76

Re: HMCS Snowberry 1943 - 1/72

PetrP napsal:

Hele, přesně ti neřeknu, ale aspoň pár hodin to bylo. Ovšem určitě ne soustředěně v jednom kuse, spíš tak po pauzách mezi prací...

Rád bych začal tím, že tahle diskuze určitě není žádný nepořádek v tomto tématu, vždyť je k němu! Navíc si nemyslím, že někoho toto čtení odláká od toho, aby si v případě potřeby našel v tématu obrázky a příspěvky ode mne. Jinak souhlasím s úplně vším co zde proběhlo a zaznělo.

Na Modelforum jsem tuto fotku již dával, ale třeba se bude někomu hodit i zde. Takže přidávám kolorizovanou fotku HMCS Snowberry z roku 1943!

https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/16/16231/16231915_1fc34b0d7ff686d62c33c7ea548f9ddb/images/Poster_3.jpg?ver=0

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

77

TomHlach napsal:
PetrP napsal:

Hele, přesně ti neřeknu, ale aspoň pár hodin to bylo. Ovšem určitě ne soustředěně v jednom kuse, spíš tak po pauzách mezi prací...

Rád bych začal tím, že tahle diskuze určitě není žádný nepořádek v tomto tématu, vždyť je k němu! Navíc si nemyslím, že někoho toto čtení odláká od toho, aby si v případě potřeby našel v tématu obrázky a příspěvky ode mne. Jinak souhlasím s úplně vším co zde proběhlo a zaznělo.

Na Modelforum jsem tuto fotku již dával, ale třeba se bude někomu hodit i zde. Takže přidávám kolorizovanou fotku HMCS Snowberry z roku 1943!

Pozitivní přijetí mě těší. Při pohledu na novou fotku mě opět napadá pár dalších věcí. Odstíny kamufláže mi přijdou věrné (podle toho co si vybavuji z různých vzorníků apod.). Což bude zřejmě dáno tou dodatečnou kolorovaností. Originální barevné fotografie často trpí zkresleností odstínů, což mi Dejv někdy podrobněji vysvětloval.

A právě kamufláže respektive zbarvení lodí jsou jistě dalším významným faktorem ovlivňujícím volbu předlohy pro model. Kromě vlastního vzhledu je to též vizuální charakteristika s emotivním podtextem a rovněž zde se může subjektivní vkus lišit. Kromě líbivosti jsou však podstatné i praktické důvody (proveditelnost a pracnost toho kterého barevného vzoru). Vlastní příklad. Moje oblíbené japonské válečné lodě z WW2 mi vyhovují mimo jiné rovněž nekomplikovanou kamufláží. Až na výjimky totiž nesly tradiční šedý nátěr. Nic proti, klasika je klasika a líbí se mi, navíc to ušetří spoustu starostí při vybarvení modelu. Ale jistě souhlasím, že je to přeci jen takové moc fádní a všelijaké ty pestrobarevné kamufláže (hojně využívané jinými loďstvy) jsou přeci jen na pohled přitažlivější a líbivější pro diváka (a snad i pro rozhodčí). Tvé korvetě to bude v prezentovaném zbarvení jistě slušet a rozhodně jen tak nezapadne.

Share

Palec nahoru Palec dolu

78

PetrP napsal:

Pozitivní přijetí mě těší. Při pohledu na novou fotku mě opět napadá pár dalších věcí. Odstíny kamufláže mi přijdou věrné (podle toho co si vybavuji...

Vím, že je asi někdy zbytečné řešit některé detaily, ale já bych si opravdu přál, aby mé Snowberry byla nejblíž té skutečné jak jen to půjde a i proto se budu snažit dokonale zachytit barevnost. Hodně mi v tomhle poradil i Dejv, bez kterého bych tam prostě asi naflákal šedou a na to modrou se zelenou, jenže tak to nebylo.
Barvy použité pro kolorizaci jsou přímo od Royal Navy a mělo by se tak jednat o opravdu blízké odstíny barev.

