1

Téma: Svaz modelářů - SMČR

Zdravím všechny modeláře, který se k tomuto topicu dostali. Mám pár otázek a jsem si jist, že se zde určitě najde někdo, kdo mi na ně odpoví. Začnu prve tím, proč jsem se k tomuto vlastně odhodlal, ač to třeba bude mít negativní reakce. Ačkoli jsme letos byli na mistrovství světa a dle mého jsme určit neudělali ostudu, neberu to jako něco výjimečného, ale jako určitou povinnost. I tak mne ale potěšilo, když nám někdo gratuloval, nebo chtěl o tomto zážitku vědět víc tím spíš, když to byli modeláři, ke kterým jsem vždy vzhlížel.
O to víc mne překvapilo, když jsem z ničeho nic dostal po 6 měsících pozvánku, na vyhlášení "nejlepších modelářů za rok 2020" konající se za týden od obdržení emailu s tím, že veškeré informace bych už měl vědět. Jelikož jsem ale nic nevěděl, vznesl jsem prosbu o nějaké doplňující informace s tím, že si narychlo zkusím vše zařídit a přijet. Mezi tím reagoval i můj kamarád a kolega Karel Fyrbach, který se proti jednání svazu vůči reprezentantům a především nepodání informací ohradil a informoval, že se dostavit nemůže.
Rád bych řekl, že nám někdo napsal, omluvil se a dodal alespoň nějaké, základní informace, nicméně to se nestalo.
Nepotřebuji někde dostávat ocenění za to, co mě baví, ale i tak mi to prostě přijde smutné.

Mé otázky jsou tedy následující. Když nám na schůzi pan Jakeš říkal, kolik peněz svaz na provoz a plat předsedy dostává, co nám za to vrací? Podpora seriálových soutěží mistrovství ČR je v rámci stokorun, na druhou stranu finanční podpora reprezentantů byla větší ale stejně? Opravdu někdo sedí v Praze a řeší svaz jakožto hlavní pracovní náplň? V čem ta práce spočívá?

Abyste věděli, proč se do tohoto vlastně pouštím. Modelařím od svých 7 let, tudíž ve svých 24 letech více než dvě třetiny svého života a je to činnost, která mne naplňuje a u které si přeji, aby ji jednou mohli dělat organizovaně i moje děti. Nepřijde mi ale, že by měl svaz stejné přání.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Svaz modelářů - SMČR

Že se nějaké vyhlašování úspěšných modelářů bude konat, jsem věděl zhruba od Vánoc, kdy jsem si to někde přečetl. Jelikož se mě to netýkalo a jelikož jsem si nebyl jist, zda nejde jen o letecké modeláře, rychle jsem to pustil z hlavy. Co si matně pamatuji, v poslední době na tu akci (pokud se v daném roce vůbec konala), zvali jen letecké modeláře.

Třebaže je to ocenění spíše symbolické, akci jako takovou bych nezatracoval. Je to jedna z mála příležitostí, kde lze úspěchy modelářů "prodat" mediím naráz. Jde jen o to, zda nějací novináři byli mezi pozvanými, zda dorazili a zda třeba s někým z oceněných neudělali rozhovor.

Financování svazu bylo v uplynulé dekádě zhruba takové:
Co se vybralo na členských příspěvcích, putovalo na chod sekretariátu (plat tajemníka/předsedy a účetní).
Jedna dotace z MŠMT šla na reprezentaci a druhá na práci s mládeží.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

3

TomHlach napsal:

... kolik peněz svaz na provoz a plat předsedy dostává, co nám za to vrací? Podpora seriálových soutěží mistrovství ČR je v rámci stokorun, na druhou stranu finanční podpora reprezentantů byla větší ale stejně? Opravdu někdo sedí v Praze a řeší svaz jakožto hlavní pracovní náplň? V čem ta práce spočívá?

smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile

dobré ráno!

Přišel jsi na to, proč je spousta lidí v opozici proti SMČR...  u mě je to cca od přelomu století.

