26

Re: 3D tisk

TomHlach napsal:
SH napsal:

když si někdo staví model pro sebe nebo na nějaké ukázky, předváděčky.... tak je jedno, jestli si kanystr koupil, vytisknul, odlil nebo pižlal každý kousek samostatně...

Co k tomu říct. Na jednu stranu bych se pod tento názor s chutí podepsal, na stranu druhou technologii používám, nicméně na svou obranu to alespoň prezentuji jak to je a nevydávám to za své umění. Je to pro mne těžké. Na jednu stranu mne baví vše dělat ručně (mám jen ruční nářadí, které se vejde do jedné malé nářadnice), na druhou stranu mne ale baví závodit, kde by mi bez 3D tisku a leptání ujel vlak.
Podle mého, by tohle mělo patřit do F4C, nebo F4B a mělo by to také mít přidanou hodnotu v tom, že se člověk snaží stavebnici vylepšit. Kdo ale vlastně pozná 3D tisk, když se modelář nepřizná? Kdo z rozhodčích rozhodne "tenhle kanystr ručně udělat nemohl, ale vytiskl ho"?
Na obranu 3D tisku to opravdu není, alespoň ne v tuto chvíli a s mou tiskárnou lehké. Je to spousty broušení, spousty hodin tisku, zkoušení a modelování. Je to ale určitě blíž stavebnicím, než maketám (myšleno ručně dělaným).

nemusíš se bránit... není proč.  Taky podepíšu to co jsi napsal.

Jen chci ukázat, že se velmi brzy objeví nové otázky, a pokud na ně nebude modelařina připravena a nevyřeší je ke spokojenosti většiny (všem se zavděčit nedá) tak se to může hrubě vymstít. Příkladů z historie je víc než dost kdy technologický pokrok v kategorii ji zahubil.

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

Nalim napsal:

Rychle a správně reagovat? Myslím že při zdravém rozumu se dá reagovat a ošetřit v pravidlech:
1-vypsání na list co tisknu (dnes také uvádím co je jinak doděláno oproti stavebnici)
2-samostatná kategorie Fxx (pokud budu chtít soutěžit)

Taky jsem si už vytiskl větrací hlavici, vytvoření a vytisknutí skoro celý den, moc to ještě neumím ale to potěšení když po dvou hodinách vylezlo něco co vypadá tak jak jsem chtěl, tak to stálo za to. big_smile

1- ano.. ale udělají to všichni? smile
2- jedno z možných řešení... ale:
a) než vznikne nová a prosadí se, tak to bude trvat poměrně dlouho...
b) už je "překategoriováno"... vznikají nové a nové kategorie, jezdí v tom 5 lidí, rozvinout se nedokážou, zrušit to nejde, pořadatel je bit - vyhlašování výsledků pak trvá déle než vlastní soutěž smile  V "NS" to ještě není tak strašné, trpí tím spíš rychlíci a plachetnice, ale i tak je třeba být opatrný.
c) co bude v pravidlech? Tento kód je můj, ten to stažený? A bude se to zdrojovat jak diplomka... smile

Jak jsem psal, džin již byl vypuštěn a nejde vrátit. Je třeba na to nějak reagovat. To co píšu není v žádném případě nic proti 3D, už ho taky začínáme používat ale spíše funkčně - díly na stěžeň a pod. Berte to spíš jako myšlenkové cvičení a přípravu na otázky, které brzy se objeví.

PS: objevíš se ještě někdy na MP?

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

TomHlach napsal:
Nalim napsal:

když si někdo staví model pro sebe nebo na nějaké ukázky, předváděčky.... tak je jedno, jestli si kanystr koupil, vytisknul, odlil nebo pižlal každý kousek samostatně...

Nojo, ale to je ono. Přiznají všichni, že to je 3D tisk? Když mohou vyhrávat lidi s koupenými parníky a junioři jezdit s loděmi za které by se nestyděl ani pan Grňa, pochybuji, že by to fungovalo. Nakonec by na tom byli biti zase akorát poctiví lidé..

Do kamene tesat!

Kdysi (za Svazarmu) jsem takový přístup klubů trochu chápal i když neschvaloval. Podle umístění byl příděl nedostatkového materiálu, možnost výjezdu za hranice...  ale dnes?

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

SH napsal:
Nalim napsal:

Rychle a správně reagovat? Myslím že při zdravém rozumu se dá reagovat a ošetřit v pravidlech:
1-vypsání na list co tisknu (dnes také uvádím co je jinak doděláno oproti stavebnici)
2-samostatná kategorie Fxx (pokud budu chtít soutěžit)

Taky jsem si už vytiskl větrací hlavici, vytvoření a vytisknutí skoro celý den, moc to ještě neumím ale to potěšení když po dvou hodinách vylezlo něco co vypadá tak jak jsem chtěl, tak to stálo za to. big_smile

1- ano.. ale udělají to všichni? smile
2- jedno z možných řešení... ale:
a) než vznikne nová a prosadí se, tak to bude trvat poměrně dlouho...
b) už je "překategoriováno"... vznikají nové a nové kategorie, jezdí v tom 5 lidí, rozvinout se nedokážou, zrušit to nejde, pořadatel je bit - vyhlašování výsledků pak trvá déle než vlastní soutěž smile  V "NS" to ještě není tak strašné, trpí tím spíš rychlíci a plachetnice, ale i tak je třeba být opatrný.
c) co bude v pravidlech? Tento kód je můj, ten to stažený? A bude se to zdrojovat jak diplomka... smile

Jak jsem psal, džin již byl vypuštěn a nejde vrátit. Je třeba na to nějak reagovat. To co píšu není v žádném případě nic proti 3D, už ho taky začínáme používat ale spíše funkčně - díly na stěžeň a pod. Berte to spíš jako myšlenkové cvičení a přípravu na otázky, které brzy se objeví.

