1

Téma: 3D tisk

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/70/t/p1dv8u9frkglg14f41hdsp8o14b93.jpg

Zajímalo by mne jak se dívají ostatní modeláři na 3D tisk.  Když jsem chtěl vyzkoušet vytisknout na 3 D tiskárně trup jako kopyto pro budoucí formu byl jsem osočen, že ať jdu do p.....e, že nejsem žádný modelář. V dnešní době, kdy špičkoví modeláři v zahraničí používají fotolepty, lasery, 3D a víceosé frézky je zcela normální, že pokrok nezastavíš. Doby kdy se ovládaly modely jednokanálovou RC soupravou Mars, nebo Delta jsou nenávratně pryč a s nimi i klasické stavby trupů, detailů a když odbočím i stavby obytných domů je hřích nezkusit novou technologii.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

2

Re: 3D tisk

Tak to je odvážný dotaz, aby z toho nebyla nějaká vyhrocená debata. V době před pár lety, kdy jsem na DF Monako zavítal jen sporadicky, se tu prý něco takového již řešilo. Podrobnosti mi unikly, ale prý to bylo docela ostré, mazaly se příspěvky atd. Snad to nyní nedopadne podobně. Osobně nemám problém sdělit svůj pohled na toto téma.

3D tisk je jistě velký fenomén dnešní doby, mnozí ho nekriticky vzývají a vidí v něm všelék, ale ono to není tak snadné, jak se při povrchním pohledu zdá a kvalitní výsledek vyžaduje dostatečné know how. V RC Revue zrovna běží seriál a tam se rozebírají všelijaké záludnosti. Těch komplikací a limitů je řada a ne každý je může či chce akceptovat. Na druhou stranu existují zapřísáhlí kritici, ale ti také nemají zcela pravdu. Protože vytvořit něco úplně z nuly 3D tiskem rozhodně není tak banální a pořád se jedná o modelařinu, jen v jiné podobně (na PC místo v dílně). Něco jiného je pouze stáhnout soubor (3D model) a nechat ho vytisknout. Ovšem i to má paralelu v tradičnější modelařině (nákup stavebnic). Nehodlám se přít, co je a není pravá modelařina atd. Lidi jsou různí a každému vyhovuje něco jiného. Pouze předložím vlastní pohled ze své perspektivy.

Osobně mi 3D tisk přijde těžko použitelný pro mé modelářské potřeby. I kdyby mě to lákalo, tak jsou zásadní překážkou vysoké náklady. Investici do tiskárny si nemohu dovolit a při mém sporadickém využití by se to vůbec nevyplatilo (dává smysl při hromadné výrobě či pro člověka co má 3D tisk jako koníček). Pokud bych chtěl pro sebe nějaké díly vytisknout, musel bych se poohlédnout po externí možnosti. Jenže komerční zakázka by vyšla draho, tedy jedině ze známosti od kamaráda apod. Kdybych si aspoň dokázal sám připravit podklady pro tisk, jenže i to je pro mě sci-fi. Nejsem strojař a neovládám práci v CADu apod. programech jako kolegové konstruktéři u mě v práci. Když něco potřebuji nakreslit v doma i pracovně, tak to konzervativně načmárám na papír (a případně to někdo jiný překreslí do PC). Přitom absolutně nemám motiv se něco takového učit. V práci i mimo sedím u PC víc než dost a nechci to ještě zhoršovat. Na modelaření mě právě baví ta ruční tvůrčí řemeslná práce, jako odreagování od současného světa zamořeného virtuální realitou.

Patřím spíše ke konzervativnímu křídlu. Modelářství mě okouzlilo v dětství v tradiční podobě, a i když novinky zcela neodmítám, tak se mi prostě klasické pojetí líbí víc. Ostatně jsem celkově orientovaný na historii, zajímám se o dějiny, o tehdejší technologie, líbí se mi historické lodě a z nich si beru předlohy pro modely. Rovněž tedy obdivuji historické modelářské technologie, i když je třeba z praktických důvodů nepoužívám. Takové klasicky plaňkované lodě či letadla z balzy a papíru vnímám jako nádherná umělecká díla, zatímco modely z 3D tisku pouze jako účelovku (podobně jako plastové stavebnice) a kuriozitu. Ale tím nechci říct, že bych to odsuzoval, jen mě to prostě nebere za srdce.

