1

Téma: Elektroinstalace větší lodě

S ohledem na budoucí plány by mě zajímaly připomínky ke správným zásadám elektroinstalace v rozměrnějších lodních modelech. Dosud jsem stavěl pouze menší lodě, kde prostorová omezení nedovolovala přílišnou volnost. Ve větších lodích však již existuje více možností uspořádání, zároveň však nabývá na důležitosti solidní provedení elektroinstalace, jelikož s větším modelem se dá přirozeně jezdit na větší vzdálenost, čímž roste riziko problémů s RC přenosem. Rovněž případné další funkce zvyšují složitost elektroinstalace a tím i pravděpodobnost problémů. Rád bych si tyto záležitosti lépe ujasnil včas dopředu, abych s nimi mohl počítat již předem při projektování příštích modelů a něco mě později nezaskočilo.

Samozřejmě i ve větším trupu je možné všechny komponenty zkoncentrovat na jedno místo a vzdálit je pouze jak servokablíky dovolí. Ovšem ne vždy je to možné, anebo výhodné. Např. přijímač se obecně doporučuje instalovat co nejdál od potenciálních zdrojů rušení, tak proč toho nevyužít a nevzdálit ho více od motoru a reglu. Některé funkce mohou vyžadovat serva ve vzdálenějších místech trupu. A to včetně serva kormidla (mechanicky zřejmě vhodnější když je v zádi poblíž kormidelní páky, aby táhlo nemuselo být přehnaně dlouhé). V takových případech by bylo třeba prodloužení servokablíků. Což jistě může znamenat riziko rušení. Tedy samozřejmě je vést stranou od silových vodičů. Co kroucené servokabely, jsou v tomto ohledu významněji lepší než klasické? Jsou běžně nutná jiná opatření pro potlačení rušení v dlouhých servokabelech? Je vhodné více servokabelů vést společně, anebo je spíš navzájem vzdalovat?

U přijímačů pokud vím potřeba dbát na dobrý příjem signálu anténou. U FM se ji doporučovalo pro dobrý dosah vyvést z trupu kolmo nahoru. U 2,4 GHz bývají co vím dvě krátké anténky, co mají být v navzájem kolmé pozici, přijímač nemá být utopen dole v trupu (pod úrovní hladiny), ale co nejvýše. Obecně prý můžou způsobovat problémy se signálem vodivé součásti (kovy, uhlík) v blízkosti antén, tedy zřejmě není vhodné klasické FM antény táhnout po kovovém stožáru? Rovněž prý nevhodné např. zakrytí pod plechovou nástavbou (Faradyova klec), v takovém případě potřeba, aby anténa vyčnívala ven?

U reglů obvykle výrobce nedoporučuje prodlužování vodičů, ale ne vždy to tak půjde uspořádat. V takovém případě předpokládám, že regl by vždy měl být spíše blíž u motoru a prodlužovat spíš vodiče k baterkám?

Pokud jde u silové vodiče, tak je samozřejmě držet v odstupu od přijímače a servokablíků. Co však dále? Lépe mít + a - kabel vzdálené od sebe, anebo naopak při sobě? Nebo dokonce zakroucené do sebe? Pokud je v modelu vodičů více, opět lépe je držet stranou, anebo naopak vést společně (svazky více kabelů)?

Nějaké další připomínky? Cokoli podstatného, na co jsem nevzpomněl…

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Elektroinstalace větší lodě

neřeš...

v podstatě jsi všechny hlavní zásady napsal, tak stačí se jich držet. Dneska při 2.4GHz a digitálním přenosu to už na rušení není tak náchylné.

Možná bych ještě dodal:
- dbát na dostatečný průřez kablů. Počítej tak 10A/mm2. Hrubší je lepší.
- mechanicky upevnit kabely. Takový kabel zapletený v kardanu...
- prodlužovák k servu použít raději s větším průřezem (prodlužováky jsou různých průřezů, o tom se málo ví) anebo napájení vést samostatným silnějším kablíkem. Ale to bych řešil, když vedení bude metr, dva a nějaké maxi servo nebo naviják.
- pořádné konektory a svorky
- vyhnout se souběhu datových (servo, anténa,...) a silových (k baterce, k motoru) kabelů
- u DC motorů dát odrušovazí kondenzátory
- když to bude pěkně vypadat tak to bude i dobře fungovat

A problémy řešit až nastanou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Elektroinstalace větší lodě

K vysílačům - ne každý přijmač je vybaven dvěma anténami. Důležitá je hlavně ta koncová část antény a jak je správně napsáno, jsou-li antény dvě, měly by být k sobě kolmé a umístěné co nejvýše nad hladinu, mimo silové kabely a prvky co mohou stínit signál.
Neméně důležitou roli pak hraje i natočení proutku-antény vysílače. Běžně kloub umožnuje mít anténu vzpřímenou a nebo zahnutou o 90 stupňů vůči vysílači. I to hraje roli, protože vyzařovací charakteristika není prostá koule.
Avšak v praxi to není až takový bo. Pokud jezdíme, tak model se na více jak 200m nevzdálí, respektive, ve většině případů jsou modely tak blízko, že by stačil i 3m kabel... big_smile

