1

Téma: Měření otáček

Delší dobu mě zajímá otázka zjišťování otáček pohonu lodních modelů. Nepotřebuji nic super přesného, jde mi o to mít hrubý přehled kolik to asi tak točí. Samozřejmě něco lze odhadnout již podle zvuku, který motor vydává, ale jen velice přibližně (nízké či vysoké otáčky), nic přesnějšího. V případě parního stroje bohužel nemám nic lepšího k dispozici. V případě elektromotorů lze aspoň něco spočítat z jejich parametrů. Pokud jsou známy údaje o počtu otáček při nominálním napětí, lze za předpokladu lineární závislosti dopočítat otáčky při různém konkrétním napětí. Jenže to se jedná o chod naprázdno, zatímco pod zátěží otáčky samozřejmě klesnou, někdy dost výrazně.

Optimální by bylo mít možnost otáčky v provozu nějakým jednoduchým způsobem měřit, bohužel se nevyznám ve vhodné metodice. Akorát je mi známo, že existují ruční přenosné laserové otáčkoměry, jenže jednak nejsou úplně laciné a jednak při aplikaci v lodích shledávám různé problémy. Pro měření otáček leteckých vrtulí to může být šikovné, jenže lodní šroub je výrazně menší a tak na něm třeba nemusí být dost vhodného místa pro odrazovou samolepku. Potom hlavně takto lze měřit pouze otáčky na suchu, jenže co přirozeně nejvíc zajímá, jsou otáčky ve vodě. V takovém případě však lze laserem měřit pouze otáčky pohyblivých součástí uvnitř trupu, přičemž problém, kam dát odrazovou samolepku. Na setrvačník parního stroje snad, ale na poměrně tenkou lodní hřídel těžko.

Co mě leda napadlo, improvizované využití cyklocomputeru. Takovým způsobem jsem již úspěšně zkoušel měřit cyklistickou kadenci (frekvenci otáček pedálů). Jenže v lodi bude hlavní potíž s upevněním potřebného magnetu na rotující části (dost pevné aby neupadlo, ale snadno připevnitelné a odnímatelné, vyvážené aby to nevibrovalo atd.).

Pokud by tedy někdo znal nějaké šikovné jednoduché řešení, nic příliš technologicky sofistikovaného, ani drahého, rád bych se poučil a nabral inspiraci pro případné vlastní pokusy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Měření otáček

Snímač jako takový drahý není, dražší bude to kolem:
https://www.peckamodel.cz/senzor-sniman … -telemetry

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

3

na cyklokomputer zapomeň. snímání je tam často (téměř vždy) řešeno jazýčkovým zátavem a ten zvládne jednotky otáček za sekundu... možná tak na ten parní stroj ale už nejaký velký, co jede rozvážně a není to takový splašenec, jako v modelech smile

Jinak není problém do spojky (kardanu) vrtnout díru 3mm a do ní zalepit neodymový magnet 2x2x2mm . Jako snímač se dá použít čidlo s halovým snímačem, měření kmitočtu umí už dost trochu lepších multimetrů. Anebo "univerzální tester tranzistorů" za cca 300-600Kč z číny, což je velmi zajímavá krabička která umí rozpoznat typ součástky, změřit její parametry (poměrně přesně, na amatérské pokusy víc než dostatečně) a nakreslit který vývod je který. K tomu některé umí měřit kmitočet, být zdrojem kmitočtu, měřit střídu atd.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Metodika je jednoduchá - na rotující součást se nalepí něco, co má jiné vlastnosti než zbytek té součásti a pak už se jenom měří, kolikrát za určitý čas se ta změna projeví na čidle. Takže:
- lesklá fólie nalepená na spojce/hřídeli, motoru a měření odraženého světla. Používá se LASERová nebo Ir dioda.
- magnet, přilepený na spojce a měření halovým snímačem

Otázka pak už jenom je, co bude počítat změny na snímači a jak to budeš přenášet z lodě na břeh. Jestli ti stačí dostat ty informace až po jízdě, tak si prostě postav něco z Arduina a nech to zobrazovat na displeji. Bude to stát 400,- a trochu práce. Jeden takový "projekt" je tady:
https://www.instructables.com/id/Measur … achometer/

Jestli to chceš on-line, tak to bude potřeba napojit na přijímač a tam už ti budou muset poradit jiní :-).

