1

Téma: Třetí středa v měsíci

Počínaje středou 16. 9. 2020 se budou konat také podvečerní srazy lodních modelářů každou třetí středu v měsíci. Pro začátek byla zvolena nádrž Lipiny v Modřanech, o které se více dozvíte zde:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=4662

S ohledem na své písecké bydliště se těchto srazů účastnit většinou nebudu, proto si pod mým příspěvkem další podrobnosti typu "kdo s čím, od kolika a jestli vůbec" domlouvejte sami.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

2

Re: Třetí středa v měsíci

Ahoj,
takže nyní ve středu 16.9. by se konala historicky první třetí středa v měsíci smile
Místo setkání je Modřanská Rokle (Lipiny v Modřanech) a čas setkání zůstává stejný jako u jiných srazů ve středu: 17:30

Důvod změny termínu je již výše vysvětlen. Třetí středa se dá dobře zapamatovat, navíc zde budeme srazy psát, takže stačí jen číst fórum.
Také prosím organizační věci kolem těchto srazů psát sem do tohoto vlákna, nebudeme tříštit informace a vše bude lépe dohledatelné pod jednoznačně pojmenovaným tématem.

Díky
D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Třetí středa v měsíci

Dnes navečer jsem okukoval stav nádrže. Nejprve jsem při jízdě autem kolem po hlavní koutkem oka zahlédnul, že se tam snad někdo koupe. O něco později zblízka už tam byl klid, ale poměrně velké množství kachen, asi by to chtělo rozehnat. Voda čistá průhledná, ale na hladině docela dost bordelu (listí, tráva). Jak teď moc nefouká, není to u strany, ale rozprostřeno po celé hladině. Ale jezdit se v tom pořád dá, není to tak hrozné.

Chystá se tam zítra vůbec někdo, mám uvažovat, že bych si pospíšil z práce?

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: Třetí středa v měsíci

.... jen pospíchej :-) rád bych dorazil s tím Grimem, tak at tam nejsem sám ...

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: Třetí středa v měsíci

Já s tím počítám, tentokrát budu i s (snad) plavby schopným PT-Boat. Baterky nabité, vysílač spárovaný...
Budu asi ladit výběr nejvhodnějšího šroubu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: Třetí středa v měsíci

Dobrá, uvidím jak to budu dneska stíhat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Re: Třetí středa v měsíci

Tak nakonec to včera dopadlo dobře, lidí se sešlo celkem 5 včetně mé osoby. K tomu několik lodí, nějaké jízdy proběhly přes poněkud ztížené podmínky. K těm mnou reportovaným nečistotám přibylo nemilé překvapení v podobě poklesu hladiny (cca půl metru), což se stalo ze dne na den, ještě v úterý navečer byl plný stav vody. Možná že jedná o podzimní výlov, ten loni proběhl právě nějak na přelomu září a října. Za týden či dva však byla nádrž opět naplněná, tak doufejme, že to i letos bude do příštího srazu OK. Kromě ježdění s loděmi se též hojně diskutovalo a zrovna došlo na témata pro mne zajímavá. Tedy jsem své návštěvy nelitoval a byl spokojený.

První sraz třetí středu v měsíci se tedy vydařil, tak snad se tento počin ujme a podaří se založit novou tradici. Dále by se tedy Prosek s Modřany měly pravidelně střídat (první a třetí středu v měsíci), tak aby si mohl každý vybrat, kam se mu to lépe hodí, případně aby bylo možné stihnout v daném měsíci srazy oba.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Re: Třetí středa v měsíci

Ahoj,
tak se měsíc s měsícem sešel, a ti z vás co jsou zdraví se mohou setkat u vody v Modřanech, protože je třetí středa v měsíci. Vychází to na 21.10. cca 17:30
Samozřejmě je třeba vzít v potaz vládní nařízení ohledně shromažďování, proto nechám na vaší úvaze, zda zajít a v 2m rozestupech obsadit břeh modřanského jezírka.
Osobně nemám šanci se dostavit, takže je to spíše na místních.

Také píšu o totom srazu - i kdyby se nakonec nekonal a nikdo nepřišel - aby se na něj nezapomělo do budoucna, do další sezóny.

D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Re: Třetí středa v měsíci

Minulý týden v modřanské nádrži stále ještě chybělo asi půl metru do plného stavu vody (lávka ke stavidlu vynořená), ale ježdění s modely je jistě technicky opět možné už delší dobu. Také počasí by mělo být tento týden příznivé. Zbývá tedy jen zásadní otázka, zda za současné situace vůbec má smysl se pokoušet takto scházet a zda by byl zájem. Každopádně by to zřejmě letos byla poslední slušná šance. Za měsíc všeobecná situace zřejmě nebude nijak lepší, po změně času a blíže k slunovratu bude tma o dost dříve a riziko špatného počasí bude také vyšší. Přes zimu pak nastane obvyklá pauza, přičemž náhražka v podobě setkání pod střechou (pokec v hospodě) zřejmě ještě delší dobu nebude reálná.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Re: Třetí středa v měsíci