Pan Navrátil byl ve vedení od 1976? cca a udělal si z toho solidní koryto. cca 1/3 obratu skončila na chod sekretariátu (= on a účetní na 1/2 úvazku).
Po mnoholetém boji byl odejit (spíš to vzdal sám ze zdravotních důvodů) a přebral to Žemlička...
Ten po nástupu zjistil katastrofální stav co se týče dotací, financování, smluv...
Problém je v tom, že Žemlička je profesionální modelář který se živí soutěžemi dráhových modelů v zemích kde se tím kupodivu uživit dá. Tedy na SMČR jaksi čas nemá.
Nereaguje na maily, jediná komunikace je prý mobilem...
KLeM to již pochopil a funguje v podstatě nezávisle na SMČR a Žemličkovi dává jen dokumenty k podpisu. KLoM jede v zajetých kolejích kdy čeká, co spadne z hora nebo co ti dole si sami udělají.
Když KLoM něco pošleš, tak půlku věcí hodí na SMČR a druhou na toho co s tím přišel. (přečti si zápis z posledního zasedání a porovnej se zápisy KLeM). Na jednu stranu teď chudáčci schůzovali až do večera a stejně nestihli všechno... ... na druhou stranu tvrdí, že zasedání 2x ročně je naprosto dostačující.
Atd. atd. atd.  je toho na dlouho a nechce se mi to tu všechno dávat. To, že nezvládli ani poslat pár mailů oceněným je jen taková třešnička na dortu.

A kdo za to může?
- všichni, co volí pořád ty jedny a ty samé osoby a bojí se jakékoliv změny
- všichni, co nejsou ochotni dělat něco pro druhé, jít do funkce... (to klasické - není koho volit)
- všichni, co prskají a kritizují večer po soutěži u piva ale na veřejnosti sklopí uši a jsou pokorné ovečky (ať už proto, že se bojí změn, nechtějí si to s někým rozházet a jiné důvody) a ani nepodpoří ty, kteří k té kritice (a návrhům na řešení) najdou odvahu.

No a díky tomu, spousta lidí si našla jiný, neorganizovaný způsob modelářského vyžití anebo vznikly paralelní aktivity mimo SMČR. A jelikož zjistili, že se dá i bez SMČR, a někdy i líp, tak se bude muset SMČR jo snažit, aby obnovil ztracenou důvěru. A on se ani nesnaží...

PS: Abych p. Žemličkovi nekřivdil - on o funkci předsedy SMČR nikdo jiný nestál...
PPS: Podobnost s děním v NAVIZE je čistě náhodná? Neřekl bych.... je to jak přes kopírák.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

to Ladous:  myslím že povzdech byl o něčem jiném...

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

ladous napsal:

Že se nějaké vyhlašování úspěšných modelářů bude konat, jsem věděl zhruba od Vánoc, kdy jsem si to někde přečetl. Jelikož se mě to netýkalo a jelikož jsem si nebyl jist, zda nejde jen o letecké modeláře, rychle jsem to pustil z hlavy. Co si matně pamatuji, v poslední době n..

Tak já o tom třeba nevěděl a ani jsem si to neměl kde přečíst.
Jak jsem napsal, určitě nejsem člověk, který by bažil po nějakém uznání či oceňování, byť by mi samozřejmě nějaké vyhlášení na takové akci udělalo radost. Rozhodně takovouto akci nezatracuji, ba naopak, moc se mi líbí a přál jsem se jí zúčastnit. Bohužel a to je to, na co jsem si stěžoval, mi to nebylo umožněno, neb jsem krom místa a datumu nic nevěděl.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

SH napsal:
TomHlach napsal:

... kolik peněz svaz na provoz a plat předsedy dostává, co nám za to vrací? Podpora seriálových soutěží mistrovství ČR je v rámci stokorun, na druhou stranu finanční podpora reprezentantů byla větší ale stejně? Opravdu někdo sedí v Praze a řeší svaz jakožto hlavní pracovní náplň? V čem ta práce spočívá?

smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile

dobré ráno!

