez využití jednoho motoru.

Člun vlastně jezdil jen na jeden motor a přesto se  pohyboval dostatečně svižně. Jen ovladatelnost trochu trpěla, protože jeden šroub zabíral a druhý brzdil.

Video

  Luziny03.mpg (341kB)

Kliknutím na obrázek si můžete promítnout krátké video z plavby dělového člunu.

   V nastalém šeru požární a říční dělový člun rozsvítili osvětlení a tak jejich plavba dostávala zase jinou atmosféru. To už jsem, ale odcházel domů a kdy se rozešli ostatní nevím.

   Bylo to ale fajn. Mohli jsme okouknout, jak to dělají ostatní, poklábosit o našich zkušenostech nebo o výstavě Model Hobby. Protože tohle setkání nikdo neorganizoval, tak byla prostě pohoda. Bylo by skvělé, kdyby se z tohoto setkání stala opravdu tradice a scházelo se nás víc a třeba i častěji...co takhle na jaře ?