1

Téma: Lepení plastu (PLA) a dřeva

Zdravím,
existuje nějaké lepidlo, mimo epoxid, kterým by šlo dobře lepit dřevo (balza, překližka, smrk) k plastu (asi PLA) ?

Nejlépe něco co není třeba míchat, bude to trochu složitější stavba a epoxid nevydrží tak dlouho namíchaný a míchat jej 10x během třeba 2-3 hodin a malinkém množství je na nervy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Lepení plastu (PLA) a dřeva

Ahoj,
tím PLA myslíš něco z 3D tisku?

Použitelné může být husté CA lepidlo (klasický vteřiňák), drží dobře na dřevě a ohldně plastu, no, záleží na plastu, velikosti, zda je hladký nebo má hrubý povrch....
D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3 Naposledy upravil: PetrP (30-04-2020 13:38:47)

Co Purex? Nemám však vyzkoušeno, musel by sis otestovat sám. Nějaké plasty však lepí určitě (pěnový a extrudovaný PS), tak by třeba fungoval i na PLA.

Ještě k epoxidům, opravdu je to takový problém? Osobně s nimi lepím běžně a naprostá spokojenost, nevnímám že by mě to obtěžovalo. Prostě jen vymáčknu od oka přibližně stejné hromádky epoxidu a tužidla, krátce promíchám špejlí či párátkem a je to. Zatím vždy vše spolehlivě ztuhlo a drželo. Pečlivěji odměřuji pouze laminovací pryskyřici s jejím tužidlem. Ale i tam raději míchám opakovaně menší množství, protože se spotřeba dopředu těžko odhaduje a také nechci riskovat, že se mi větší množství reakčním teplem náhodou přehřeje a nechtěně vytuhne předčasně. Pokud jsou klasické 5min epoxidy pro určité použití moc rychlé, existují i lepidla s delší dobou vytvrzování (např. https://www.lepidla.cz/cs/p/alteco-epox … 02053.html)

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Ano PLA myslím z 3D tisku.
Potřebuji postavit kabinku a ta má žebra celkem tenká, a kdybych to dělal z překližky tak jí dodělám asi za půl roku.
Nemám tolik času a prostoru na modelařinu. Když je vytisknu na tiskárně a zbytek už bude ze dřeva, tak to mám za 2 víkendy.

Purex dobře znám, tady nevím jestli by nevadila jeho pěnivost, ale podívám se po nějakém vteřinovém lepidle nebo to dvousložkové viz. odkaz v předchozím příspěvku.

děkuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ono také dost záleží na charakteru lepení. Pěnivost Purexu je někdy vítaná (zaplní spáry), jindy nežádoucí (přeteče kam nemá). Také tuhne delší dobu, tedy spojované díly musí být mezitím nějak fixované. Což vyhovuje v případě jednoho velkého spoje, ale u členité konstrukce složené z více malých spojů už tolik ne. Podobně to je s pomalu tuhnoucím epoxidem. Mě právě maximálně vyhovují ty rychlé epoxidy. Většina staveb postupuje krok za krokem. Tedy namíchám drobné množství lepidla pro jeden spoj, pár minut je tak akorát pro kontrolu a korekci správné pozice (vteřiňák je na mě moc rychlý) a pak už to bezpečně drží a je tedy možno pokračovat dál. Samozřejmě lze postupovat i jinou metodikou. Např. spoje rychle zafixovat CA a posléze do nich nanést pomalu tuhnoucí lepidlo a nechat celou konstrukci najednou vytvrdit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Vteřiňák taky není tak rychlý jak se zdá. Třeba extra řídký tuhne fakt rychle, dobře zatýká. Naopak extra hustý tuhne pomalu, někdy až tak dlouho, že to urychluju aktivátorem. Dále pak záleží na materiálu.
Jinak tu techniku s fixování vteřinákem a pak konečné lepení jiným lepidlem nebo opět vtěřiňákem používám taky.

Mimochodem, taky jsem někde schrastil takový křemičitý píseček jako plnidlo do CA...

Epoxidy na rychlé použití jsou hlavně ty 5minutovky v dvoj-stříkačce (poměr 1:1) nebo podobné 30min ve dvou stejných nádobkách (taky 1:1)

Share

Palec nahoru Palec dolu