Seriál Mi ČR - Borohrádek 2004

2.4.2004

  

   Protože na jaře se nám v Oseku na soutěži lodních modelářů líbilo, vyrazili jsme se podívat letos ještě jednou. Tentokráte se jezdilo v Borohrádku. Cesta z Prahy daleká a v závěru mírně zapeklitá díky dopravnímu značení, které prověřilo naši bdělost a orientační smysl. Nakonec jsme místo soutěže našli. A bylo znovu na co koukat a co obdivovat.

 

   Pořadateli mezinárodní soutěže NAVIGA NS, Česko-Slovenského poháru a 4. soutěže Mistrovství ČR  byly  SMČR, KloM ČR a Klub lodních modelářů č.28 Nautilus Proboštov ve spolupráci s KloM Brandýs nad Labem a pod patronací městského úřadu Borohrádek.

 

  Místem konání byl areál Pilský Mlýn u Borohrádku, kde se nachází krásný rozlehlý rybník, na kterém byly vytyčeny tři soutěžní tratě. Dvě pro lodě s pohonem, a jedna pro plachetnice. Dlouhá hráz poskytovala dostatek místa pro všechny soutěžící i diváky.

 

pohled na hráz rybníka z místa kde probíhaly soutěže plachetnic

 

   Kromě příjemného prostředí se v areálu nacházelo občerstvení, kde bylo možné zakoupit langoše, grilovaná kuřata, buřtíky a ryby. Samozřejmě ani pivko a jiné nápoje nechyběly. K celkové pohodě se přidalo i dobré počasí. Co více si přát ?!

 

Plachetnice

   První rozjížďka se jela skoro hned po té co jsme přijeli. Startovalo se z místa, kde má hráz rybníka přepad a soutěžilo asi patnáct lodí. Velice hezké modely přivezli závodníci z Polska.

 

předstartovní příprava na rozjížďku

Obrázková galerie ze závodu

 

   Vítr docela foukal a tak to jezdilo. Rozdíly mezi jednotlivými loděmi byly až zarážející. Vítěz rozjížďky to vzal stylem start - cíl a většině závodníků nadělil jedno celé kolo. Někteří měli problém alespoň to jedno kolo ujet. Asi dvakrát se stalo, že se plachetnice do sebe zaklínily a musely být posádkou vyprošťovací lodi od sebe odtrženy. Jedna plachetnice se stala neovladatelnou a vyrazila na rybník. K naší lítosti se tak nekonalo žádné drama, ale pohled na plachetnice nádherný.

 

vítězný model dopolední rozjížďky

Obrázková galerie modelů plachetnic

 

   Odpolední rozjížďka začínala takřka za úplného bezvětří a za naprostého bezvětří i skončila anulováním závodu a plachetnice musela ke břehu dostávat svážná loď. Přesto vítězný model z dopolední rozjížďky se dokázal za bezvětří pohybovat a tak jej někteří začali podezírat, že má v lodi zabudovaný motor .

 

Makety

   Přijel jsem okukovat hlavně makety. Zajímají mě ze všeho nejvíc, protože rád bych si také maketu postavil a když se dílo zdaří tak i soutěžil. Proto jsem hlavně fotil kategorie F-2A,B,C a F4B. Snažil jsem se zachytit hlavně modely, které nejsou na obrázcích z Oseku.

   Dopoledne a chvilku odpoledne foukal vítr, který prvním soutěžícím dělal problémy hlavně při zajíždění do doku, kde je potřeba jemného manévrování. Postupně se vítr uklidňoval až zcela ustal. Soutěž měla spád, nekonaly se žádné zbytečné prostoje a tak i diváků u obou stanovišť bylo dost.

 

Obrázková galerie

Hezké makety luxusních jachet paní Miroslavy a pana Milana Adamcových. Ta větší jachta se jmenuje Elen (m:1:40, d:1,11m, kat. F2B) ta menší Admiral Zavojko (m:1:50, d:1,1m, kat.F2B). Lodě pluly hezky, ale v silném větru se závodníkům moc nedařilo.

Obrázková galerie

Pan Zdeněk Horský jezdil opět se svojí maketou ruské raketové korvety Nanuchka (m:1:49, d:1,21m, kat.F2B). Protože již byla představena v reportáži z Oseku, jen několik detailních snímků. Plout jsem ji viděl, ale poprvé.