Tak já se pokusím přijít tak na pátou (17.00) musím vyzkoušet nové motory na KB-23 než to tu zamrzne uplně :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Re: Třetí středa v měsíci

Dnes večer poslední průzkum a voda už je opět na maximu (lávka ponořená). Voda se (alespoň ve světle lamp) zdála čistá a průzračná. Akorát nepříjemnost, že místy plave u kraje docela dost listí, nejhorší právě kolem stavidla a v západním cípu (jak jsme stáli při posledním srazu). Ale většina plochy a délky břehů je čistá, tedy by neměl být problém zřídit základnu někde jinde.  S vodou tedy aktuálně problém není, bohužel jiné okolnosti již tak příznivé nejsou. Tedy záleží na každém, jak situaci vyhodnotí a zda mu bude stát za to riskovat účast.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Re: Třetí středa v měsíci

hmmm... tak to je škoda, že je lávka pod vodou, protože ze břehu asi tu loď do vody nedám, těšil jsem se, že ji tam spustím    právě z té lávky ... je moc velká a těžká. A cachtat se ve vodě se mi už moc nechce. Na tu je pro mě nejlepší rybník na Košíku s molem. Tak nevim :-(

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Re: Třetí středa v měsíci

Já se nejspíš objevím, ale asi bez lodě. Mám dneska nějaké ježdění a návrat docela pozdě. Takže eventuálně jedny ruce k dispozici ...

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Re: Třetí středa v měsíci

... tak se objev, já to taky ještě risknu, než nám to tu od zítra zavřou ... sad

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Re: Třetí středa v měsíci

Nevím jak moc velká ta loď je a jak složitě se spouští na vodu. Přímo ručně to opravdu může být problém, viděl jsem jak někteří využívají šikovné přípravky (nosiče, závěsy apod.). Lávku by stále bylo možno využít, ovšem s holínkami. Také lze spouštět z těch kamenných schůdků vedoucích k lávce, ale tam kolem stavidla jsem právě viděl nejvíce toho listí. Jinak to jde i na jiných místech podél břehů, přístup k vodě je skoro všude, akorát někde břehy šikmo svažující. Pod hladinou jsou břehy obložené kamínky a klesají poměrně strmě, tedy nehrozí, že by loď s větším ponorem uvízla na mělčině. Již jsme při srazu někdy stáli u laviček podél cyklostezky. Sám jsem vícekrát využíval základnu na protějším břehu ("poloostrov"). Když se tam sleze z té asfaltové cesty, je tam takový travnatý plácek, je to šikovně zastrčené a lidi necourají těsně kolem. Břeh je tam poměrně mírný a nesvažuje se do vody tak prudce, což spouštění lodí jistě usnadňuje. Párkrát jsem zahlédl, jak v těch místech někdo jezdí s plachetnicí. Takže bych to tak zle neviděl, ale fakt že jezdím jen s malýma loďma a nic velikého jsem ještě na vodu nedával. Domnívám se však, že hmotnou loď stejně nejlépe spouštět pomocí zmíněných pomůcek, jak se člověk musí ohýbat k zemi (hladině), je to vždycky blbé.

Ještě k dnešku, možná se zastavím, záleží jak se mi povede zmizet z práce a případně využít poslední šance něco nakoupit. Ale každopádně bych to viděl leda na rychlé okouknutí situace a letmý pozdrav. S ohledem na aktuální situaci bych se vyhnul nějakému nápadnějšímu družení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16 Naposledy upravil: rakos (21-10-2020 15:08:44)

Re: Třetí středa v měsíci

... neboj, tak dramatické to zase není. Byl jsem se tam podívat, vody až až, takže z kamene jak jsme bývali to krásně pujde i v jednom. Jinak má to 125 cm a asi 5 kilo... to bude v pohodě, tak přijdi aspoň mrknout :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

17 Naposledy upravil: rakos (21-10-2020 20:19:29)

Re: Třetí středa v měsíci

pro ZBI - tak to kolo v převodovce je opravdu jako bouchnuté, je to téměř okem neznatelné, ale pod hodinářskou lupou je to vidět, asi u tří zubů je materiál kola, asi nylon to odhaduji, je to jako dost vláčné to poškození. Zuby sice nechybí, ale jsou jako malinko sežvejknuté. Fotit to nebudu, neb nemám makro a z půl metru není nic vidět. Horší je, že jsem zjistil, že to kolo je oběhané od pastorku jen asi asi do slabé poloviny šířky zubů. To kolo je vysoké cca 5 mm, takže to zabírá s bídou na polovině šířky zubů. Pokusím se stáhnout pastorek na motoru aspoň o dva mm, aby to zabíralo na celou šířku zubů. Jinak to kolo je na hřídeli na kolík a pastorek je na motoru napevno. Tak snad se mi podaří s ním hnout, když ho malinko prohřeju pájkou... Ten motor je na převodovce přišroubován nadoraz, takže tam možnost "popostrčení" není. Tak snad se zadaří :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Re: Třetí středa v měsíci