Hlavní barva, často zaměňovaná za šedou byla špinavá bílá.
https://img36.rajce.idnes.cz/d3602/16/16026/16026593_dac836ce4d22d27699fb10a46a65c0e1/images/RNwhite.jpg?ver=0
Modrá barva nebyla vůbec tak sytá, jak jí někteří znázorňují.
https://img36.rajce.idnes.cz/d3602/16/16026/16026593_dac836ce4d22d27699fb10a46a65c0e1/images/RN08rgb_1024x1024.jpg?ver=0
Zelená už sytější byla.
https://img36.rajce.idnes.cz/d3602/16/16026/16026593_dac836ce4d22d27699fb10a46a65c0e1/images/NARN39rgb_5095c652-dbb0-4f88-9354-aa2fa8f8fc40_2048x2048.jpg?ver=0
Barva paluby, která opravdu nebyla téměř vůbec dřevěná.
https://img36.rajce.idnes.cz/d3602/16/16026/16026593_dac836ce4d22d27699fb10a46a65c0e1/images/RN05rgb_2048x2048.jpg?ver=0
A konečně barva spodku trupu. Rozhodně ne černá.
https://img36.rajce.idnes.cz/d3602/16/16026/16026593_dac836ce4d22d27699fb10a46a65c0e1/images/NARN42rgb_3eb14115-8f8a-4b00-b883-a552e63d7ca8_2048x2048.jpg?ver=0

Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

79

Barvy na monitoru mohou trochu zavádět, avšak Tom má pravdu. Barvy co se používaly byly opravdu jiné než většina modelářů použije.
Sice se nemůže používat technika na opotřebení (škrábance, špína, rez..) avšak různé zašpinění je na fotkách často dosti viditelné.
Jako barvu, keterou Tom příliš nezmínil je černá, co je použita na dělící pruh na část nad hladinou (a s kamufláží) a spodkem trupu s antifouling barvou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

80

S barvami určitě souhlas, správný přístup. Přijde mi nekonzistentní na jednu stranu věnovat spoustu energie do co nejpřesnějšího ztvárnění vzhledu modelu (ve smyslu tvarové přesnosti, propracovanosti detailů apod.) a na druhou stranu to znehodnotit nepřesnými odstíny barev. Jejich téma se tu již v minulosti objevilo, obdobně jako u provedení detailů nelze slepě důvěřovat stavebnici, ale potřeba mít barevné odstíny dostatečně doložené a ověřené. Sám jsem si povšiml, jak jsou mnohdy doporučené odstíny mimo realitu, že různé převodníky nefungují dokonale (odstíny od různých výrobců často nemají přesnou ekvivalenci). Naopak jsem různé cenné informace a tipy posbíral na modelářských diskuzích, třeba zrovna na tom Modelforu. Ale to vše pro vás jistě není nic nového. Barevné odstíny jsou tedy specifikovány, už je také jasno, čím přesně se bude barvit (stříkat) model (značka barev, čísla jejich odstínů)?

Share

Palec nahoru Palec dolu

81

Téměř 3 měsíce stavba Snowberry z důvodu stěhování a přípravy formy na trup souběžně stavěné lodi Leader stála, nicméně nyní už naplno pokračuji. Oproti poslednímu příspěvku jsem udělal hodně práce, která ale není moc vidět.

Paluby a nástavby (Decks and supersctructures) :
V první fázi jsem dodělal osazení a ovládání kormidla, ke kterému se již v budoucnu nedostanu. Jelikož ve skutečnosti dřevěné paluby byly pouze na přídi a na části zádě, odbrousil jsem ze všech palub strukturu planěk a zadní palubu vlepil do trupu.
https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/16/16231/16231915_1fc34b0d7ff686d62c33c7ea548f9ddb/images/037.jpg?ver=0