Co by mě však rozhodně lákalo na  3D tisku je výroba různých drobných početných detailů. Při ruční kusové výrobě to je hrozně pracné a nelze zajistit stejnorodou kvalitu. Klasické metody hromadné výroby (formování a odlévání) však neovládám, tedy bych byl 3D tisku přístupnější. Ovšem z výše uvedených důvodů je to pro mě těžko schůdné.

V čem jsem vůči 3D tisku opatrný až skeptický jsou materiály. Nejrozšířenější plasty jsou málo odolné (mechanicky, teplotně), ale když by to mělo být jen na ty detaily (v případě poškození snadno nahraditelné), nebo třeba na formu/kopyto pro laminování, tak to asi postačí. Jinak prý lze tisknout i z kvalitnějších plastů, jen to bude náročnější a dražší. Pak existují i jiné principy než vytlačování roztaveného termoplastu. Prý existují nějaké polymerové tiskárny (tekutá pryskyřice vytvrzovaná světlem). Dokonce lze tisknout i z kovu (spékání prášku laserem, řešili jsme v práci). Takže jistě lze i 3D tiskem dosáhnout kvalitní a trvanlivý výsledek, akorát otázka, zda se to pro daný účel vyplatí. Pro hromadnou profi výrobu asi ano, ale pro člověka v mojí pozici, co si modelaří jen tak v malém pro radost a bez požadavků na vysokou přesnost a kvalitu asi těžko.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

někdo 3D tisk adoruje... někdo ho zatracuje. Podle mě je pravda někde uprostřed - na něco se to hodí, na něco ne. Některé věci ani ručně udělat nelze, nebo alespoň ne jednoduše a 3D tisk velmi pomůže, něco mám daleko rychleji ručně než to nakreslit a nechat tisknout...

Další věc je kvalita povrchu. Plastoslintací tiskárny alá Průša mají limity v kvalitě povrchu, ty, co povrch zvládají jsou zase cenově nedostupné.
Na velké věci, jako kopyta pro formy, celé trupy a pod. bych to asi nepoužil. Jednak se plast teplem a časem bortí, s rostoucí délkou tisku narůstá riziko chyby, že něco uhne...

Samostatnou kapitolou je vlastní návrh. Než se člověk naučí efektivně a správně kreslit díly, taky to chvíli trvá.

Na RC Mánii je vlákno od Syrovátka o stavbě modelu pomocí 3D tisku... pro inspiraci.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4 Naposledy upravil: jachtik (23-01-2020 17:48:32)

nevím proč 3D tisk zatracovat. Na některé detaily je to úplně super.
Nevím, jak bych je jednodušeji zhotovil. Mám vytištěna například anatomická sedadla pro model jachty, které bych z jiného materiálu velice těžko zhotovil, protože nemám k lodi téměř žádnou dokumentaci a ani přesný měřítko. Napřed byly vytisknuty malé a tak nepasovaly. Tak prostě se v počítači opravil poměr zvětšení v procentech a sedadla se vytiskly již dle mých představ. Stačí je jen povrchově dodělat. Taky různé plastické nápisy a podobně. Bohužel sám to neumím tak musím říct zeťákovi. A to je pro mne na 3D tisku ta největší chyba. Kdybych to uměl sám nakreslit a vytisknout tak jsem se stavbou o level víc. Mám i rozestavěnou bitevní loď a tam bych to dokonale využil místo nějakých dělání forem a pracnýho odlévání. Takže za mne 3D tisk má velký +

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

PetrP napsal:

Tak to je odvážný dotaz, aby z toho nebyla nějaká vyhrocená debata. V době před pár lety, kdy jsem na DF Monako zavítal jen sporadicky, se tu prý něco takového již řešilo. Podrobnosti mi unikly, ale prý to bylo docela ostré, mazaly se příspěvky atd. Snad to nyní nedopadne podobně. Osobně nemám problém sdělit svůj pohled na toto téma...

Vždy jsem měl na 3D tisk úplně stejný názor, včetně té ceny. Mile mě tak překvapilo, že klasická, strunová 3D tiskárna se v dnešní době dá koupil za 5.000,- a resinová 3D tiskárna pak za cca 7.000,- a to včetně všech náplní. Neříkám, že to je málo, na druhou stranu, když to člověk rozpočítá na to, na kolik modelů ji použije a hlavně kolik času ušetří, vyplatí se to.