Tak dneska to nakonec nedopadlo úplně dobře. Přes den se bordel rozlezl po hladině a tak to na ježdění už tak vhodné nebylo. Kolega tam přeci jen loď zkusil a prý chytnul nějakou větev a poškodil převodovku (viz. příspěvek výše). Já u toho nebyl, dorazil jsem na místo až později. Alespoň jsem se ještě stihnul s kolegy krátce pozdravit a rozloučit. Pro letošek tedy podle všeho definitivně poslední sraz, v Modřanech i všeobecně. A zřejmě na Modřanské nádrži již letos nedojde ani na individuální ježdění. Přeci jen to tam je moc exponované. Pokud ještě letos do zimy budu mít nějaké lodě připravené k plavebním zkouškám, tak bych raději volil nějakou skrytější lokalitu, bez zbytečných svědků.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Re: Třetí středa v měsíci

rakos napsal:

pro ZBI - tak to kolo v převodovce je opravdu jako bouchnuté, je to téměř okem neznatelné, ale pod hodinářskou lupou je to vidět, asi u tří zubů je materiál kola, asi nylon to odhaduji, je to jako dost vláčné to poškození. Zuby sice nechybí, ale jsou jako malinko sežvejknuté. Fotit to nebudu, neb nemám makro a z půl metru není nic vidět. Horší je, že jsem zjistil, že to kolo je oběhané od pastorku jen asi asi do slabé poloviny šířky zubů. To kolo je vysoké cca 5 mm, takže to zabírá s bídou na polovině šířky zubů. Pokusím se stáhnout pastorek na motoru aspoň o dva mm, aby to zabíralo na celou šířku zubů. Jinak to kolo je na hřídeli na kolík a pastorek je na motoru napevno. Tak snad se mi podaří s ním hnout, když ho malinko prohřeju pájkou... Ten motor je na převodovce přišroubován nadoraz, takže tam možnost "popostrčení" není. Tak snad se zadaří :-)

Tak to nejsou dobré zprávy. Sice to není úplně to, čeho jsme se obávali, ale i tak je to nepříjemné. Informace o ustavení převodů vůči sobě mě vcelku překvapuje. Čekal bych, že když je to nastavené z výroby, tak že to bude pasovat tak jak má. Držím palce, ať se dílo podaří. A dej prosím Tě vědět, jak jsi pochodil.

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Re: Třetí středa v měsíci

... jen na okraj, ta převodovka nebyla v kompletu s motorem, dal se tam připasovat jakýkoliv 500-600. Bohužel jsem neměřil a jen přidělal motor na dva šroubky, dovnitř pak už není vidět, tak jsem nevěděl, kam pastorek zabíhá na oběžní kolo. Muj omyl.                         Tak ten pastorek jsem neposouval, ale proměřil jsem místo v převodovce. Ta hřídel s velkým kolem se může pohybovat uvnitř
tak +- 5mm podélně.  Takže jsem dal tři podložky na hřídel pod to kolo, tím jsem povysunul hřídel i s kolem blíže k motoru, takže by teoreticky mohl celý pastorek zabírat na celou šířku zubů. Sesadil jsem to, nic nedrhne, takže se to točí v pohodě.

... ale...pořád se ozývá občas takové jako praskání, jako by tam někde lítala nějaká špona či co, ale to je nemožné. Tak jsem to nechal "zabíhat" asi na čtvrt plynu a zdá se, že se to zlepšuje. No víc s tím stejně už nehodlám dělat. Ona ta celá převodovka je asi trochu nevhodná na takovýhle výkon. Přece jen je to plastové, když zatlačím na ten motor, tak se celá má snahu jako trochu kroutit.
Dál s tím ani nemužu víc dělat, protože jak jsi viděl, ta převodovka je nalisovaná na pouzdru hřídele a to je dost fest zalepeno do trupu. Jedině pokud by se časem nedalo nic jiného dělat, tak to celé vyndat, vč. těch pouzder, dát tam jiné, robustnější, a mám tu dvě sedmistovky neodym s planetovou převodovkou  2,7 : 1  a to by asi byl hukot... ale k tomu asi nedojde. Ještě to poladim na tom druhém motoru - stejným způsobem, a pak se uvidí. Ale zkusit to pujdu někdy spíš na ten Košík, tady to byla skoro pohroma...

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Re: Třetí středa v měsíci

... tak lod´opět připravená na další měření oteplování motorů, převodovky upraveny a chod se zdá být bezchybný. Tak pokud nám nezakáží uplně vycházet, tak to co nejdříve vyzkouším na Košíku  a když tak dám zprávu, jak to dopadlo... :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Re: Třetí středa v měsíci

Tak držím palce, ať vše dobře dopadne. smile

Share

Palec nahoru Palec dolu