1

Téma: Vyvíječ kouře problém

Čerstvě jsem zjistil, že se mi zřejmě porouchal malý vyvíječ kouře instalovaný v mém monitoru http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=4582 (viz. foto). Pořídil jsem ho před více než 10 lety, ale zřejmě se stále prodává (např. https://profimodel.cz/cs/maketove-dopln … ;results=2 )

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/34/t/p1dv1onvtd16cu1q4tv7f1b658vi3.jpg

Po dlouhé pauze v nečinnosti jsem ho důkladněji zapojil (pájení) předloni v létě, na stole to fungovalo (kouřilo), na vodě však již ne. Teprve nyní jsem se dostal na řešení problému. Podezříval jsem špatně udělanou elektroinstalaci, ale nepotvrdilo se, naopak se zdá být problém v samotném vyvíječi (po vypreparování z modelu a zkusmém připojení k baterce ukázal multimetr vložený do obvodu nulový proud, tedy zřejmě přerušený odporový drátek žhavení nebo co).

Máte někdo zkušenosti s tímto vyvíječem, neřešil jste někdo podobný problém, je šance na opravu, nebo to spíš bude na vyhození? Nejsem si vědom, že bych s tím nějak špatně zacházel a poškodil špatnou manipulací. Použité to bylo jen sporadicky. Leda mě napadá spálení žhavicího drátku při chodu bez náplně, ale tomu jsem se snažil varovat (jakmile přestalo dýmat, vypínal jsem). Navíc by se dalo čekat, že s takovým rizikem výrobce počítal. Návod je velice stručný a nejasný, mimo jiné se tam píše něco, že po vyčerpání náplně elektronika omezí proud (ovšem netuším co se tím myslí, o žádné řídící elektronice u vyvíječe nevím, leda by něco drobného bylo zalité v plastu na spodním konci odkud vystupují vodiče).

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Vyvíječ kouře problém

Ahoj Petře,
heleď informativně, je to rozebratelné, nebo je vše na dně toho vyvíječe kouře zalité do nějaké hmoty?
D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Bohužel ta druhá možnost. Celé zařízení vypadá velmi jednoduše. Dutinka uzavřená dnem a v ní taková tenká trubička (zřejmě žhavicí tělísko?). Dole zvnějšku lezou dráty a tam to vypadá jako zalité do plastu. Nikde žádné zřejmé rozebíratelné spoje, ani návod nic takového neuvádí. Obávám se, že to bude oficiálně neopravitelné. Ale třeba by to nějaký zdatný kutil zvládl rozkuchat a povrtat se v tom. Ptám se právě, jestli s tím kouřítkem někdy někdo něco neřešil. Určitě nejsem jediný kdo ho má, v minulosti jsme ho s někým na nějakém srazu diskutovali. Dostal jsem radu, že to nutně nevyžaduje drahou originální náplň, ale funguje i na náhražky (glycerin, lampový olej), ale bohužel jsem se již na vyzkoušení nedostal. Možná mi tam během dlouhého skladování něco zkorodovalo, nebo co. Začínám se smiřovat, že už to asi nerozchodím. Ono to není taková škoda, zařízení je to nedokonalé s malým výkonem, kouří to minimálně, rozhodně by se hodilo nahradit něčím lepším. Ale zas jsem striktně limitovaný prostorem v daném modelu a potřebuji tam zařízení co se vejde do komína a nepotřebuje výkonné zdroje (rozměrné a těžké baterky).