Přišel jsi na to, proč je spousta lidí v opozici proti SMČR...  u mě je to cca od přelomu století.

Pan Navrátil byl ve vedení od 1976? cca a udělal si z toho solidní koryto. cca 1/3 obratu skončila na chod sekretariátu (= on a účetní na 1/2 úvazku).
Po mnoholetém boji byl odejit (spíš to vzdal sám ze zdravotních důvodů) a přebral to Žemlička...
Ten po nástupu zjistil katastrofální stav co se týče dotací, financování, smluv...
Problém je v tom, že Žemlička je profesionální modelář který se živí soutěžemi dráhových modelů v zemích kde se tím kupodivu uživit dá. Tedy na SMČR jaksi čas nemá.
KLeM to již pochopil a funguje v podstatě nezávisle na SMČR a Žemličkovi dává jen dokumenty k podpisu. KLoM jede v zajetých kolejích kdy čeká, co spadne z hora nebo co ti dole si sami udělají.
Když KLoM něco pošleš, tak půlku věcí hodí na SMČR a druhou na toho co s tím přišel. (přečti si zápis z posledního zasedání a porovnej se zápisy KLeM). Na jednu stranu teď chudáčci schůzovali až do večera a stejně nestihli všechno... ... na druhou stranu tvrdí, že zasedání 2x ročně je naprosto dostačující.
Atd. atd. atd.  je toho na dlouho a nechce se mi to tu všechno dávat. To, že nezvládli ani poslat pár mailů oceněným je jen taková třešnička na dortu.

A kdo za to může?
- všichni, co nejsou ochotni dělat něco pro druhé, jít do funkce... (to klasické - není koho volit)
- všichni, co prskají a kritizují večer po soutěži u piva ale na veřejnosti sklopí uši a jsou pokorné ovečky (ať už proto, že se bojí změn, nechtějí si to s někým rozházet a jiné důvody) a ani nepodpoří ty, kteří k té kritice (a návrhům na řešení) najdou odvahu.

No a díky tomu, spousta lidí si našla jiný, neorganizovaný způsob modelářského vyžití anebo vznikly paralelní aktivity mimo SMČR. A jelikož zjistili, že se dá i bez SMČR, a někdy i líp, tak se bude muset SMČR jo snažit, aby obnovil ztracenou důvěru. A on se ani nesnaží...

PS: Abych p. Žemličkovi nekřivdil - on o funkci předsedy SMČR nikdo jiný nestál...
PPS: Podobnost s děním v NAVIZE je čistě náhodná? Neřekl bych.... je to jak přes kopírák.

A nepatříš také náhodou do některé za skupin, o kterých se vyjadřuješ?

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Karolinus I napsal:
SH napsal:
TomHlach napsal:

dobré ráno!

A kdo za to může?

Tak speciálně toto bych si o SH asi nedovolil tvrdit. Jako jeden z nemnohých se alespoň pokusil něco se současným stavem udělat, prostý lid modelářský vyburcovat, ale jak praví (parafrázovaně) klasik - bylo to marný, bylo to marný, bylo to ... marný!

Tož asi tak.

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Karolinus I napsal:

....

Myslím si, že nikoliv. Tuto čest, býti v jedné čí více zmíněných skupinách, Ti nemohu vzít.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Nedivím se, že se Naviga pomalu rozpadá, jsou sice daná pravidla, které se nedodržují a tak se stává, že vítězí v NS soutěžích ten kdo má na to si koupit od profi modeláře model a to se v tichosti přehlíží, podle překladu je totiž majitel modelu a hotovo. Hodnotící skupina rozhodčích to raději přehlídne , protože je to funkcionář svazu nebo sponzor (protože funkce nikdo nechce) . A tak vznikají  spolky které Navigu nepotřebují a soutěží podle svých pravidel a ty jsou jednodušší a dodržují se.

Share

Palec nahoru Palec dolu