Obrázková galerie Stavebnice přístavního remorkéru Neptun byla doplněna hezkými figurkami námořníků.
Obrázková galerie

Velmi se mi líbil člun Celní stráže Hřensko - Orlík pana Marka Jungmana. V praxi tyto lodě však používá polská pobřežní stráž.

Obrázková galerie

Remorkér Abeille Flandre pana Jan Červíčka byl pořádný macek. Ten vzhledem ke své velikosti problémy s vlnami neměl. Pohánějí ho dva 12V motory, které hýbaly stěrači v jednom starém buldozeru a majitel si je nemůže vynachválit.

Obrázková galerie Loď pobřežní stráže USA - Edisto jsem představoval v článku z Oseku, tak jen dva upomínací snímky.

Obrázková galerieObrázková galerie

Makety pana Navrátila si připomeneme dvěma snímky.

Obrázková galerie

Maketa krásné italské bitevní Vitorio Veneto z období 2. světové války, která operovala hlavně ve Středozemním moři. Závodil s ní jeden z mladých polských závodníků a docela se mu dařilo.

Obrázková galerie

K vidění byla také obří maketa americké bitevní lodi Missouri. Více jsem se jí věnoval v reportáži z Oseku. Na hladině působí opravdu imposantně.

Obrázková galerie Mezi našimi modeláři stále oblíbený přístavní člun Lilka.
Obrázková galerie

Tak tohle byla opravdová maketářská lahůdka od pana Špinara. Bitevní loď Duilio (Itálie) z roku 1896 (doufám že si to dobře pamatuji ). Prohlédněte si jednotlivé detaily a vychutnejte tu parádu. Škoda že jsem propásl její plavbu.

Obrázková galerie

V Oseku mi těsně před nosem unikl tento model TON 12. Ze stavebnice čistě zpracovaný model se spoustou doplňků, které na takovou loď patří se mi opravdu velmi líbil.

Obrázková galerie

Polští maketáři přivezli tento model torpédového člunu Plejad. Jeho délka byla něco kolem 150cm. Jinak dobrý dojem kazila spousta žároviček kolem celého modelu, které připomínaly spíše vánoční stromek než slavnostní osvětlení. Za tmy to však může být velmi působivé.

Obrázková galerie Minolovka bývalé NDR Krake, stavitel a majitel pan Zdeněk Urban ze Vsetína.

.

 

Parníkáři

Kouzlo páry stále působí i v době technického pokroku, který se nevyhýbá ani  modelům. Lodě poháněné parními strojky jsou prostě báječná záležitost, kterou všichni obdivují.

Do Borohrádku polští modeláři přivezli parníky dva, ale jeden z nich pro poruchu bohužel odstoupil.

Obrázková galerie Black Dog neboli "Černý pes" je pořádně velký párník. Bohužel ho při soutěžní jízdě potkala smůla a přestal být ovladatelný. Byla to opravdu škoda, protože soupeřům mohl pořádně "zatopit"
Obrázková galerie

Parník Česma pana Voráčka na trať tentokráte vyrazil bez min na přídi a na jeho jízdě to bylo hned znát. Více snímků najdete opět v reportáži z Oseku.

Obrázková galerie

Pan Ivan Hořejší přivezl parníky dva. Jedním z nich byla skvělá Gina, kterou připomínám snímkem její strojovny.

Obrázková galerie

Jeho druhý parník LaMouette i se starým mořským vlkem na palubě se mi líbil snad ze všech nejvíc. Navíc jeho plavba působila naprosto realisticky a dnes bych byl schopen přísahat, že se námořníkovi kouřilo i z dýmky

Obrázková galerie O tomto sympatickém parníčku se toho napsalo už docela dost a tak jsem si jej pořádně prohlídnul i z blízka. Pod kotlem se na rozdíl od ostatních parníků topí kostkami pevného lihu, které stačí tak akorát na jedno soutěžní kolo. Parníček má i zpětný chod. Jen zastavit neumí. Jirka není to žádný rychlík, ale pluje vytrvale. To žluté "vajíčko" na jeho přídi je bójka pro případ ztroskotání, aby bylo snadné najít model. Naštěstí toho nebylo třeba.  Parníček je možné i zakoupit a jeho cena není nikterak přemrštěná. Tento model pak případným zájemcům o lodě poháněné párou umožní získat potřebné zkušenosti než se třeba pustí do něčeho náročnějšího.
Obrázková galerie Paní Voráčková v Borohrádku jezdila s parníkem Sandra, který byl postaven podle britského služebního parníku Renown. Pěkně zpracovaný model také hezky plul.
Obrázková galerie K parníku Stavenes není ani snad co dodat. Výborná maketa, naprosto spolehlivě fungující stejně jako v Oseku.
Obrázková galerieObrázková galerie

