Reportáž psaná na dvakrát

2.03.2005

 

   Naskytla se mi možnost koncem loňského roku navštívit modelářský veletrh v německém Friedrichshafenu (http://www.modellbau-bodensee-messe.de/de/modellbaubodensee), takže se s Vámi chci podělit o několik postřehů z rychlého prolétnutí této akce. Časopis Model hobby přinesl „profesionální“ reportáž, já se pokusím pouze o několik postřehů, času bylo velice málo a zajímavostí celá řada… Při vlastním psaní mne pak takřka současně zradil disk počítače i záložní disketa. Takže nakonec se zpožděním.

   Město Friedrichshafen leží poblíž Bodamského jezera, z Prahy je vzdáleno cca 550 km a naše cesta za vichřice a přecházející fronty s vydatným deštěm nebyla úplně jednoduchá (jenom pro připomenutí - spoušť v Tatrách). Na místě nás čekal výstavní areál s několika halami, ve srovnání s výstavištěm Letňany byly haly stavebně vyšší, což přinášelo nesporné výhody, např. ve čtvercovém atriu vstupního objektu byl prostor pro letové ukázky "halových" modelů. Střídaly se ukázky halové akrobacie, aero musicals a předvádění různých výrobců. Společným prvkem s Prahou bylo letiště vedle výstaviště .
Vzhledem k limitovanému časovému prostoru cca dvou hodin jsme s kamarádem stihli projít "pouze" dvě výstavní haly, a to lodě a letadla. Auta a příslušenství jsme ani nezkusili navštívit, i tak se naše prohlídka podobala závodu . Ještě předem podotýkám, že lodní modelářství aktivně příliš neprovozuji a z letadel se věnuji především větším větroňům. Z tohoto pohledu jsem pohlížel na výstavu a dále Vám nabídnu především to, co mne zaujalo a co se mi podařilo nafotit. Ne vždy ale byly podmínky optimální, takže prosím o shovívavost.


Lodě


   Celá jedna hala včetně skutečně velkého bazénu byly vyhrazena lodím. To je tedy zásadní rozdíl oproti Praze, kde jsou lodě spíše popelkou. V bazénu se bez problému proháněly motorové lodě i přes dva metry délky a řada ventilátorů na břehu dovolovala předvést i plachetnice. Projíždějící hasičský člun předvedl výkon svého čerpadla a úctyhodným vodním proudem do vzdálenosti cca 5m "strefil" fotoaparát přihlížejícího diváka, takže jsem se přiučil i něco německých nadávek . Remorkéry a pracovní lodě mne ale vysloveně zaujaly a na snímcích je uvidíte často Ilustrační foto.(obr. 1637). Objevily se i modely, diplomaticky řečeno, poněkud netradiční, ať už to byl remorkér v měřítku 1:10 (obr.1634), nebo méně vkusné, jako model dvou kachen s mláďaty, které měly v očích LEDky - naštěstí to ve stovkách a možná tisících exemplářů byly výjimky. Ale vezměme to od začátku – rychlostní čluny na spalovák mi nic neříkají, tak jen pro informaci (obr. 1640; 1643 až 1645). Nádherných bylo pár kousků parních strojů (obr. 1649) včetně zabudovaných (obr. 1650;1651), je to skvělá ukázka strojařiny zejména pro člověka vlastnícího maximálně brusku .


Ilustrační foto   Hojně byly zastoupeny plachetnice. Protože sám jezdím s plachetnicí, tak jsem dokázal ocenit vystavené kousky jak účelové (obr.1652 až 1654; 1669), tak zejména plovoucí makety vypracované tak, že by nábytkářské firmy mohly závidět. Ostatně řadu inspirativních snímků jsem se snažil nafotit. Snad nejvíc se mi líbil Seeadler (obr. 1656 až 1659) a také Rhodora (obr. 1660 a 1661). Velice pěkných modelů ale bylo hodně, jen jsem litoval, že nelze všechno detailně obsáhnout, tak alespoň ukázky (obr. 1655; 1662-1664; 1673; 1682-1685; 1694). Nemít k dokončení několik velkých větroňů a pár dalších projektů, tak se hned do takové plachetnice pustím, asi nebude dosahovat výkonů soutěžních speciálů, ale ta krása... Makety historických plachetnic (obr. 1674 až 1676) byly zřejmě neplovoucí, ale pěkně zpracované, popravdě řečeno jsem těchto modelů očekával více.