Co se zmíněné kvality týče, má tiskárna Anycubic Photon za 7.000,- tiskne v ose Z s přesností na 0,01 mm, což ručně rozhodně neudělám, ač bych se snažil sebevíc.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Strunový filament seženeš 1 kg kolem 400,-, ale na resin stojí kg kolem 1500,-. Je pravda, že s resinem je ro prkticky bez práce. Omýt, odmastit nastříkat plničem a barvou. Detail je hotový.Trošku je problém s kreslením, ale i to se nechá naučit. Fusion 360 je zadarmo, má spoustu totoriálů, video nahrávek a i  základní školení.í

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

RC mania
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=3 … ;start=225

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Tom Hlach:

S tou cenou je to pro mě překvapivé. Měl jsem představu cca 20 tis., ale asi doba mezitím pokročila. Ovšem pořád otázka, jaká kvalita se za tu cenu dostane. Určitě to už takto je pro běžného uživatele mnohem dostupnější, ale můj problém to zcela neřeší, jen zmírňuje. Pořád platí, že si nemohu dovolit všemožné investice na všechny strany, ale musím rozhodovat o prioritách a mezi nimi si 3D tisk nestojí příliš vysoko. Ostatně ani nevlastním žádné dražší dílenské (strojní) vybavení a všechno dělám pouze ručně s pár obyčejnými nástroji. Hypoteticky pořízenou tiskárnu bych ani neměl kam dát a kde s ní pracovat. A samotná mašinka by mi byla bez znalostí použití na nic. A jak jsem psal, k takovému učení mi chybí čas a vůle. Naposledy jsem měl nadšení do PC technologií během VŠ studia (silná motivace v podobě PC her), ale nyní už jsem dávno jen běžný uživatel a současný všudypřítomný vliv IT technologií mi leckdy už vadí, nechci pořád sedět u obrazovky a radši vyrazím ven zasportovat apod.

Co jsem vysledoval z tvé reportáže o stavbě korvety, tak 3D tisk používáš takovým způsobem, který se mi jeví poměrně racionální. Tedy pro konstrukci různých drobností a doplňků. Což by se klasicky dělalo zřejmě z plastových (případně kovových) destiček a profilů. Ale 3D tiskem je to zřejmě efektivnější a přesnější. Tvůj typ tiskárny produkuje hezky čisté hladké povrchy, tedy OK. Ale co jsem viděl produkty z běžných "vláknových" tiskáren s vroubkatým povrchem, tak mě to nepřesvědčilo. Jestliže jsi stavebně dostatečně činný, jde ti o vysokou kvalitu, máš soutěžní ambice, to jsou potom pádné argumenty, ale u mě to je všechno marné.

Pokud stavím jen kity bez požadavků na maketovost, tak není třeba nic řešit. Co mi však dělá do budoucna starost jsou plány na stavbu větších plavidel bez využití stavebnic. Trup se nějak postaví, možností je víc (viz. můj nedávno publikovaný článek), základ nástaveb také (desky s hladkým povrchem - plast, laminát, plech), zkoušet tyto věci 3D tiskem mě vůbec neláká. Ale právě ty početné detaily, z toho mám velké obavy a pomoc by byly vítaná. Klasické odlévání mi přijde dost náročné, to už asi raději ten 3D tisk.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ještě obecně. Odkaz z RC mania znám, rovněž jsem narazil v RC revue na článek o stavbě létající makety Corsaira 3D tiskem. To jsou jistě pozoruhodné a průkopnické počiny. Ale z bližšího pohledu je znát, jak je to komplikované a zrádné, jaké překážky je třeba překonat a problémy vyřešit. Jestliže je někdo nadšenec do technologie a chce zkoušet co je možné, dělat věci jinak, než je běžné, tak proč ne. Ale univerzální příklad pro všechny bych v tom neviděl. Pro konstrukci velkých a komplikovaných objektů mi prostě přijdou efektivnější klasické technologie a 3D tisk je zřejmě ještě dlouho nepřekoná. Čímž nepopírám zjevnou užitečnost pro řadu specifických aplikací.

