Noční generálka na Kocábě

20.07.2004

Foto: Keba

 

   O víkendu jsem se rozhodl, že "provětrám" celou svoji flotilu (plavby schopnou část) a vzal jsem lodě na chalupu. V sobotu večer pak bylo krásně teplo a tak jsem s loděmi vyrazil na řeku Kocábu udělat si malou generálku na noční ježdění na Košíku. Hladina velké tůně byla krásně klidná a pod korunami stromů se rychle stmívalo. Ideální podmínky...

   Abecrombie zůstal tentokráte v chalupě, protože akumulátor zajišťující osvětlení a odpaly raket je v háji a nový jsem zatím pro něj nepořídil. Časem. Nejdříve přišel na řadu President Masaryk. Vlastně poprvé co jsem přidělal funkční osvětlení jsem jej mohl pořádně vyzkoušet v praxi. Jeho světla nejsou tvořena vysoce svítivými, ale pouze normálními sbroušenými LED. Trošku jsem se obával jak bude na hladině vidět. Světýlka byla čitelná opravdu výborně. Jen v okamžiku, kdy loď plula v kurzu přímo ode mě nebyla světla vůbec vidět. Jinak paráda !
 

Noční generálka na Kocábě Příprava PM. Vkládám baterii do nástavby.
Noční generálka na Kocábě Hotovo a šup s ním na hladinu.
Noční generálka na Kocábě Noční generálka na Kocábě Noční generálka na Kocábě  President Masaryk na hladině řeky Kocáby.


Když jsem se vydováděl s PM, přišel na řadu Meskalero. Jeho bílé vysoce svítivé LED na stožáru a v reflektoru zajišťují výbornou rozpoznatelnost modelu. Poziční světla i když jsou opět jen z obyčejných LED svítí dostatečně a spolehlivě určují polohu lodě. Okénka v nástavbách svítí matně žlutě a na dálku nejsou viditelná to ovšem nevadí. Osvětlení kajut zajišťuje zatím jedna vysoce svítivá žlutá LED, ale přibudou ještě dvě pro přední část. Při plavbě v kurzu přímo od vás se trochu projevil stejný problém jako u PM, ale na přídi bude Meskalero mít ještě všesměrovou lucernu se žlutým světlem, takže bude bude dobře viditelný bez ohledu v jakém kurzu popluje. Světla jsou napájena ze stejného akumulátoru jako přijímač a motor modelu.
 

Noční generálka na Kocábě Noční generálka na Kocábě Teď je na řadě Meskalero. Hezky opatrně spustit na vodu .... jen to nenabořit hned při výjezdu !
Noční generálka na Kocábě Noční generálka na Kocábě Pózování u mola pro fotografy. (foceno s bleskem)
Noční generálka na Kocábě Noční generálka na Kocábě Manévry u břehu v rákosí...hlavně se nezamotat. (foceno s bleskem)
Noční generálka na Kocábě Noční generálka na Kocábě Na ztemnělé hladině...(foceno s bleskem)
Noční generálka na Kocábě Noční generálka na Kocábě Bez blesku je vlastní světla Meskalera.
Noční generálka na Kocábě Řízení za tmy má i svoje nevýhody. Nevidíte dobře co se děje na hladině, kde je případná překážka a pod. Proto raději jezděte jen tam, kde to dobře znáte.

Promítnout video.

Noční generálka na Kocábě

Na závěr ještě krátký videosnímek natočený digitálem. Manévry Meskalera. (velikost 1,5MB)


Noční ježdění má svoji nezaměnitelnou kouzelnou atmosféru. Svítící model plující po klidné hladině nabízí netradiční pohled, který sice skryje všechny detaily se kterými jste se tak pracně piplali, ale nabídne hru světel a stínů zrcadlící se v temné hladině, která je v denním světle nemožná.

Keba