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Předně musím jak vidno upřesnit a vysvětlit o co mi jde. Nepomýšlím na měření za jízdy s přenosem údajů. Telemetrii využívat se svým starým RC vybavením nemohu a až se dokopu pořídit modernější rádio, tak to stejně s největší pravděpodobností bude jen něco laciného jednoduchého, bez nadbytečných funkcí. Ani záznam dat a jejich pozdější studium mi nepřišlo na mysl. Moje úmysly jsou podstatně skromnější. Zřejmě mate to měření ve vodě, ale tím mám na mysli pouze vanový apod. statický test (pro odlišení od zkoušky na suchu, kdy se šrouby točí ve vzduchu, bez odporu vody). Prostě obdoba měření proudového odběru (foto z jedné takové zkoušky viz. http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=4726 ). Nechci ty otáčky kdovíjak složitě studovat, pouze by mě zajímalo mít nějaký orientační přehled, není to pro mě nic životně důležitého a zásadního, spíš jen zvědavost. Nepotřebuji ani žádné přesné údaje, stačí hrubě. Ani nepotřebuji znát přímo hned hodnotu otáček, klidně bych se spokojil s nějakým nepřímým měřením a otáčky si dopočítat z jiné veličiny. Kdyby to šlo, tak by mi klidně postačilo nejprimitivnější řešení, napočítat si to podle oka se stopkami v ruce, ale vzhledem k očekávaným hodnotám to je samozřejmě pro lidské smysly nemožné, tedy musí na pomoc přijít technika.

Online přenos dat (obecně jakýchkoli) by sice byl lákavý, ale jinak pro mě neperspektivní. Beztak by mě to bavilo sledovat jednu, maximálně pár jízd a dál bych to neřešil. Mám své zkušenosti třeba ze sportování, při kterém nosím hodinky – sporttester. Tyto věcičky toho dnes umí hodně, ale člověka to stejně brzo přestane bavit sledovat a dlouhodobě mě zajímá především jen to nejzákladnější, měření vzdálenosti a záznam trasy pomocí GPS. Když mě jednou zajímala ta frekvence šlapání (ověření jak jsem na tom ve srovnání s teorií), tak by bylo nejsnazší dokoupit čidlo, ale vzhledem k ceně jsem raději zaimprovizoval s nějakým laciným cyklocomputerem. Fakt že pro měření rychlosti jízdy na kole stačí těch několik otáček za sekundu (tedy stovky za minutu), ale u elektromotorů v modelech se jedná o tisíce, což by mohl být problém. Jedna věc je kalibrace, druhá fyzikální limity snímače. Tedy dík za upozornění.

Co bych si představoval je pouze nějaké jednorázové orientační měření, podobně jako praktikuji v případě proudového odběru. To mi stačí pro přehled provést jednou u každého modelu a případně opakovat leda při významnější změně konfigurace pohonu. Nějaký obyčejný multimetr jsem si kdysi pro takové účely pořídil, jelikož cena nestála za řeč a kromě toho sporadického měření proudu ho častěji využiji také jinak (např. kontrola napětí baterek). Pokud by ty ruční optické/laserové otáčkoměry stály podobně, neváhal bych s koupí a otestoval, zda to k něčemu bude. Jenže za dané situace váhám, jelikož nechci jen tak vyhodit tolik peněz za zařízení, které nemusí zaručeně fungovat dle mých potřeb a i když ano, tak bude využívané jen zřídka. Podobně to mám s infračervenými teploměry, které by mě lákaly pro kontrolu teploty určitých součástí v modelech (ani ne tak elektromotory, ale hlavně parní kotle, zda izolace funguje jak má a někde se mi něco nebezpečně nepřehřívá apod.). Avšak opět vzhledem k cenám s investicí váhám.

