1

Téma: Nevada

Dobrý večer,
sháním plán na RC loď Nevada (třída New York, potopena jadernými pokusy 1948). Nemáte na prodej?

S pozdravem Jan Šípek

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

2

Re: Nevada

Musí to být striktně Nevada, nevyhověla by i jiná podobná US bitevní loď? Mám plány na Californii (původ https://modelarskeplany.webnode.cz/ ) a na Arizonu odtud také existují, ale Nevada bohužel, jinde jsem na ni dosud také nenarazil.

Měl bych akorát jednu indicii. Pokud je mi známo, tak právě Nevadu zrovna někdo staví, loni byla k vidění v rozestavěném stavu na jarních Lužinách. Majitel je tuším kolega člověka vlastnícího křižník Mogami (též se představil na Lužinách). Kontakt bohužel nemám, snad by věděl ladous, nebo někdo další.

Pokud Nevada, v jaké podobě by měla být? Ta loď během své existence několikrát výrazně změnila vzhled. Jinak vypadala po dokončení (během 1. sv. války), jinak po rekonstrukci na přelomu 20. a 30. let a zase o dost jinak po opravách poškození z Pearl Harboru a modernizaci (závěr 2. sv. v.).

Pro upřesnění, sesterskou lodí Nevady byla Oklahoma (potopená v Pearl Harboru). New York patří do předchozí třídy, jeho sesterskou lodí byl Texas (dosud zachovaný jako muzeum, jeho velký model někdo v ČR má, kdysi byl k vidění v akci na Lužinách).

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Na Oklahomu existuje papírová vystřihovánka v měřítku 1:200 od firmy Modelik,ta by se dala využít jako základ pro stavbu.Buď sama o sobě nebo z ní okopírovat žebra a pak trup postavit klasicky (trup je komletní,není to waterline).

A ještě bych chtěl varovat před těmi plány na Arizonu a Californii (popřípadě ještě USS Fletcher) co se tu zmiňovali.Mají dost zásadních chyb.Například u Arizony kompletně chybí protitorpédová ochrana na boku trupu a oproti fotkám a monografiím se liší i nástavby a komíny.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Dobré připomínky. S plány se musí opatrně, zdaleka ne všechny jsou věrné a přesné (pro stavbu makety). Plán Arizony z toho mého odkazu jsem neviděl, ale jestli chybí protitorpédová obšívka, tak to je zásadní nedostatek znatelný na první pohled. S Californií nevím, je v podobě z konce války (po opravě a modernizaci), na pohled mi přijde v pořádku, nic zásadního do očí nebije, ale podrobně prověřené to nemám. Plán torpédoborce Fletcher z téhož zdroje též vlastním a mám výhrady ke křivkám trupu. Ploché dno nesouhlasí s jinými zdroji a obecně je chybou, malé štíhlé lodě jako torpédoborce měly dno obvykle zaoblené. Věrnější je v tomto směru vystřihovánka (Heermann od Halinski). Co se nadhladinové části týče, tak mi plán přijde poměrně OK (např. konfigurace PL výzbroje je reálná, jedna z hlavních užívaných variant), ale opět nemám prověřeno do všech detailů. Každopádně zjištěné nedostatky logicky vzbuzují nedůvěru i k dalším plánům z dotyčného zdroje.

Oklahoma od Modelik mi unikla, nyní jsem si rychle vyhledal a zdá se mi na první pohled seriózní. Obecně však je nutno vystřihovánky brát s ještě větší obezřetností. Většina těch novějších polských je však na dost vysoké úrovni. Od zmíněné Arizony znám více papírových modelů, některé solidní, ale třeba ta vystřihovánka z ABC (co jsem si postavil) je realitě docela vzdálená. Ovšem i tak může užitečně posloužit. Záleží co člověk chce, zda pouze zjednodušený model pro radost, anebo má ambice na prvotřídní maketu. V druhém případě jsou požadavky na stavební podklady přirozeně mnohem náročnější a nevystačí se s jedním plánem či papírovým modelem, ale třeba mnohem více kvalitní dokumentace.

Share

Palec nahoru Palec dolu