1

Téma: materiál H.I.P.S.

Na výstavě lodních modelů v Anglii jsem se setkal s materiálem, který byl nazván H.I.P.S. (High Impact Polystyrene). Na internetu jsem se dočetl, že je znám pod názvem PS (Polystyren). Má někdo zkušenosti s takovýmto materiálem a dá se koupit v Čechách ?

Joe

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: materiál H.I.P.S.

Jestliže oba myslíme ten samý materiál,tak ano,už jsem ho vyzkoušel.
Sehnal jsem ho před pár lety v nějakým hobby marketu.
Různý barvy,ne zas moc,síla jen 3mm.
Dobře se řeže ostrým ulamovákem,za studena trochu ohebný,v teple poddajný,náchylný na přehřátí.
Dobře se lepí skoro každým vteřinákem,praskne až za spojem.Spoj šroubem zvládá i bez předvrtání.
Vršek mateiálu hladký,asi jak se to lisuje nebo kdovíco,na řezu viditelný občas malinký bublinky.
Jelikož sem moc nechodim,případný dotazy na mejlu jirkacbx@seznam.cz

Nic neumim a s lodičkama jen blbnu

3

Jestli všichni mluvíme o stejný věci, tak bez toho že bych cíleně chtěl dělat reklamu, se v Obi prodává pod tímhle názvem.
https://www.obi.cz/plastove-stresni-kry … /p/2991511

Krom toho, v jiných obchodech mají lepší výběr za lepší cenu. Zkušenosti jsou.
D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

pro joa,
oba kolegové se mílí  jirkacbx popisuje lehčené PVC (polyvinylchlorid ), který jde dobře řezat i v sle 3k (rpvc.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

nějak to uteklo.  Řezání 3 mm HIPS néjde jednoduše odlamovacím nožem a lepení sekundovým lepidlem bez úprav povrch také moc nedrží.
druhý příspěvek Dejva také je PVC a ne polystyrén PS, HPS,HIPS nebo obchodně Iroplast, Vikureen .

V Praze : www.stromprop.cz        otevři si 23. plastové tabulky bez potisku  ale dotaž se jestli pořád tisknou na PS  nebo přešli na PVC. už jsem se s tím jinde setkal.
nebo     www.promodely.cz      stavební materiály- plasty ,PVC,HPS  lepí se modelářskými lepidly a plastikové modely nebo toluenem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Domnívám se, že burun je na správné stopě a kolegové předtím nikoli. V tom odkazu na OBI je výslovně uveden jako materiál těch desek PVC, což je chemicky zcela jiný plast (polyvinylchlorid). Právě tyto různobarevné, na povrchu hladké a uvnitř pěnové desky jsem tuším v OBI též zahlédl. Rovněž jsem tam narazil na polystyrenové desky, ale ne zrovna vhodné (čiré, tlusté několik mm, poměrně drahé).

Škoda že tazatel blíže neupřesnil vlastnosti toho materiálu. Když nechám vyhledat označení HIPS tak mi to vyhodí řadu tuzemských odkazů. Vesměs upřesněno jako "houževnatý polystyren", zřejmě se bude jednat o stejný materiál co znám (tvrdý polystyren HPS). Potvrdit či vyvrátit tuto hypotézu se mi narychlo nepodařilo. Pokud však měl tazatel na mysli homogenní (nikoli vypěněný apod.) plast, mělo by se zřejmě jednat o toto.