Potřeba si uvědomit, že 3D tisk neznamá jenom něco jednoduše nakreslit v PC a nechat samovolně vytisknout. V případě drobných a nekomplikovaných objektů asi ano. Ale vyrobit nějaké větší a složitěji tvarované těleso je seriózní konstruktérská práce. Nestačí pouze nakreslit vnější tvar, ale potřeba vyřešit řadu dalších věcí. Zda to vůbec půjde vytisknout v jednom kuse, nebo potřeba rozdělit (potom aby části k sobě pasovaly). Aby se to nezdeformovalo při tisku ani potom. Pro pevnost se musí navrhnout vhodná tlouštka stěny, výztuhy apod. To vše vyžaduje zkušenosti, pokus a omyl atd. Vlastní tisk trvá delší čas, přitom jsou relativně časté chyby, tedy riziko zejména při tisku větších dílů. Nejsem žádný odborník na 3D tisk, ale jen to málo informací, co jsem pochytil, mi stačí k obezřetnosti. Rovněž z obecného základního technického přehledu si dokáži snadno představit řadu komplikací, co u takové technologie mohou nastat. Což jistě neznamená zavržení 3D tisku, však tradiční technologie také mají řadu problémů a nevýhod. Akorát mi přijde, že je 3D tisk mnohdy vnímán značně nekriticky, avšak realita není tak růžová a instatní.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Vše je jen o laborování a dá se to všechno naučit i v pozdním věku. Začal jsem s tím před rokem, nejsem špičkový tiskař, ale pro mé potřeby to stačí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Pepa Darvaš napsal:

Strunový filament seženeš 1 kg kolem 400,-, ale na resin stojí kg kolem 1500,-...í

Jen drobná oprava. Originální resin od Anycubicu (tedy dražší) stojí na Aliexpressu v oficiálním obchodě 1l 950,-.

Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

PetrP napsal:

Tom Hlach:
S tou cenou je to pro mě překvapivé. Měl jsem představu cca 20 tis., ale asi doba mezitím pokročila. Ovšem pořád otázka, jaká kvalita se za tu cenu dostane...

Mne to také překvapilo, tak nějak jsem měl také vžitou cenu kolem 20.000,-. Já si 3D tiskárnu pořídil, neb zrovna na korvetě je spousty dílů, které se opakují (sloupky na zábradlí, miny, držáky střeliva pro kanón..) a nevím, jak bych je časově zvládl po jedné udělat. Jinak ten můj Anycubic tiskne poměrně hezky, ale i tak se na větší ploše musí něco málo zbrousit a dostříknout, případně dotmelit.
A co se týče pomoci. Kdokoliv bude cokoliv potřebovat, jsem ochotný se o služby mé tiskárny i případně modelování podělit, za náklady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Pepa Darvaš napsal:

Vše je jen o laborování a dá se to všechno naučit i v pozdním věku. Začal jsem s tím před rokem, nejsem špičkový tiskař, ale pro mé potřeby to stačí.

Jasně, když se chce, tak jde leccos. Zrovna u tebe zájem o produktivní technologie chápu. Pokud je mi známo, tak děláš věci ve větším počtu (zakázky?), tak je podstatné dělat efektivně a kvalitně a investice do strojů se vyplatí. Jestli si správně vybavuji, tak jsi někde zmiňoval třeba nějakou CNC frézku či něco podobného na díly nástaveb, to je podobný případ.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

TomHlach napsal:
PetrP napsal:

Tom Hlach:
S tou cenou je to pro mě překvapivé. Měl jsem představu cca 20 tis., ale asi doba mezitím pokročila. Ovšem pořád otázka, jaká kvalita se za tu cenu dostane...

Mne to také překvapilo, tak nějak jsem měl také vžitou cenu kolem 20.000,-. Já si 3D tiskárnu pořídil, neb zrovna na korvetě je spousty dílů, které se opakují (sloupky na zábradlí, miny, držáky střeliva pro kanón..) a nevím, jak bych je časově zvládl po jedné udělat. Jinak ten můj Anycubic tiskne poměrně hezky, ale i tak se na větší ploše musí něco málo zbrousit a dostříknout, případně dotmelit.
A co se týče pomoci. Kdokoliv bude cokoliv potřebovat, jsem ochotný se o služby mé tiskárny i případně modelování podělit, za náklady.

Tak určitě, právě ty různé drobné tvarově členitější díly by se ručně dělaly dost pracně, zvlášť ve větším počtu. Tedy plně věřím, že 3D tisk ušetří hodně úsilí. Právě to jsou aplikace, u kterých mi přijde využití 3D tisku nejvíce smysluplné a lákavé. Pokud by tedy existovala možnost výpomoci, třeba bych někdy časem rád využil tvých služeb. Cena je otázka, ale různé nakupované doplňky jsou obecně relativně drahé a ještě problém najít něco přesně na míru. Věřím, že by 3D tisk vyšel výhodněji.