V první fázi zavírání trupu přijde na zadní palubu nasadit nástavba kotelny, která společně se zvýšenou palubou tvoří podklad pro usazení nástavby pod komínem a kuchyni. Důraz kladu především na to, aby vše pasovalo a bylo co nejméně rozpoznatelné.
https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/16/16231/16231915_1fc34b0d7ff686d62c33c7ea548f9ddb/images/040.jpg?ver=0

Nyní stavba stojí na čekání na speciální lepidlo, kterým přilepím zbývající paluby a budu pokračovat usazováním dalších částí nástaveb. Nikdy by mě nenapadlo, že to může být takový boj. Ze staveb Schnellboota nebo Fletchera nejsem opravdu zvyklý řešit, že se plast kroutí, nebo jednotlivé části nesedí o několik mm. To je ale daň, kterou hodlám zaplatit za tak krásnou loď, jakou Snowberry je..

Share

Palec nahoru Palec dolu

82

Fajn vidět zas nové pokroky. Stavbní stagnaci chápu, sám na to nejsem lépe. Spousta práce, co je navenek málo vidět, to také pochopí kdo někdy nějakou loď stavěl či staví.

Nepřesnost dílů stavebnice je nemilá. Též jsem na toto vícekrát narazil (viz. poznámka v chatu před pár dny). Kdyby to bylo pouze u laciných a celkově méně kvalitních kitů tak prosím. Ale i u značkové (Tamiya) Musaši se takový problém vyskytl (naštěstí nic vážného a relativně dobře řešitelné).

Kormidlo tedy bude natrvalo zakryté, bez jakékoli možnosti přístupu? Nechci poučovat ani strašit, jen se ptám. Osobně totiž nemám z různých definitivních řešení dobrý a pocit a mám neustále nutkání vše konstruovat pokud možno rozebíratelně a konkrétně ke kormidelnímu mechanismu umožnit alespoň nějaký nouzový přístup pro případ potřeby (jistota je jistota, člověk nikdy neví). Ovšem pravda, že dosud jsem nikdy žádnou poruchu kormidla nezaznamenal a na žádné lodi nebyl nucen ho někdy demontovat. Tedy reálné riziko nevnímám jako příliš závažné.

Motor jsi koukám zvolil s převodovkou (snad MP Jet?). Zajímavé bude srovnání s jinými variantami pohonu na jiných korvetách stejného typu. RomanT kdysi tuším použil také převodovku (komplet s hřídelí od Admiralshopu?), Dejv tuším povídal něco o 600 napřímo.

Ještě se zeptám na zbarvení vnitřku trupu (pokud vím tak díly trupu ze stavebnice jsou komplet šedé). Má to nějaký praktický význam? Já si totiž už dávno všiml, že některé modely (různé materiály a provedení) jsou uvnitř vybarvené a jiné nikoli. Sám to mám různě. Některé loďky jsem vevnitř trupu barvil (vše nebo jen částečně), jinde se na to vykašlal. Přitom to nemělo žádnou hlubší logiku. Prostě jak se mi zrovna chtělo, zda jsem zrovna potřebovat vyplácat zbytek nějaké barvy apod.

Share

Palec nahoru Palec dolu

83

Nechci to tu balastit cizíma fotkama (mýma), jen ukážu jak to mám u sebe.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1eboldfo01c4l4qc7jn179q4te3.jpg
Motor mám více vzadu, servo více vpředu, u strany (kormidlo má Z-ko). V prostřed přepážka na vyztužení trupu, v předu jen příčka tam kde se tup více kroutil.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1eboldfo01j2n1pm91p681dl24mp4.jpg
Paluba a strojovna v celku

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1eboldfo01088frq1j80d281hl35.jpg
Pohled do zákulisí - strojovna má vevnitř "kostru" na udržení stěn ve tvaru, přední paluba je komplet nová, tužší a z vrchu v drobném průhybu. Dvě laťky zajišťují, aby se strojovna neohýbala a neurvala v přechodu paluba-stojovna.

Share

Palec nahoru Palec dolu

84

PetrP napsal:

Fajn vidět zas nové pokroky. Stavbní stagnaci chápu, sám na to nejsem lépe. Spousta práce, co je navenek málo vidět, to také pochopí kdo někdy nějakou loď stavěl či staví...