   Co pro mne bylo obrovské překvapení byly modely válečných lodí z WW2 – Kriegsmarine, zhotovené ze zápalek – modely mne fascinovaly, něco takového jsem viděl prvně, ale osobně bych dal přednost investici času do plovoucího modelu. (obr. 1677 až 1681). Celkem jsem napočítal přes dvacet kousků!


Ilustrační foto   Zmíněné válečné lodi nechyběly (obr. 1686 až 1688), precizně zpracovaný Bismarck mne inspiroval k fotu detailu palubního hydroplánu. No a protože se snažím postavit torpédovku, tak jsem vybral ze skupiny lodí právě ji (obr.1690 až 1692). Ještě mohu nabídnout „mix“ různých modelů (obr. 1693; 1695; 1689; 1646; 1647; 1638). Poměrně často byly k vidění remorkéry a pracovní lodě - ty si určitě také jednou postavím, inspirace by byla třeba tady (obr. 1665) Smit Hunter má v přídi propeller, nebo hasičský člun? Pawel (obr. 1666). Bezprostředně po ukončení ukázky v bazénu jsem zachytil remorkér s netradičním pohonem, kdysi jsem o tomto systému četl, tak pro případné stavitele přináším detail lopatek a vnitřní uspořádání (obr. 1670 až 1672). A na konec představení lodí záviděníhodná nabídka detailů (obr. 1667). V hale letadel pak ještě můžeme narazit na modely ponorek fy. Robbe (obr.1727) a nabídka kitů fy. Rewell (obr. 1735).

A jak by dopadlo srovnání výstavy s Modelhobby v Praze? V oblasti lodí je těžké srovnávat nesrovnatelné. U nás se mi zdá, že prezentuje jen minimum výrobců – zejména pokud srovnávám s leteckým modelářstvím. Zdálo se mi, že kvalita lodních modelů je srovnatelná, ale množství exponátů se liší nejméně o jeden řád. Jsem ale přesvědčen, že v našem případě lodě prostě jenom nejsou v centru pozornosti pořadatele výstavy. Pokud jsem si dobře všiml, i zde se především vystavovaly hotové modely, stavěné individuelně, stavebnic bylo poměrně málo. Pro popularizaci lodního modelářství je ale popisovaná výstava skutečným přínosem, zejména pro mládež.


Letadla


Ilustrační foto   No a hned se cítím trošku více "doma", také jsem musel konstatovat, že jsem zde fotil méně, prostě to co člověk zná a má třeba doma, tolik nezaujme . Pohled z rohu haly na uspořádání stánků a stavební řešení je vidět zde (obr. 1707). Hned v úvodu musím zmínit, že z tuzemských firem měla přímé zastoupení pouze fa ZDZ se svými krásnými motory, hruď se chce dmout pýchou, ale dobrý pocit mi kazí masivní řetěz a visací zámek zajišťující exponáty vystavené na pultu. Že by nějaké špatné zkušenosti? A protože spalováky vyšších kubatur vyznávám pouze ve vlečných modelech kolegů , tak jdeme dále. České výrobky jsou vidět na stáncích různých výrobců, jsou to zejména elektromotory - "oběžky" AXI, tu a tam i jiné. Právě Axík pohání akrobata (obr. 1696) Jumping Jack, ovšem provední "display" bych se trochu obával - jaká asi bude viditelnost a rozeznávání polohy, to je otázka. No a pokud Vám na stánku fy. LANGER přijdou povědomé i modely z WW2, tak máte pravdu (obr. 1697), můžete si zde pořídit i větší celokompozitové větroně, např. ASH25 o rozpětí 7m je móooc krásný (ilustrativní obr. ASH25). Asi pro movitější bude pohon turbinou s reduktorem a stavitelnou vrtulí (obr. 1698), dostupnější jsou jistě elektromotory LRK (obr.1702), na stánku měli i široký sortiment accu (obr.1701). Právě v SC velikosti aku NiMh se objevily nové velkokapacitní články – zejména Sanyo 3600HV (obr.1716) by se jistě uplatnily ve velkých větroních i jinde. Rychlost vývoje dokumentuje fakt, že než jsem dal dohromady tento text, jsou ke koupi články GP o kapacitě 3800mAh.