Kromě kitů jsem odkojený zejména vystřihovánkami. Některé jsem už použil pro své stavby a další jistě ještě využiji. Potom ani není třeba řešit výkresy dílů, ale na vše existují střihy. Cokoli má hranaté tvary a je složeno z rovných ploch, lze potom snadno sestavit z destiček různého materiálu (nikoli jen plast). Jednoduché ohyby (v jednom směru) lze také uspokojivě modelovat. Ale velký problém představují složitěji zakřivené povrchy, u takových dílů by mi 3D tisk jistě velmi pomohl, určitě o dost rychlejší a také přesnější, než když bych se to pokoušel ručně vybrušovat apod. Samozřejmě primární umět takový tvar nakreslit, psal jsem, že to neumím, ale ty softwarové nástroje k tomu jistě mají možnosti. Jednoduchý náčrtek si snadno a raději načmárám ručně. Pokud to má vypadat lépe, tak něco spáchám v Malování, Wordu apod. Ale náročnější strojařský výkres bych ručně klasicky na prkně rýsovat nechtěl. Věřím, že v těch CAD apod. programech je to efektivnější. Podobně jako sepisování v textovém editoru proti psacímu stroji natož ručně. Právě věliká výhoda práce na PC, že se dají snadno dělat všelijaké úpravy bez nutnosti neustálého předělávání od základu. Pokud bych tedy uměl kreslit v těch programech, tak bych nějaký takový komplikovanější zakřivený předmět asi tvořil nějak zkusmo, různě si s tím hrál a upravoval, až by se mi ty křivky zdály. Pak bych si vytiskl různé pohledy, řezy apod. na papír. Změřil si potřebné kóty a podle toho případně upravil. Když by se to zdálo OK, tak by bylo možno zkušebně 3D vytisknout a výsledek opět překontrolovat a pokud by bylo třeba, tak se vrátit do kreslicího programu a upravit dle potřeby atd. Věřím, že takto by bylo možné úspěšně realizovat i poměrně náročné tvary.

Uvedl bych jako příklad komín. Pokud má mít jednoduchý válcový tvar, nevidím příliš důvod, proč ho řešit 3D tiskem, ale raději bych jednoduše stočil trubku z listu materiálu. Ovšem pokud by měl být komín komplikovaně zakřiveně tvarovaný, jako např. na modelu křižníku Mogami (viz. článek http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … 18010008), tak by 3D tisk velice pomohl a vůbec se nedivím autorovi modelu, že danou techniku využil. Ve vystřihovánkách se sice i takové tvary modelují, ale dost komplikovaně (obvykle musí mít takový složitý objekt vlastní kostru, která se polepuje větším počtem dílů, je to evidentně dost pracné a dosažení perfektního výsledku velice obtížné až nemožné). Dále mi dělaji veliké starosti třeba klasická fajfkovitá nasávání ventilace (typická pro lodě před 1.sv.v.). A jistě by se toho dalo nalézt více.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

PetrP napsal:
Pepa Darvaš napsal:

Jasně, když se chce, tak jde leccos. Zrovna u tebe zájem o produktivní technologie chápu. Pokud je mi známo, tak děláš věci ve větším počtu (zakázky?), tak je podstatné dělat efektivně a kvalitně a investice do strojů se vyplatí. Jestli si správně vybavuji, tak jsi někde zmiňoval třeba nějakou CNC frézku či něco podobného na díly nástaveb, to je podobný případ.

Mám doma dá se říci špičkové zařízení. Soustruh, 3D frézku, kterou jsem si sám stavěl, řezací plotr na výrobu nápisů stolní vrtačku a 3D tiskárnu  Prusa 3 m. Dřív jsem se zabýval výrobou trupů a nástaveb, ale když jsem přijel na soutěž, bylo to jako s tou kovářovic kobylou co chodí bosa. Pořádnou loď jsem neměl a tak jsem si začal dělat jen pro sebe. Mimo toho ještě stavím na zakázku modely, ale zákazník nespěchá a tak se učím tisknout.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/70/t/p1dvjr36lbamt19o512o21npgga03.jpg
Včera jsem to namaloval a dnes vytisknul.  Je to z více dílů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Tak já také přidám trochu vody do mlýna. Na stránce https://www.thingiverse.com/ jsem si stáhnul, převedl do měřítka, poté do souboru pro tisk a za 5 hodin vytiskl 4 sudy a 10 kanystrů (na tiskové ploše byly i další díly). Výsledek mne víc než uspokojuje. No řekněte, bylo by tohle v silách ruční výroby některého z modelářů?