Právě polystyren HPS je dlouho známý a užívaný modelářský materiál, nic záhadného. Akorát se neustále řešil jeho zdroj (i tady na DF se takové odkazy dají najít). Obvyklé rady zkušených zněly na výstražné tabulky apod. (jenže ty už se dnes obvykle dělají z něčeho jiného). Další rady na různé velkoobchody, reklamky apod., ale ne každý má něco takového pohodlně v dosahu, či má v úmyslu nakupovat ve velkém apod. V kitařských prodejnách mívají malé tenké destičky, ale předražené. Ten první odkaz od burun působí zajímavě. To bych mohl zvládnout osobně navštívit (ty malé tenké plastové tabulky bez potisku působí za uvedené ceny lákavě, doufejme že jde opravdu o PS). Druhý odkaz znám osobně a již jsem tam nějaký polystyren HPS nakoupil (sice tam mají v nabídce větší desky, ale prodavač mi ochotně nabídl menší odřezek toho černého). Mělo by jít opravdu o polystyren (materiál kitů), protože jde spolehlivě slepit lepidlem na kity i epoxidem (právě důvody, proč polystyren upřednostňuji před jinými plasty).

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Podle dodaných odkazů to vypadá spíše než na lehčené polystyren desky,kterým popis od tazatele na to vypadal,spíše než HIPS či HPS na více rozšířený název v český kotlině na PSH.
To kdysi bylo i na těch výstražných tabulkách.Dnes trochu jiný složení,nejspíš,ale pořád slušný PSH.
Hodně z toho staví kastle na auta třeba kluci na rc4x4.cz a všichni šílenci kolem expedic a podobný techniky.
A PSH jde lepit jak vteřinákem i toluenem či jiných leptadel,podle toho,co komu víc voní.

8

jirkacbx
o žádném lehčeném polystyrénu tady dotazovatel nemluvil.
HIPS, HPS i PSH je jeden a ten samý materiál.  Ano auta se staví z tohoto materiálu. I nástavby lodí.
Jak jsem psal, jde to lepit i sekundovým lepidlem, ale vyzkoušej co je lepší.  zkus nalepit na destičku kolmo plátek 0,75mm tvým sekundovým lepidlem a druhý plátek modelářským lepidlem na plastikové modely. Néchéj den zatvrdnout a pak odtrhni. a nebo zkus na tvůj 3mm PSH nalepit modelářském lepidlem kolmo kousek 3 PSH.

do  "strompropu " s lepidlem v kapse. Koupit  za 2,-Kč 0,5mm 100x100mm a vyzkoušet.

Jinak ještě v Praze máte :    www.wsfilm.inshop.cz      desky   .... IRO Platten     ....dost velký rozměr, ale ceny jsou pár korun.  Bohužel neposílají pouze osobní odběr.

ať Vaše lodě plují...

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Díky za opravu. Měl jsem opravdu za to, že podle popisu se jedná o ty lehčené polystyrenové desky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10 Naposledy upravil: jirkacbx (15-11-2019 20:23:06)

burun : Nejsem schopnej dohledat slušný odkaz na ten 3mm lehčený polystyren :-(
  Po pravdě už ani nevim,kde jsem desky kupoval.
Ale pokud PSH i 0.75mm přilepim kamkoliv i ten 3mm nebo navzájem super řídkým vteřinákem,bude to držet a zlomí se to za místem spoje.
Trochu líp si spoj povede po slepení Plastruct Bondene,ale zas je to pro pro určitou skupinu plastů,co na to reagujou.
A se super řídkým vteřinákem jde i za určitých podmínek slepit karbonová tyčka,aby to trochu drželo.
Jinak plastikový modely se kdysi lepily acetonem a v něm rozpuštěný rámečky,to ted díky zdraví a okolnostem už nemůžu a stejně víc lepidla úspěšně leptalo zbytek lepenýho modelu.

11

jirkacbx napsal:

burun : Nejsem schopnej dohledat slušný odkaz na ten 3mm lehčený polystyren :-(
  Po pravdě už ani nevim,kde jsem desky kupoval.
Ale pokud PSH i 0.75mm přilepim kamkoliv i ten 3mm nebo navzájem super řídkým vteřinákem,bude to držet a zlomí se to za místem spoje.
Trochu líp si spoj povede po slepení Plastruct Bondene,ale zas je to pro pro určitou skupinu plastů,co na to reagujou.
A se super řídkým vteřinákem jde i za určitých podmínek slepit karbonová tyčka,aby to trochu drželo.
Jinak plastikový modely se kdysi lepily acetonem a v něm rozpuštěný rámečky,to ted díky zdraví a okolnostem už nemůžu a stejně víc lepidla úspěšně leptalo zbytek lepenýho modelu.