Ilustrační foto   Modely poháněné turbinou zahrnovaly jak letadla (obr. 1710; 1712) včetně „naší“ Alcy (obr.1711), tak vrtulník (obr. 1713). Modely raket mají asi doby své největší slávy za sebou z dob, kdy byly lety do vesmíru nástrojem komunistické propagandy. Zde byl hlouček raket od těch míněných opravdově, až po recesistní výtvory, ovšem kreativnosti našich modelářů létajících na Letné nedosahují (obr. 1714).


Ilustrační foto   Prodejci velkých větroňů předváděli svůj sortiment, např. Krause (obr. 1718), Blue Airlines (obr.1722) nebo Thommys (obr. 1728, 1730, 1731) – na tomto stánku mi udělala radost i nabíječka fy Tema SCD300, ovšem v exportní verzi Power Cube, no a jelikož ji přes rok vlastním, mohli jsme si ji navzájem vychválit (obr. 1733). K velkým větroňům patří aerovlek a ten „předváděla“ zavěšená vlečná Wilga dimenzovaná tak, že zvládla hned dvojvlek :) (obr. 1724). Mezi velké modely určitě patří vystavené akrobaty (obr. 1719) a zejména „mezek“ (obr. 1721) údajně registrovaný jako bezpilotní prostředek. Až budete svého akrobata (obr. 1739) vybavovat, možná zvolíte takovýto náhon směrovky (obr. 1740), minimálně trup tohoto modelu prý pochází od nás, ostatně „skryté“ zastoupení našich výrobců bylo právě v oblasti velkých větroňů.
 

   A na závěr perlička pro příznivce tuningu, nebo snad tuzingu? (obr.1736) Fiátka, do kterého by se mé dva metry délky obtížně skládaly…

   Sortiment v oblasti letadel se soustřeďuje na větší letouny, a to jak v motorových, tak ve větroních. Měl jsem dojem, že je zde méně „houboletů“ a různých XXpronových kreací a nemrzelo mne to. Za jednoznačnou výhodu té naší výstavy považuji široký sortiment drobného zboží – bižuterie, různých komponent a podcelků, nabídku menších výrobců. Jen by ty naše stánky mohly být v příjemnějším prostředí, ne tak malé (vysoký nájem?), také na výstavě bývá dost velké množství návštěvníků, takže občas je až nemožné dostat se k vitríně. Nikde nebylo třeba stát frontu a čekat, kultura stravování vyznívá jednoznačně pro zahraničí. Také návštěva WC nevyžadovala nutnost výrazně slevit z hygienického standardu, jak si to někdy vynucují Letňany.

   Určitě jsem nelitoval, že jsem se na popisovanou výstavu vypravil, shlédnutí i porovnání bylo zajímavé, to je ale asi obecná pravda, že kontakt se světem je prospěšný a nutný. Díky malému časovému prostoru sice nebylo možné nějaké detailní seznamování s výstavou a značná část musela zůstat nepovšimnuta. Nechci na závěr hodnotit, která z obou zmíněných výstav je lepší, to určitě nejde – jsou každá jiná a bylo by skvělé zkombinovat z obou to lepší


Kompletní obrázková galerie

Čísla obrázků uvedená v textu najdete v galerii pod pravým dolním rohem velkého náhledu!

 

Ivo Michal