https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/16/16231/16231915_1fc34b0d7ff686d62c33c7ea548f9ddb/images/image2.jpg?ver=0

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

18 Naposledy upravil: TomHlach (28-01-2020 06:48:58)

PetrP napsal:

Mne to také překvapilo, tak nějak jsem měl také vžitou cenu kolem 20.000,-. Já si 3D tiskárnu pořídil, neb zrovna na korvetě je spousty dílů, které...

Popravdě se složitějšími tvary, hlavně oblými pořád trochu bojuji, ale už je to lepší a lepší. Onen komín, pokud se různě shora nezbíhá apod., by neměl být problém. Jen záleží na měřítku. Já jsem na rozdíl od pana Darvaše nebo Syrovátka hodně limitován tiskovou plochou (asi 180 mm x 100 mm x výška 200 mm).

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

TomHlach napsal:

Tak já také přidám trochu vody do mlýna. Na stránce https://www.thingiverse.com/ jsem si stáhnul, převedl do měřítka, poté do souboru pro tisk a za 5 hodin vytiskl 4 sudy a 10 kanystrů (na tiskové ploše byly i další díly). Výsledek mne víc než uspokojuje. No řekněte, bylo by tohle v silách ruční výroby některého z modelářů?

když si někdo staví model pro sebe nebo na nějaké ukázky, předváděčky.... tak je jedno, jestli si kanystr koupil, vytisknul, odlil nebo pižlal každý kousek samostatně.

jestli ale chce s takovým modelem soutěžit, tak to už je otázka. V čem se vlastně bude soutěžit? Doteď bylo hodnoceno, jak kdo dokázal něco vyrobit a nakupované věci se musely uvádět v TP. O čem to bude teď?  Kdo najde lepší model na Thingiverse? Kdo má lepší tiskárnu? Nebo se bude dokládat i zdrojový text modelu a dokládat, že jej dotyčný modeloval sám?

Technologie opět předběhla skutečnost a pokud se na to nebude velmi rychle reagovat (a správně), tak prostředky pro dokonalou modelařinu mohou být příčinou jejího zániku v podobě, v jaké ji známe teď.

Hypotetický příklad: někdo se rozhodne, že chce jet na MS. Tak si v Číně koupí 3d tiskárnu, stáhne si trup, nástavby, doplňky, ... a spustí tisk. Jediné, co zatím musí udělat je nátěr/nástřik... ale i to bude časem řešitelné (že by mikro stříkací robot? smile ) Za týden dva to pak natře, slepí a jde na vodu.  Co to bude? F4C?  Ale nikde to nejde koupit... tak F2?

Jasně, dnes to ještě není zcela reálné, ale před dvěma roky taky nebyly reálné takové kanistry..

Džin již byl vypuštěn z láhve.

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

SH napsal:

když si někdo staví model pro sebe nebo na nějaké ukázky, předváděčky.... tak je jedno, jestli si kanystr koupil, vytisknul, odlil nebo pižlal každý kousek samostatně...

Co k tomu říct. Na jednu stranu bych se pod tento názor s chutí podepsal, na stranu druhou technologii používám, nicméně na svou obranu to alespoň prezentuji jak to je a nevydávám to za své umění. Je to pro mne těžké. Na jednu stranu mne baví vše dělat ručně (mám jen ruční nářadí, které se vejde do jedné malé nářadnice), na druhou stranu mne ale baví závodit, kde by mi bez 3D tisku a leptání ujel vlak.
Podle mého, by tohle mělo patřit do F4C, nebo F4B a mělo by to také mít přidanou hodnotu v tom, že se člověk snaží stavebnici vylepšit. Kdo ale vlastně pozná 3D tisk, když se modelář nepřizná? Kdo z rozhodčích rozhodne "tenhle kanystr ručně udělat nemohl, ale vytiskl ho"?
Na obranu 3D tisku to opravdu není, alespoň ne v tuto chvíli a s mou tiskárnou lehké. Je to spousty broušení, spousty hodin tisku, zkoušení a modelování. Je to ale určitě blíž stavebnicím, než maketám (myšleno ručně dělaným).

