1

Téma: Cockpit MM

Zdravím, podařilo se mi oživit starší rádio od Multiplexu - Cockpit MM, původně pořízené jako 4 kanál bez přídavných potenciometrů a spínačů. Záměr je použít rádio pro ovládání ponorky.
Chtěl bych se touto cestou zeptat, zda někdo s přítomných netuší, popř nemá k dispozici schema, jak má přesně vypadat zapojení přídavného spínače, přepínače, popřípadě potenciometru /hodnota/. Budu vděčný za jakoukoliv informaci.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2 Naposledy upravil: SH (13-05-2020 17:21:28)

Re: Cockpit MM

mám ho doma. co konkrétně potřebuješ?

Večer se podívám a napíšu obecné věci.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Cockpit MM

Moc děkuji za reakci, chci rozšířit o spínač, přepínač a potenciometr, prošmejdil jsem internet, ale na MM jsem nic nenašel a u jiných řešení jsou různě zapojené kabely jsou tam i odpory a potenciometry v různých kombinacích, moc by mi pomohlo jaké hodnoty a jak to zapojit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: Cockpit MM

Když otevřeš vysílačku, tak u horního okraje tišťáku jsou třípinové konektory označené A až G a tři další.

A-G je 1 až 7 kanál
neoznačené - Stopky, Dual rate a nevím co.

Krajní piny každého konektoru jsou +5V a 0V, střední je signál (pozor neplést s servama, tam je to jinak i když kablík s konektorem je stejný!)
Ovladač proporcionálního kanálu je potenciometr 5K2 u originálu. Podle mě vyhoví cokoliv od 2K po 10K. Kanály A-D jsou zapojené nějak jinak, jde to z kniplů a k poťáku je nějak namixovaný i trim...  E,F,G je klasika bez trimu, takže poťák, na krajní vývody +5V a 0V, na běžec signál.
Místo poťáku můžeš použít 3-polohový spínač, zase kraje na +5 a 0V, střed na signál a odstaneš pak polohy -100%, 0%, +100%
Druhý třípolohový spínač mám na stopky - zapojení stejné, v jedné poloze stopky spouští, uprostřed klid, v druhé nuluje.
Dvoupolohový spínač mám na spínání D/R, zapojení stejné jako u 3-polohového.

Ten neznámý konektor odhaduju na spínání nějakých mixů.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/100/t/p1e87j0hrd1ud310cq7ga1njl4bje.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: Cockpit MM

pokud bys chtěl zálohovat nastavení a nastavovat Cocpitku na PC, tak taky můžu sloužit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: Cockpit MM

Moc díky,
přesně tohle jsem potřeboval, o nastavování v PC mám zájem. Objednám součástky a raději to sem nahraji, pro konzultaci. Ještě jednou děkuji, měl jsem obavy abych rádio neposlal do věčných lovišť.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Re: Cockpit MM

- když budeš kupovat přepínače, tak ber takové, které mají zespodu nožičky zalité takovou červenou průsvitnou hmotou. Neroztečou se při pájení jako ty bez té hmoty.

- Jestli se ti povede sehnat tahový poťák patřičných rozměrů netuším... já kupoval originál, má i mechanicky označenou středovou polohu (trochu tam zadrhne) a přijde mi, že je to rozměrový atyp.

A poslal jsem ti maila, dej vědět zda došel.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8 Naposledy upravil: vegetak (13-05-2020 22:16:18)

Re: Cockpit MM

Díky, dám si pozor, poťák bude v DPS a asi bez střed. Nakreslil jsem, pro doplnění diskuse, schema gimbal, E-mail zatím nedorazil...

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/409/t/p1e87qmb19ae595817n2168bcvt3.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Re: Cockpit MM

ten mail, co tu máš uvedený je platný?
A nějak nechápu, co to zapojení má dělat.... kromě vybíjení baterek...

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Re: Cockpit MM

E-mail je samozřejmě platný, někde se to muselo zdržet, moc nechápu jak může v dnešní době putovat e-mail od 21:34 do 00:51 následujícího dne, do Třince jezdívám max hodinu autem.

Vše dorazilo v pořádku, moc děkuji, mám ATEN převodník USB - RS232, tak snad to bude fungovat, vypadá to dobře, nechám to zbastlit klukovi .

Schema je překreslené zapojení pákového ovladače z plošného spoje s trimy, tedy A B a C D konektory. Třeba by to mohlo někoho zajímat.  Objednal jsem součástky, tak až všechno dorazí  pokusím se to zprovoznit.

Svaťo, moc díky, hodně mi Tvoje informace pomohly a musím přiznat, že mě ani nenapadla možnost nastavovat MM počítačem.

Lubor

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Re: Cockpit MM

Rozšíření vysílače se neboj, není na tom nic tak těžkého. Sám jsem řešil totéž se svým starším vysílačem, akorát jiná značka (Graupner mc-12). Jako laik v elektronice jsem z toho měl nadměrný respekt, ale nakonec jsem to zvládl (s využitím návodu) celkem hladce. Paradoxně nejvíc komplikací přinesly mechanické záležitosti, konkrétně provrtání vhodných plastových destiček pro nahrazení dosavadních záslepek a nasazení knoflíků na osy otočných potenciometrů (šlo to hodně ztuha a bál jsem se použít hrubou sílu abych něco nezničil).

Zapojení bylo velice prosté, potenciometry tuším také 5k, ke třem výstupům připájet servokablík a zapojit do konektoru ve vysílači. U třípolohového spínače byly nějaké rezistory, ale nevím zda nezbytně nutné. Každé rádio to má udělané trochu jinak, ale jak vidno, dost věcí platí obecně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12 Naposledy upravil: vegetak (včera 13:07:48)

Re: Cockpit MM

Reinkarnace rádia je hotová.

Otázka zní zda má takové snažení v dnešní době ještě smysl.
Odpověď zní ano, pokud cílem je také poznat funkci rádia a ztráta respektu ze zařízení tohoto typu. Přidat spínače a potenciometry je jen o zkracování a pájení kabelů. Když už jsme do toho šli, přidali jsme i modul pro 2,4 Ghz Corona (https://www.bighobby.cz/Corona-2-4GHz-m … d1808.htm.).

Požadavek zprovoznit 40 Mhz rádio pro ponorku jsme rozšířili na duální provoz, tedy snadný přechod z 40 Mhz na 2,4 Ghz a zpět. To se nakonec povedlo a funguje dokonale. Jediné co se zatím nepovedlo je propojit rádio s PC.

Přidám pár obrázků, které jsou dost výmluvné samy o sobě.

Díky SH za podporu, bez ní bychom se do akce asi nepustili.

Pokud jde o finance, tak je to jako stará reklama na mastercard: spínače, poťáky a kabely s konektory cca do 1000 kč, vysílací modul 1200 kč, práce se synem a sběr zkušeností k nezaplacení.

Ještě pro úplnost zde jsou všechny podklady co jsme použili pro přestavbu včetně fotek v originálním rozlišení (cca 20M):
https://uloz.to/file/qOBhCh4qYpSG/prest … mpx-mm-zip, třeba se to bude někomu hodit.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/409/t/p1e934eioah4o1tgf1dh059t6tq3.gif
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/409/t/p1e933knu6qbh1sj7eo75498uu7.gif
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/409/t/p1e933knu7d7tftu1ndh1fhes1r9.gif
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/409/t/p1e933knu79ehv4a1vof1rc1540a.gif
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/409/t/p1e933knu61eocorjbhj1fr85pr8.gif
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/409/t/p1e933knu41as45cj19041c081o5q5.gif

Share

Palec nahoru Palec dolu