1

Téma: Návrh křivek lodního trupu

Měl bych takový teoretický dotaz ohledně metodiky pro získání tvarů žebrorysek potřebných pro stavbu lodního trupu. První případ, když je sice k dispozici plán žebrorysek, ale pro zvolenou stavební metodu by byla třeba jejich větší hustota (jako např. zde http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=2327 ) Potom nezbývá, než chybějící křivky dotvořit svépomocí. Druhý případ je vlastní návrh lodního trupu, kdy žádné křivky k dispozici nejsou a stavitel si je musí kompletně navrhnout sám, což je sice na první pohled snadné, ale ve skutečnosti ošidné (aby byl výsledný tvar trupu plynulý bez prudších zlomů).

Zajímalo by mě, jak efektivně vyřešit nastíněné problémy. Samozřejmě nějaká řešení znám, či mě napadají. V prvním případě grafická interpolace mezi křivky na plánu. V druhém případě vybroušení modelu do požadovaného tvaru a nakrájení na řezy. Určitě však bude existovat více použitelných technik, tedy bych se rád poučil.

V dnešní době jistě půjde mnoho konstruktérských činností efektivně provádět ve vhodném software na PC. Osobně se v této oblasti moc nevyznám a zdaleka ne vše bude pro mě reálně využitelné. Drahý profi program pořizovat nebudu a se složitým se nebudu chtít učit pracovat. Když už tak leda něco jednoduchého intuitivního a nejlépe freeware. Klidně by vyhověly i nějaké tipy a triky použitelné v běžném SW co normálně na PC bývá a zvládám s tím pracovat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Návrh křivek lodního trupu

Freeship nebo Delftship? - free programy pro navrhování trupů. Vymodeluješ si trup jaký chceš a pak řekneš aby Ti vygeneroval žebrorysky tak husto, jak si přeješ.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Dík za tipy. Když to tak čtu, ty názvy jsou mi nějak povědomé, zřejmě už jsem někde zachytil, ale potom zapomněl. Zkusil jsem teď něco vygooglit a odkazů je řada. Zřejmě populární záležitosti, tak by snad měl existovat dostatek návodů a rad. Na pohled to na mě působí nějak složitě, ale snad to nebude tak horké a dalo by se s tím naučit rozumně pracovat. Co by mě hlavně zajímalo, zda se tam dají nějak jednoduše importovat křivky z běžných plánů (tedy sken tištěného, běžné grafické formáty apod.), v převodech grafických souborů se zrovna nevyznám.

Výše uvedené tedy působí nadějně. Pokud by však někdo věděl o něčem dalším (nemusí být zrovna PC software, ale klidně i nějaká tradičnější metodika), nechť se nezdráhá uvést. Rád se poučím, klidně jen tak pro rozšíření obzorů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

nascanovat plán a ten se dá dát jako podklad na kreslící plochu a můžeš obkreslovat...

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Aha, dobrý fígl.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

DelftSHIP používám a mohu vřele doporučit. Free verze exportuje plány pouze jako "obrázek". Export v křivkách (tj. *.dxf) umí jen placená verze. Pokud budeš potřebovat, tak mohu export do křivek udělat.

Jinak čeština na webu není aktuální. Pokud budeš chtít, mohu ti zaslat aktuální verzi češtiny. wink

7

Dík za nabídku, čeština by se mohla hodit. Abych tedy uvedl pravdu, mé nynější dotazy jsou spíše teoretické, zatím aktuálně žádný takový problém neřeším, jen si tak pohrávám s nějakými myšlenkami. Dosud tedy není jasné zda a kdy budu takový software potřebovat, ale to nevadí. Klidně si to můžu zkusit nezávazně nainstalovat a otestovat. Třeba během dlouhých podzimních a zimních večerů najdu chuť a čas si s tím zkušebně pohrát.

Myslím že bych vystačil s free verzí, nic moc složitého neplánuji dělat. S dxf soubory nepracuji. Pokud mám nějaké křivky v elektronické podobě, tak jde vesměs o scany plánků či vystřihovánek, tedy pdf či běžné formáty obrázků (jpg apod.).

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Zde je odkaz na češtinu: https://uloz.to/file/L2lgt7ljdJmn/czech-320-lng

V případě nesrovnalostí (špatná terminologie anebo překlepy) budu rád za upozornění.

9

Dík, staženo. Tak už jen stáhnout vlastní program...

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Tak program nainstalován, ta tvoje čeština zřejmě též rozchozena. Tak už "jen" se s tím naučit pracovat...

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Bude-li třeba nějaké rady, stačí říct.

12

Zeptám se jako lama :-)
Čeština funguje v nápovědě, ale asi nejde přímo změnit popis ovladačů, že by jednotlivé funkce a tlačítka byly česky, že?

Share

Palec nahoru Palec dolu

13 Naposledy upravil: taby (19-10-2020 08:20:41)

Přiznám se, že nevím, na co myslíš. Co je "popis ovladačů"?
Proč se ptám? Přikládám snímek obrazovky, kde je čeština prakticky všude. wink
Odkaz na snímek: https://drive.google.com/file/d/1yN4m9C … sp=sharing

14

Díky za prtscr, to je přesně stav, který bych rád dosáhl. Já zjevně neumím češtinu instalovat. Nemáš nějaký polopatický návod, kam ten soubor s češtinou nainstalovat? Předem děkuji.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Nejsem u pc, ale zkus toto:

A) Mít češtinu ve složce Delftship/Language

B) spustit program a ve vyskakovacím okně "preferences" (tuším) najít položku Language a vedle ní v nabídce vybrat správný název češtiny. Možná tam budeš mít dvě, pokud tam je v adresáři s překlady i čeština, která je od Delftshipu. Ta je ale pro jinou starší verzi programu, takže je spíše nefunkční než funkční.

Pokud se nezadaří, tak až budu u pc, tak mohu dát přesnější návod.

16

Děkuji, zkusím to večer, až budu doma u NTB. Hezký den.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Ivo Michal: Postupoval jsem tak, jak píše taby. Našel jsem si ve složce programu podsložku s jazykovými soubory a do něj vložil tu zdokonalenou češtinu od tabyho (Czech_320.lng ). Pak jsem v nějakém menu programu našel volby jazyka a vybral tam češtinu. Ale právě pozor na to, že čeština už tam je defaultně a tato opravená čeština se v menu zobrazuje jako čeština 320. Takže jen vybrat tu správnou variantu. Výsledek na pohled stejný, jako na tom obrázku od tabyho (české popisky vidět všude). Jestli je čeština správně ve všech menu a funkcích však nevím, dosud jsem ten program tak detialně neprostudoval.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Nastavení programu nalezneš v položce menu, která nemá popis, ale je tvořena logem DS a je nalevo od "Home".

Mrkni na obrázekhttp://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/579/t/p1el066erf1osetb61lfc8qsgg03.jpg

19

Děkuji Taby a PetrP za nasměrování, povedlo se a program už má češtinu!
Teď ještě něco nakreslit :-)
Kdybyste na oplátku potřebovali něco okolo plachetnic, rád pomůžu. Ivoš

Share

Palec nahoru Palec dolu