Magnetický a optický princip je jasný. Nějaké mini neodymové magnety jsem již měl v ruce, ale ne až takto malé. Pokud něco takového existuje, tak to je pozitivní zjištění. Ovšem z důvodu požadavku na snadné jednorázové měření, by se mi spíš zamlouval optický princip. Pokud by opravdu postačoval pouze tenký proužek odrazové pásky umístitelný na spojku či dokonce silnější hřídel, bylo by to vyřešené. Namísto měření v ose (odrazky na listech šroubu, tedy možné pouze na suchu), by se dalo měřit z boku, tedy loď ve vodě, s otevřeným trupem, aby byly rotující součásti přímo viditelné shora. Zásadní překážkou je pro mě leda ta cena měřidel. Proto se zkouším pídit po lacinějším řešení. Při tom bohužel pro mě vážný problém, že se v elektronice moc neorientuji a postavit si sám nějaké zařízení je sci-fi. O zmíněném Arduinu je mi známo leda, že něco takového existuje, atd. Schůdnější by byla cesta naznačená SH, nějaké vhodné čidlo připojit na nějaké vhodné (hotové) zařízení. Ale stejně by mě musel někdo podrobněji instruovat. Můj multimetr bohužel měření kmitočtu podle všeho neumí, kromě základního napětí, proudu a odporu už jen nějaký test diody nebo co.

Nic, nechci na řešení nijak tlačit, takovou důležitost a prioritu to pro mě nemá. Zatím dík za všechny postřehy a navedení patřičným směrem. Uvidí se časem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Co zkusit se zeptat na STK pro traktory,kde se měří stroboskopem otáčky a nějaký další nastavení?
Většinou stačí na řemenici něčeho na traktoru tečka bílým fixem nebo křídou pro měření.

Nic neumim a s lodičkama jen blbnu

7

Na STK nemám známé, ale v příbuzenstvu máme nějaké zemědělce, tak by mohli ohledně traktorů něco vědět.

Jinak dobrá poznámka se stroboskopem. Přimělo mě to dohledat informace a poučit se o principu takového měření, jak se liší od těch optických/laserových otáčkoměrů. A k tomu jsem ještě narazil na informace, že kromě těchto bezkontaktních měřicích metod existují i metody kontaktní (dotykové otáčkoměry). Ovšem z povahy věci se domnívám, že pro měření v modelech to zřejmě nebude zrovna vhodné.

Nejlépe pro mě by asi pro začátek bylo vypůjčení přístroje. Třeba se časem najde vhodná příležitost.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Tak nejlíp asi bude vyhovovat tenhle
https://www.hadex.cz/r315-otackomer-bez … gK4VvD_BwE
nebo pak tnhle dražší https://www.reviznipristroje.cz/mereni- … gLG7PD_BwE

9

Zajímavé odkazy, to už jsou ceny poměrně přívětivé (běžně stojí podobné otáčkoměry i několikanásobek). Odkaz na ten první (z jiného zdroje) mi už (soukromě) poslal také někdo další. Upřímně bych to nejraději ještě levněji, podobně jako lze sehnat multimetry (ten můj mě vyšel tuším na stovku či dvě), vzhledem k předpokládanému sporadickému využití. Ale to je zřejmě marné přání a to co ukazuješ už je celkem únosné. Tedy třeba časem podlehnu a zkusím pořídit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

U nás levněji určitě ne,jedině z číny.
Třeba https://www.aliexpress.com/af/non%25252 … 0722082507

11

Tak si pořiď tohleto  https://www.aliexpress.com/item/4000849 … web201603_ 
umí to spoustu věcí co se v modelařině hodí, včetně toho měření otáček. Mám to a používám k plné spokojenosti.

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Tak to pro mě jen pro zajímavost, čínské nákupy neprovozuji.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

No vono se to prodávalo i u nás - tuším u Pecky i u Hořejšího to bylo k dostání smile

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Tak to jsem nezaregistroval. Vím že se nějaké servotestery prodávají, ale dosud jsem nepocítil potřebu. Ani pořádně nevím, k čemu přesně je to užitečné, co důležitého se s tím na servech testuje. Na rozdíl od těch otáček, což je mechanická veličina, kterou si snadno představím a z různých důvodů mě zajímá.

Share

Palec nahoru Palec dolu