Héj, nešahejte mě na rozpuštěný rámečky! big_smile
Vteřiňákem lepím uhlíkový tyčky o 106, jen je na povrchu zdrsním a drží to. Aspoň pro moje účely. U toho lehčeného polystyrenu mohu potvrdit to samé. Vteřiňák je na tenhle materiál dobrá volba, modelářská lepidla se mě neosvědčila, naleptávat toluenem nebo acetonem se mě nechce (jedno s toho myslím ten materiál dobře žralo).
Každý má vlastní zkušenost.

Zajímalo by mne, zda do kategorie PSH patří například bílé plastové Tamyia desky nebo třeba plexisklo...

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Zajímavý odkaz....
https://www.hsw.cz/katalog/hips-houzevnaty-polystyren/

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Pánové, ať nepleteme zadavatele Joa , ....žáden lehčený polystyrén / PS,HPS,PSH/ neexistuje !!!

Koupili jste (byl Vám prodán) lehčený polyvinylchlorid PVC ...možná, že některou ze značek Palight, Coplast, nebo Komacel , které mají tvrzený povrh , tak mohl připomínat polystyrén. Dříve se v tom skladníci moc nevyznal.
Deska se snadno řeže a na řezné straně má " bublinky" mezi které právě pronikne sekundové lepidlo .Ledidla na plastikové modely materiál nenaleptávají --nelepí.
Jirkacbx uvádí, lepidlo plastruct bondene, které právě je na polystyrén a abs, že je na jinou skupinu plastových materiálů. . 

Na dotaz Déjva  .. nejjednodušeji :      www.koplast.cz       ....otevřít  --plexisklo a plasty ....popis zpracovávaného materiálu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

S acetonem si nejsem jist zda polystyren leptá, aceton se pokud vím nacházel (nachází) ve hmotách na bázi nitrocelulozy (nitrolak, Kanagon), zatímco plastikové modely se lepily (lepí) toluenem, buď čistým, anebo právě těmi zbytky polystyrenu v něm rozpuštěnými. Prodávaná lepidla na kity jsou zřejmě něco podobného (netuším, zda nenahradili závadný toluen jiným rozpouštědlem).

Pokusil bych se rozlišování plastů trochu ujasnit (jako chemik o tom vím trochu více, ovšem ne zas příliš podrobně, jelikož plasty nejsou má specializace). Jak vidno i z této diskuze, běžně se různé plasty zaměňují či nesprávně označují, což není překvapivé jelikož druhů plastů a jejich forem je spousta. Potřeba rozlišovat jednak různé druhy dle chemické struktury a jednak různé formy jednoho a toho samého plastu (a nezaměňovat je s navenek podobným, ale chemicky odlišným materiálem). Chemické složení materiálu má vliv na způsob zpracování. Např. dva navenek podobné, avšak chemicky odlišné materiály vyžadují každý úplně jiné lepidlo. Dále plastové materiály obsahují vedle vlastního polymeru různé příměsi (barviva a další aditiva), které mají výrazný vliv především na mechanické vlastnosti. To vše způsobuje zmatek, jelikož jeden plast se tak vyskytuje v mnoha formách. Další zmatek působí obchodní názvy (místo chemických). Zdaleka ne každý prodejce se dostatečně vyzná a vždy existuje riziko, že člověk koupí materiál, který je chemicky ve skutečnosti něco jiného, než je deklarováno. Existují nějaké jednoduché praktické zkoušky pro rozlišení plastů (plamen apod.), ale bohužel se v tom nevyznám.