K tomu kormidlu. Ono u Snowberry jsem ještě neviděl, aby to bylo udělané tak, že by to nebylo vidět a toho jsem chtěl já docílit, proto bohužel bez možnosti servisovat. Nebo takto, servisovat se to dá, neb z boku je akorát imbus, ale je to vzhledem k místu dost nereálné. Používám ale sestavy pro kormidla od MP Jetu, kde jsou páky na čepu a přes mosazný závit na tyčce a upřímně nevím, co by člověk musel udělat špatně, aby to nefungovalo, snad leda, že by špatně dotáhl imbus...
A jak už napovídají kormidla, i převodovka a hřídele jsou MP Jet. Já jsem totiž doma našel hřídel a motor 500 (které jsem vyhrál někde na soutěži) a bylo mi jich líto, tak jsem to tam na přímo práskl. Samozřejmě mi hned po zalepení došlo, že to je pěkný nesmysl a tak jsem tam ještě alespoň vložil převodovku. Má to parádní zvuk, ale jsem zvědav na jízdní vlastnosti.
A co se barvy týče, původní díly jsou šedé a určitě by tak být mohly. Já jsem ale začal poslední dobou dělat to, že po kompletním dokončení trupu ho celý sjednotím barvou, která mi někde zbyla a celý ho tím sjednotím. Pěkně to skryje všechny vyteklé lepidla, nečistoty apod. Takže je to zbytečné, ale měn se to líbí. big_smile

Dejv napsal:

Nechci to tu balastit cizíma fotkama (mýma), jen ukážu jak to mám u sebe...

Pro Tebe je to snad i povinnost, balastit to tu Tvýma fotkama! Upřímně (ať si to tu každý přečte), se mi Tvé řešení líbí daleko lépe a být na začátku, asi bych to řešil spíš stejně jako ty, než jako já. Z důvodu toho, co jsem psal v chatu (zkroucený trup, nezapadající paluba) to nakonec dořeším tak, jak jsem si to rozmyslel a budu doufat, že toho jednou nebudu litovat. A třeba si to ještě rozmyslím a předělám to.

Share

Palec nahoru Palec dolu

85

TomHlach napsal:
Dejv napsal:

Nechci to tu balastit cizíma fotkama (mýma), jen ukážu jak to mám u sebe...

Pro Tebe je to snad i povinnost, balastit to tu Tvýma fotkama! Upřímně (ať si to tu každý přečte), se mi Tvé řešení líbí daleko lépe a být na začátku, asi bych to řešil spíš stejně jako ty, než jako já. Z důvodu toho, co jsem psal v chatu (zkroucený trup, nezapadající paluba) to nakonec dořeším tak, jak jsem si to rozmyslel a budu doufat, že toho jednou nebudu litovat. A třeba si to ještě rozmyslím a předělám to.

Vydrž až to uvidíš naživo....  smile Ještě dorazit na nějaký sraz. Nemám problém to vše dovézt, krabice mám.

Share

Palec nahoru Palec dolu

86 Naposledy upravil: PetrP (29-06-2020 16:57:09)

TomHlach napsal:

K tomu kormidlu...

No právě. Korveta má na pohled takovou konfiguraci nástaveb a zadní paluby, že přirozený a snadný přístup ke kormidlu neumožňuje. Sám bych si nevěděl rady, tedy by mě zajímalo, zda náhodou někdo nějaké šikovné řešení nevymyslel. Plně chápu, žes raději neriskoval a v zájmu kvalitního maketového vzhledu to udělal raději bez přístupu.

Ta kormidelní hřídel MP Jet se jeví dost robustní, pro loď velikosti a hmotnosti korvety zřejmě hodně předimenzované. Tady se zřejmě není nutno ničeho obávat. Pokud by mělo hrozit poškození, tak leda vlastní kormidelní ploutve. Ale zmiňuji jen jako teoretickou možnost, dosud jsem se s něčím takovým (u pomalejších lodí) nesetkal. Pro takový hypotetický případ by bylo šikovné moci ploutev vyměnit bez nutnosti rozebírání celku.