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Pepa Darvaš:

Tedy vybavení máš impozantní, ať se daří jeho potenciál využívat k plné spokojenosti.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

SH napsal:
TomHlach napsal:

když si někdo staví model pro sebe nebo na nějaké ukázky, předváděčky.... tak je jedno, jestli si kanystr koupil, vytisknul, odlil nebo pižlal každý kousek samostatně.

jestli ale chce s takovým modelem soutěžit, tak to už je otázka. V čem se vlastně bude soutěžit? Doteď bylo hodnoceno, jak kdo dokázal něco vyrobit a nakupované věci se musely uvádět v TP. O čem to bude teď?  Kdo najde lepší model na Thingiverse? Kdo má lepší tiskárnu? Nebo se bude dokládat i zdrojový text modelu a dokládat, že jej dotyčný modeloval sám?

Technologie opět předběhla skutečnost a pokud se na to nebude velmi rychle reagovat (a správně), tak prostředky pro dokonalou modelařinu mohou být příčinou jejího zániku v podobě, v jaké ji známe teď.

Hypotetický příklad: někdo se rozhodne, že chce jet na MS. Tak si v Číně koupí 3d tiskárnu, stáhne si trup, nástavby, doplňky, ... a spustí tisk. Jediné, co zatím musí udělat je nátěr/nástřik... ale i to bude časem řešitelné (že by mikro stříkací robot? smile ) Za týden dva to pak natře, slepí a jde na vodu.  Co to bude? F4C?  Ale nikde to nejde koupit... tak F2?

Jasně, dnes to ještě není zcela reálné, ale před dvěma roky taky nebyly reálné takové kanistry..

Džin již byl vypuštěn z láhve.

Rychle a správně reagovat? Myslím že při zdravém rozumu se dá reagovat a ošetřit v pravidlech:
1-vypsání na list co tisknu (dnes také uvádím co je jinak doděláno oproti stavebnici)
2-samostatná kategorie Fxx (pokud budu chtít soutěžit)

Taky jsem si už vytiskl větrací hlavici, vytvoření a vytisknutí skoro celý den, moc to ještě neumím ale to potěšení když po dvou hodinách vylezlo něco co vypadá tak jak jsem chtěl, tak to stálo za to. big_smile

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Tom Hlach:

Sudy a kanystry parádní, to je bez debat. Osobně bych to asi řešil tvarovým zjednodušením. V dané velikosti (či spíše maličkosti) mi už přijde neefektivní se piplat s tak miniaturními detaily. Stavím lodě pro plavbu a jde mi o to, aby vypadaly v rámci možností pěkně při pohledu s odstupem na vodě. Na dokonalou maketovost z různých důvodů prostě rezignuji. Ovšem u tebe to je jiné, jestliže stavíš soutěžní makety s cílem uspět, tak si nemůžeš dovolit nic podcenit a detaily zanedbat. Já nehodlám zkoumat model pod lupou, jenže rozhodčí na soutěži zřejmě ano.

Limity velikosti chápu, proto bych také upřednostňoval spíš tisk drobných detailů. Časový faktor je další věc. Na druhou stranu ruční výroba by ho též spolkla hodně a tiskárna může běžet sama i během doby, kdy člověk nemodelaří (spánek, práce atd.).

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

SH:

Trefné postřehy. Toto je ostatně problém mnoha sportovních odvětví, že technologie hraje velikou roli a kdo nemá prostředky na top vybavení nemůže být konkurenceschopný. To co píšeš je jen další z mnoha věcí, proč mě soutěžní modelařina netáhne a orientuji se pouze na tvorbu pro vlastní potěšení podle vlastních pravidel a kritérií.

Mimochodem, i bez přispění moderních technologií je jednoduše možné hotový model (maketu) koupit či nechat postavit na zakázku. Jak toto vlastně stávající pravidla řeší?

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Nalim napsal:

když si někdo staví model pro sebe nebo na nějaké ukázky, předváděčky.... tak je jedno, jestli si kanystr koupil, vytisknul, odlil nebo pižlal každý kousek samostatně...

Nojo, ale to je ono. Přiznají všichni, že to je 3D tisk? Když mohou vyhrávat lidi s koupenými parníky a junioři jezdit s loděmi za které by se nestyděl ani pan Grňa, pochybuji, že by to fungovalo. Nakonec by na tom byli biti zase akorát poctiví lidé..

Share

Palec nahoru +3 Palec dolu