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Jestli je ta hmota ještě taková sklovitá, tak potěš pánbůh. Tohle bys asi musel odfrézovat nebo odvrtat po okrajích aby ses dotal k tělísku nebo odporu. Jestli to má i detekovat že došla kapalina, možná tam bude ječtě něco.
Napadla mě ještě blbost - nezkoušels to pořádně vyčistit, propláchnout třeba i lihem, zda to něco co má detekovat přítomnost kapaliny (pokud to tam je) vůbec funguje... Pokud jsou to jen nějaké kontakty, může to být špinavé, zkorodované, něco... a pak to může udržet obvod k tělísku rozpojený.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5 Naposledy upravil: PetrP (23-01-2020 15:18:32)

Dobrý nápad, zkusit to vyčistit jistě mohu, tím se nic nezkazí. Ale dostanu se k tomu až za nějakou dobu (kouřítko nemám s sebou v Praze).

Netuším zda tam nějaké zařízení je, navenek to vypadá že ne, ale zas ta zmínka v návodu by to naznačovala, navíc mi přišlo zvláštní, že při chodu to nedýmalo kontinuálně, ale spíš v takových pulzech (což by mohla mít na svědomí právě nějaká skrytá elektronika).

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Ty pulzy nedělá elektronika, ale obal topné spirálky při zahřátí a to jak do něj zateče náplň, zahřeje se, odpaří, vyfoukne, nateče další. Je to trochu podobný jevu jako dělá "puf puf" parníček.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Děkuji za vysvětlení od renomovaného odborníka na elektroniku. Nebyl by náhodou rovněž odborný názor na danou poruchu? Zřejmě tedy bude přepálená ta topná spirálka a tedy neopravitelně poškozené?

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Omlouvám se, že zasáhnu do tématu, nicméně, mohl by fungovat vyvíječ kouře z Aliexpressu? Myslím spíš technologicky, než jestli to bude kvalitní. A je vhodný pro lodě?

https://www.aliexpress.com/item/4000583 … b201603_53

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

TomHlach napsal:

Omlouvám se, že zasáhnu do tématu, nicméně, mohl by fungovat vyvíječ kouře z Aliexpressu? Myslím spíš technologicky, než jestli to bude kvalitní. A je vhodný pro lodě?

chybí mi tam info o médiu, kterým to plníš a odběr žhavení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

TomHlach napsal:

Možná bych měl osobní zkušenost. Píšou že to je pro RC tanky 1/16, nějaký takový mám víc jak 10 let (měřítko si nevybavuji, ale podle velikosti by mělo sedět), řekl bych že na té poslední fotce je zrovna takový Tiger. Ten můj také kouřit umí, ovšem nikdy jsem ho nerozebíral, tak nevím zda je uvnitř stejný kouřový generátor. Ale vše by tomu nasvědčovalo, také mi tam vedou k výfukům průhledné hadičky odněkud zevnitř korby. Jak moc dobře to kouřilo už si pořádně nevybavuji (zkoušel jsem hodně dávno), ale tuším že to nic slavného nebylo. Nějaká kapalina byla v příslušenství a stříkačkou se napustila dovnitř těch hadiček, spuštění páčkovým spínačem zespodu tanku.

Podle uváděných rozměrů to zrovna moc velké není, sice je tam ventilátor, ale poháněný maličkým motorkem (vypadá jako 2025). U toho mého (nefunkčního) Graupner vyvíječe nic takového není, ale tam se jedná o prostou svislou trubku, tedy kouř může snadno samovolně stoupat nahoru. Zde se kouř zřejmě vyvíjí v té krabičce a aby se vůbec dostal skrz ty hadičky ven, tak tam zřejmě nějaký nucený tah musí být. Zázraky bych od toho asi nečekal, ale zas pokud to vychází dost levně, tak se za zkoušku nic nedá.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

já mám u king tigra trošku jiný model koupeny na ebay od polského výrobce ale ten sami je k prodeji na rctank.de můžeš mrknout je taky s ventilátorem ale tenje tam hlavně proto aby výrazněji reagoval na otáčky motoru .jinak jao náplň jse dá použít detský olejíček  , náplň do ecigaret a nebo origo náplň pro rc tanky koukni na you tube zadej smouk generator a něco ti tam určitě vyběhne pro představu.pepa

Share

Palec nahoru Palec dolu