Toto jsou obrázky polských parníků. Jeden z nich měl na palubě krásně "vyděšenou" slečnu.

 

Modely na vodě

 

Kompletní obrázkovou galerii najdete zde, ale k několika obrázkům si neodpustím drobný komentář.

Sekvence tří snímků zachycující závěr jízdy japonského křižníku Nachi.
Parník LaMouette v plné jízdě. Prostě paráda. každý úspěšný průjezd brankou oslavil radostným písknutím parní píšťaly stejně jako Gina.
Tak z téhle fotky jsem měl radost. Americká bitevní loď Missouri a japonský křižník Nachi se míjejí. Ve své době to byly nepřátelské lodě na život a na smrt. Dnes parádní modely, které také umí střílet, ale jejich děla tentokráte mlčela.
Parník Sandra při obratu. Oblak páry z parního stroje dodává snímku na dramatičnosti, ale paní Voráčková jej ze břehu zkušeně kormidlovala.
Další parádní snímek zachycený objektivem Anteho fotoaparátu. Parník Stavenes (ten blíže) pana Špinara a Česma pana Voráčka u branky číslo jedna.
Na tomto snímku je vidět celá soutěžní trať a ten obláček páry na hladině je parník Gina.
Italská bitevní loď Duilio při soutěžní plavbě. Ze snímků je vidět, že tato loď je výborně zvládnutá nejen po maketářské stránce.
Ivan Grňa právě končí svoji druhou soutěžní jízdu s modelem St.Canute. Celkově skončil druhý. Jinak většinu času strávil na molu jako rozhodčí.
Do Borohrádku se přijel podívat i Ante a Ivan se nám v rámci možností opět ochotně věnoval a trpělivě vysvětloval a ukazoval. Na závěr soutěžního dne nám oběma zapůjčil svůj model, abychom si mohli v klidu vyzkoušet celou trať. Na snímku Ivan vysvětluje Antemu jak správně zajet do doku, aby z toho nebyly trestné bodíky. Tedy něco jako "loďoškola"

 

Na závěr této reportáže si ještě prohlédněte tuto obrázkovou galerii s několika momentkami z prostředí soutěže, tentokráte již bez komentáře.

 

   Těsně před odjezdem jsme se s Antem osmělili a z kufrů našich automobilů jsme vytáhli také svoje modely a zkusili si projet soutěžní trať. Ante proháněl dělový člun a pak prohlásil, že už chápe proč makety jezdí tak pomalu . S jeho rychlíkem se mu moc nedařilo trefovat branky. Já jsem projel Meskalera a Ivan mi to mimo soutěž soudcoval. Potěšitelné bylo, že Meskalero trať zvládl v časovém limitu. Samozřejmě jsem netrefil nejvzdálenější branku .

  S Borohrádkem jsme se rozloučili salvou několika raket z paluby Meskalera, poděkovali a pak hurá domů.

 

Bonus

  Z tak velké soutěže jako byla v Borohrádku samozřejmě nesmí chybět nějaké to video. Pořídil jsem několik krátkých sekvencí a vybral tři z nich jako bonus za to, že jste to dočetli až sem .

Promítnout video.

Videosnímek

Parník Gina vyráží na trať...

velikost 825kB

Promítnout video.

Videosnímek

...a "rozpálená" Gina končí jízdu.

velikost 379kB

Promítnout video.

Videosnímek

Pracující strojovna parníku Stavenes.

velikost 575kB

 

Další fotoalba ze soutěže:

http://ante.i-net.cz/borohradek

 

Keba

 

Poděkování

Děkuji Ivanovi, že si na nás našel zase čas, poslal fotky a doplnil informace, své manželce a synátorům že měli semnou tolik trpělivosti a Antemu za snímky pro Monako.