PS: objevíš se ještě někdy na MP?

Ahoj, chtěl bych z jara, asi sám, Jonáš maturuje.

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

TomHlach napsal:
Nalim napsal:

Nojo, ale to je ono. Přiznají všichni, že to je 3D tisk? Když mohou vyhrávat lidi s koupenými parníky a junioři jezdit s loděmi za které by se nestyděl ani pan Grňa, pochybuji, že by to fungovalo. Nakonec by na tom byli biti zase akorát poctiví lidé..

Vložil jsi mi do úst slova jiného, ale to nevadí, trochu se chytnu. Myslím si že i koupená loď a provozovaná na soutěžích pomáhá udržovat alespoň trochu konkurenci. Co se týče  juniorů a lodí, souhlasím a čest výjimkám. Není to záležitost česká ale co jsem sledoval na posledním mistrovsví v Bánku, tak to platí pro celý svět.

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

TomHlach napsal:

Nepřiznají. Koneckonců i na MS vidíš, jak některé národy s modely F4C proniknou takřka do všech tříd. Jestli pro tištěné modely vznikne další třída, vznikající problém to neřeší.

A pokud jde o parníky, také soutěžím s koupeným. V technickém průkazu jsem zaškrtl, že jako majitel nejsem jeho stavitelem, a je na rozhodčích, jak si to přeberou. U strojovny jde jen díky této informaci max. možný počet bodů za její stavbu automaticky dolů.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

32

z5 k praktičnu a 3D tisku
myslíte si že by mělo smysl:
- založit vlákno, kde by se probralo v čem kreslit, co je dobré a co ne, jaký SW kdo používá ?
- vlákno, kde by někdo smile zkusil popsat základní postup kreslení pro věčné začátečníky ?
- vlákno odkazů nebo přímo úložiště použitelných / vyzkoušených lodně-modelářských objektů k tištění ?

ono to možná (spíš určitě) někde bude. Ale roztříštěné, a kdo to má hledat, že...

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

SH napsal:

z5 k praktičnu a 3D tisku
myslíte si že by mělo smysl:
- založit vlákno, kde by se probralo v čem kreslit, co je dobré a co ne, jaký SW kdo používá ?
- vlákno, kde by někdo smile zkusil popsat základní postup kreslení pro věčné začátečníky ?
- vlákno odkazů nebo přímo úložiště použitelných / vyzkoušených lodně-modelářských objektů k tištění ?

ono to možná (spíš určitě) někde bude. Ale roztříštěné, a kdo to má hledat, že...

Nevím, zda budu mít co předat, ale jsem pro!

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

Určitě souhlasím, takové diskuzní téma by bylo jistě přínosné, ovšem aby to jako obvykle neztroskotalo na nedostatku ochotných přispěvatelů disponujících daným know how. Osobně bohužel k dané problematice nemám co říct. Snad kdyby něco podobného vzniklo i k technologiím, které lépe znám. Pro mě není takový problém něco napsat a prezentovat, spíš mít co ke sdělení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

Jako proč ne, ale zrovna nabité vlákno to ve zdejších vodách asi nebude a všude jinde je toho spousta.
- V čem kreslit je podle mého hodně individuální záležitost (a to jak z pohledu kresliče, tak z pohledu kresleného objektu). Já jsem při pořízení tiskárny hodně hledal vhodný SW. Nakonec jsem skončil u Skethup a Blender, přičemž v Blenderu jsem zatím nenakreslil nic (už se tomu věnuju dva roky). A teď jsem se dokonce vrátil k přes 20 let staré verzi jednoho 3D modeleru, protože kreslí v pohledu základních tří os, umí jednoduše posouvat jednotlivé body polygonů a má užitečné funkce, které jsem u Sketchup nenašel ani v doplňcích.
- Postupy kreslení se taky liší podle použitého SW. Výše zmíněná stará verze 3D modeleru má jiný styl kreslení než Sketchup a ostatní moderní programy. A ten Blender jsem osobně nepochopil vůbec. Ale třeba Sketchup není složitý, je "intuitivní" a na internetu je postupů, návodů a videonávodů spousta.
- Vlákno odkazů / úložiště by pro inspiraci bylo zajímavé, ale například na thingiverse.com bude hledání pohodlnější...

Určitě tu jsou zkušenější kresliči a tiskaři, ale klidně se o své skromné know how podělím.

Share

Palec nahoru Palec dolu