Páka na imbus je pro možnost rozebrání šikovná (sám používám), ale zase riziko nechtěného uvolnění. Čehož se osobně obávám více, než zmíněného poškození kormidla a tedy jsem leckdy pro jistotu pojišťoval zakápnutím. Na malých lodičkách, kde jsou kormidelní hřídele příliš tenké pro imbusové páky, jsem to řešil pákami z plechu přilepenými napevno epoxidem. Přičemž doufám, že to nikdy nebudu muset rozebírat, jinak by to byl veliký problém (snad by šlo nějak šikovně epoxid nahřát, aby povolil).

Jinak v případě trvalého zakrytí kormidlení páky, bych si dal obzvlášť pozor na správné provedení mechaniky, aby se minimalizovalo riziko vzpříčení (viz. jak se tu již diskutovalo). To by zřejmě mohlo být ze všech uvedených rizik to nejpravděpodobnější.

S motorem těžko říct, záleží o kterou variantu 500 jde. U rychlejších motorů se obecně převodovkou nic nezkazí, mělo by to být pro motor i baterky šetrnější. Ještě záleží na šroubu. Mám za to, žes tam chtěl dát maketový mosazný? Nevýhoda převodovek je samozřejmě hlučnost. Sám mám neblahou zkušenost z Musaši, ale MP Jet by mohla být příznivější, uvidíš. Jistě není jen jedno správné řešení, ale vše má své plusy i minusy. Bohužel jsem učinil zkušenost, že ani motor napřímo není sám o sobě zárukou tichého pohonu. Vysokootáčkové motory různě bzučí a kvílí což rezonance trupu (plastové jsou v tomto zřejmě nejhorší) zesiluje stejně jako rachocení převodovek. Jedině nízkootáčkové motory představují dostatečně klidný pohon.

Co jsem však pochytil, někteří naopak hluk převodovky vítají. Tuším na soutěžích, při manévrování v doku, že se pozná po sluchu, zda se šroub točí, nebo co.

Trup vybarvený uvnitř jistě vypadá estetičtěji, takže proč ne. Nemá to rovněž plus při soutěžích? Jako že rozhodčí hodnotí pozitivněji model, co vypadá hezky uvnitř a nemá tam všelijaký bordel?

Share

Palec nahoru Palec dolu

87

Ohledně kormidla a jeho demontáže. Nad touhle situací jsem se již mnohokrát zamýšlel. V podstatě to není nic složitého. Jen to potřebuje dobrý nervy, gynekologického ducha a ideálně endoskop.

V trupu je dostatek místa na zasunutí šroubováku s imbusem o dobré délce, jen je nutné vidět kam.

Sám mám kormidlo postaveno na MPJet kormidle (pouzdro + páka), červík kouká směrem vpřed, takže stačí se trefit a povolit červíka.

Sestavení je podobné, jen je potřeba strávně nastavit otvor páky na osu kormidla.

Share

Palec nahoru Palec dolu

88

PetrP napsal:
TomHlach napsal:

K tomu kormidlu...

No právě. Korveta má na pohled takovou konfiguraci nástaveb a zadní paluby, že přirozený a snadný přístup ke kormidlu neumožňuje. Sám bych si nevěděl rady, tedy by mě zajímalo, zda náhodou někdo nějaké šikovné řešení nevymyslel. Plně chápu, žes raději neriskoval a v zájmu kvalitního maketového vzhledu to udělal raději bez přístupu...