A k výše napsanému od SH bych dodal - dobré pájení kontaků a jejich zaizolování.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4 Naposledy upravil: PetrP (27-05-2020 15:06:53)

Re: Elektroinstalace větší lodě

OK, dík za potvrzení a další užitečné tipy. Nechci řešit zatím neexistující problémy, spíš se jim snažit předcházet. Lépe se potížím dokázat vyhnout, než něco nějak udělat, pak zjistit, že to je špatně a pracně napravovat (protože se něco předem nedomyslelo a nyní to koliduje s nápravným opatřením, tedy co by se řešilo snadno ještě při stavbě se řeší na hotovém modelu obtížně apod.).

Průřez vodičů celkem jasný, ale člověk si to musí stále připomínat. Silnější servokabely, to jsem dosud nevěděl. Konektory a pájení na první pohled prostá věc, ale zrádná, podcenění a nepečlivost může napáchat problémy, co se špatně odhalují. Odrušení motorů zdánlivě základní a banální věc, ale opět se nevyplatí podceňovat. S tím vším souhlas.

S tou pozicí antény na vysílači jsem již dříve v FM éře zachytil instrukce, že má právě být přizvednutá a nemířit s ní přímo na model (v ose antény je vyzařovaný signál nejslabší). Jinak určitě pravda, že reálně se s lodními modely nedá jezdit příliš daleko. U těch malých je to vyloženě na dosah ruky, větší se už ale mohou vzdálit více. Dříve se udávalo (snad stále platí), že dosah modelářského rádia je až několik km. Ovšem ve vzduchu (pro letadla), těsně nad vodní hladinou však výrazně méně (stovky metrů). Ale spíš než dosah RC je limitujícím faktorem optická čitelnost (a té kamufláže mých oblíbených válečných lodí zrovna nenahrávají).

Fakt, že dnes to s problémy RC přenosu již není tak horké. Sám vycházím ještě z pouček platných pro FM (které dosud využívám, tedy pro mě stále aktuální). Ale ani v případě moderních systémů nechci elektroinstalaci odfláknout s poukazem, že wi-fi je přeci v pohodě a nic nehrozí. Lépe přiměřená obezřetnost a čím větší model, tím více to platí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5 Naposledy upravil: jirkacbx (27-05-2020 21:27:16)

Re: Elektroinstalace větší lodě

Vcelu souhlasím s SH,neřeš :-)
Dobrý by taky bylo zmínit o jak velký model se bude jednat.
Když v mým remorkéru 90cm dýlky,viděl elektroinstalaci profesionální elektrkář,skoro to bylo u něj na infarkt a že prej to mam předělat.
Ale proč,když na mou viditelnou vzdálenost při plavbě to funguje :-)
Je sice pravda,že na pěkně učesanou kabeláž se hezky kouká,ale když maj kabely jen plnit svou funkci a neblbne to,tak proč dělat velký pořádek :-)

Nic neumim a s lodičkama jen blbnu

6

Re: Elektroinstalace větší lodě

jirkacbx napsal:

....Ale proč,když na mou viditelnou vzdálenost při plavbě to funguje :-)
Je sice pravda,že na pěkně učesanou kabeláž se hezky kouká,ale když maj kabely jen plnit svou funkci a neblbne to,tak proč dělat velký pořádek :-)

protože se obvykle v nejmíň vhodný okamžik něco utrhne, prodře, vypadne, zašmodrchá...
Ale na to si musí přijít každý sám.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

7

Re: Elektroinstalace větší lodě

Zatím nepůjde o nic extra velkého, co se v dohledné době reálněji rýsuje by mělo být tak 1 - 1,5 m délka (ještě větší jsou s velkým otazníkem), přitom protáhlý a štíhlý trup (torpédoborce apod.). Složitější funkce zatím také nejsou příliš reálné, tedy elektroinstalace jistě nebude přehnaně komplikovaná. Ale nějaká prodloužení kabelů a jejich tažení z jednoho konce trupu na druhý tam prakticky jistě budou. Jelikož dosud nemám zkušenost, nevím co to může mít za efekty, tak se raději předem ptám. Zatím jen tak obecně teoreticky pro poučení. Více specifický dotaz bych případně položil, až bych něco konkrétního řešil. Právě ten pořádek respektive aspoň určitý řád v kabelech (nejen uspořádání, ale i značení pomocí barvy bužírek apod.) mi přijde jako rozumná věc, nejen s ohledem na zdroj potenciálních problémů, ale i pro přehlednost a dobrou orientaci.

Share

Palec nahoru Palec dolu