Memorial Cup - Brandýs nad Labem 2005

23.5.2005

V sobotu 14. května 2005 pořádal Klub lodních modelářů v Brandýse nad Labem veřejnou soutěž „Memorial Cup“ v kategoriích F2, F4 a DS. Soutěž se konala na tradičním místě, a to na „Probošťáku“ u Staré Boleslavi.

V pátek 13. května se sešli „nejvěrnější“ členové klubu, aby postavili soutěžní trať. To znamená u pana Horského v Martinově naložit na přívěsný vozík startovní plato, přistávací dok, veslici a další nutné komponenty. Potom jsme se přesunuli na místo konání. Nejhorší bylo dostat se z vedlejší silnice na hlavní, směřující do Staré Boleslavi. Pátek, kolem páté odpoledne, jedno auto za druhým v obou směrech, z Prahy i do Prahy. Nakonec jsme dorazili. Nejdříve šla na vodu veslice, potom jsme umístili konstrukci startovního plata na optimální místo u břehu. Pak přišlo na řadu sestavení vlastní trati – soutěžního trojúhelníku.Ten je vytvořen se silných vlasců, na něž s v příslušných místech připevní bójky. Začíná se u vrcholové branky, která se současně s ukotvením (betonová krychle) naloží na veslici a odváží se na příslušné místo. Tím se trať rozvine na hladině, pak se vycentruje vůči startovnímu platu a nakonec ukotví na břehu zbývající dva vrcholy na základně trojúhelníku, která je rovnoběžná se břehem. Nejdůležitější je hotovo, ostatní v sobotu.

V sobotu 14. května byl sraz v 7:30. Na rám plata se položila prkna, položily se přístupové podlážky a připevnil se přistávací dok na konstrukci startovního plata. Tím bylo vše připraveno k soutěžním jízdám.

V této době se začínali již sjíždět soutěžící. Vloudila se ovšem jedna chybička, celé parkoviště a prostor s přístřeškem (tradiční místo pro zahajování a vyhodnocení soutěží) nám zabrali hasiči se svým dorostem – asi nějaká okresní soutěž. Později byli vděčnými diváky. Nicméně u vody byl prostor náš. Do 9 hodin proběhla registrace závodníků, upravení startovních listin a méně populární činnost – zaplacení startovného. Protože termín soutěže byl stanoven mezi dvěma seriálovými soutěžemi, nedalo se předpokládat, že přijede tolik soutěžících jako na seriálové soutěže. Přesto byla účast dostatečná, soutěž končila vyhlášením výsledků asi v 16 hodin. Neustále byly na trati 2 lodě. Každý závodník jel 3 jízdy. Parníky (DS) nebyly žádné. Soutěžilo se jen v kategoriích F2 A,B,C – bodované makety, F4 A – jen jízdy a F4 B - bodované makety ze stavebnic.

Mezi modely vévodily lodě rodiny Vladyků v měřítku 1:100 s největší USS Missouri a nejnovější USS Texas. Další modelem byla letadlová loď USS Boxer pana Cerhy. I když bodovači se na 1. seriálové soutěži v Oseku u Teplic při statickém hodnocení příliš nepředali, na vodě a nejenom na vodě je loď impozantní. Tyto i další modely jsou ve fotogalerii. Soutěž se jela za příjemného počasí, vítr nepřesahoval únosnou mez, i když při zajíždění do doku dokázal pěkně potrápit. Po skončení soutěže bylo samozřejmě nutné rozebrat soutěžní trať, odvézt a uložit, nebytné zlo pořádajícího klubu.

Může nás ale těšit, že soutěž navštívil i starosta Brandýsa nad Labem, zřejmě v souvislosti s hasičskými aktivitami, zřejmě bude i nějaká zprávička v místním tisku.

Po celou dobu soutěže museli samozřejmě pracovat rozhodčí přímo na startovišti, kteří vyvolávali závodníky, sledovali jejich výkony na trati, upravovali šířku přistávacího doku... Všechny výsledky následně zpracovával na počítači pan Petr Uzel, který také soutěž zahajoval i ukončil.