Jak píše Dejv, u toho kormidla to sice vypadá, že se k němu nedá dostat, ale dá. Jen si na to podle mě člověk musí vzít týden dovolenou a počítat s tím, že skončí a bude šedivej.
Co se stavby samotného kormidla týče, udělal jsem to tak, že jsem vzal celé kormidlo i s pouzdrem od MP Jetu, plochu kormidla zbrousil od té gumy, udělal do něj díry aby drželo lepidlo, vlepil jej do toho plastového ze stavebnice a kompletně vylil epoxidem. Jelikož je kormidlo ze stavebnice v průřezu obdélník, stačilo pak vybrousit požadovaný tvar a bylo. Výhodou je, že osička do pouzdra dobře zapadá a celá sestava tak těsní. Nahoře je pak ona páka s imbusem, otočeným směrem do trupu lodi a k ní přidělaná plastová vidlička s kovovým čepem. Co jsem zatím viděl, je to to nejjednodušší a nejlepší řešení s nejmenší vůlí, pokud ale člověk příliš neřeší váhu a rozměry (pak je nutné upravovat rozměry, tloušťky apod.).
A jen v krátkosti k té barvě v trupu. Na bodování to nemá žádný vliv, neb vnitřní prostory se nebodují (ani kajuty by se neměly bodovat) , nicméně pro mě to má přidanou hodnotu v tom, že to je takové čisté, úhledné a já mám klid na duši. big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

89

Tak jistě, z palubního otvoru se ke kormidelní páce dá dostat, akorát poněkud krkolomněji. Asi hlavní překážka bude (ne)viditelnost, než zkoušet montovat poslepu, možná by se hodilo nějaké zrcátko. Ale dost planého teoretizování. Plně se domnívám, že pravděpodobnost poruchy daného uspořádání je mizivá a že za celou dobu životnosti modelu nebude žádný "chirurgický" zásah třeba.

Páky s nábojem a vidličky od MP JET (jako toto https://www.peckamodel.cz/602246-paka-s … 16mm-3-1ks https://www.peckamodel.cz/602110-vidlicka-mala-2-ks ) mi přijdou dobré a též jsem na několika svých lodích použil (dosud zcela bez problémů).

Ještě jsem si všiml, že máš takovou vidličku i na páce serva. Tedy táhlo se závitem na obou koncích a přesné vyladění délky táhla pomocí hloubky jeho zašroubování do vidličky? Já na straně serva zatím používal spíš blimpy, ale netvrdím, že to je optimální řešení. Má to svoje nevýhody a rizika.

Share

Palec nahoru Palec dolu

90

PetrP napsal:

Tak jistě, z palubního otvoru se ke kormidelní páce dá dostat, akorát poněkud krkolomněji. Asi hlavní překážka bude (ne)viditelnost, než zkoušet montovat poslepu, možná by se hodilo nějaké zrcátko.... .

Nechci dělat reklamu ale tohle by mohlo pomoct s přehledem na "pracovišti"...
https://www.lidl-shop.cz/search?query=endoskop
https://www.gme.cz/vysledky-vyhledavani … p#products

...a podobné. Cena nic moc, ale když už bude potřeba servis, než rozkuchat záď, radši zainvestuju.

Share

Palec nahoru Palec dolu

91

PetrP napsal:

Tak jistě, z palubního otvoru se ke kormidelní páce dá dostat, akorát poněkud krkolomněji. Asi hlavní překážka bude (ne)viditelnost, než zkoušet montovat poslepu, možná by se hodilo nějaké zrcátko. Ale dost planého teoretizování..

S touhle sestavou jsem nikdy neměl nejmenší problém a tak se jí snažím využívat všude, kde to jen jde. Jinak je to přesně tak. Na obou stranách je závit. Ten závit není kdoví jak dlouhý, ale pár mm s tím člověk udělá (takže dostatečně pro přesné nastavení, aby člověk nemusel trápit trimy na vysílačce.

Dejv napsal:

Nechci dělat reklamu ale tohle by mohlo pomoct s přehledem na "pracovišti"..

Nebudeš tomu věřit, ale už dlouho pokukuji po endoskopu pro telefon, kterému s eu Snowberry pro jistotu nevyhnu.
https://www.aliexpress.com/item/3285338 … web201603_

Share

Palec nahoru Palec dolu