Polystyren https://cs.wikipedia.org/wiki/Polystyren existuje v několika formách, obyčejný (křehký průhledný), ten zde diskutovaný houževnatý (bílé či barevné homogenní desky), pěnový a extrudovaný (EPS, XPS) tedy porézní izolační desky. Osobně mám polystyren z plastů nejraději, protože ho znám z kitů a dá se lepit mými oblíbenými lepidly.Ty zmíněné Tamiya destičky budou vysoce pravděpodobně právě polystyren, jelikož jsou určeny právě pro stavitele kitů.

PVC je jiný plast https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyvinylchlorid

Plexisklo také https://cs.wikipedia.org/wiki/Polymethy … ryl%C3%A1t (i když si ho lze na pohled splést s čirým polystyrenem či s jinými čirými plasty, zdaleka ne vše průhledné plastové je plexisklo)

Nápojové lahve jsou z PET https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyethyl … tal%C3%A1t

ABS je navenek podobné houževnatému PS, ale opět jde o samostatný druh plastu (pokud vím, též oblíbený v modelařině) https://cs.wikipedia.org/wiki/Akrylonit … dienstyren

Hodně rozšířené jsou PE a PP (dnes většina potravinářských obalů), bohužel obtížně využitelné, protože se dají lepit jen stěží https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyethylen https://cs.wikipedia.org/wiki/Polypropylen

A tak by se dalo pokračovat. Asi není třeba se přesně dohadovat nad definicemi, ani který materiál je lepší. Ať každý používá, co má k dispozici a co se mu hodí. Akorát podstatné, aby daný plast měl vhodné vlastnosti pro určené použití a aby šel nějak dobře slepit (mezi sebou i s jinými materiály).

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

15

Pokud se nepletu, tak ten H.I.P./PSH, atp. jsou například profily a desky od firmy Evergreen, Plastruct a Tamyia.
K mání je buďto za více peněz v modelářských obchodech nebo ve velkých fotmátech v Řempu a u firem pracujících s reklamou.
Taky by to měl být materiál výstražných tabulek...
Lepit se dá ledasčím, viz výše. Já mám dobrou zkušenost s lepidlem na plast UHU (konkrétně UHU Plast Speciál), ale nejspíš stejně dobře zafunguje jakékoliv lepidlo na plastikové modely nebo zmíněné licí rámečky rozpuštěné v toluenu. Tato lepidla materiál naleptávají a dochází k jakémusi "svaření". Vteřiňák lepí taky dobře a je rychlejší...
Funguje i epoxid a nebo kontaktní lepidla (typu Aklapren).
Tolik ve stručnosti...
Pro Petra: Aceton PSH leptá.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Ještě jsem mezitím dohledal nějaké další informace a mám potvrzeno, že polystyren leptá nejen toluen, ale i připomenutý aceton a rovněž další rozpouštědla. Známé staré lepidlo Lepí-M bylo údajně složeno z čirého PS rozpuštěného v etylacetátu. V bezpečnostních údajích k současné Agamě je pro změnu uveden butylacetát. Osobně jsem vždy kity lepil pouze takovými lacinými lepidly (nikdy ne čistým toluenem, ani drahým značkovým lepidlem) a dosud drží dobře (viz. např. Musaši 15 let ve službě). S toluenem jsem se osobně setkal naposledy před cca 20lety v organické laboratoři na VŠ. Nespotřebované zbytky jsem tehdy zachránil a doma uložil pro budoucí použití. Bohužel jsem použil nevhodnou láhev s netěsnícím víčkem a po několika letech v ní bylo prázdno...

Ohledně problematiky lepení plastů jsem narazil na zajímavý přehled (včetně těch identifikačních plamenových zkoušek) https://www.lepidla.cz/cs/a/lepeni-plastu.html

Abych se ještě vrátil k původnímu dotazu. Na základě informací, jež zde padly, považuji za prokázané, že HIPS je jen jiné označení pro HPS či PSH, tedy známý dlouho používaný materiál. Ohledně jeho shánění zde bylo v DF více diskuzí (alespoň některé se mi podařilo narychlo dohledat), ovšem mnohé jsou již staršího data (klidně 10 let či více), tedy uvedené odkazy na zdroje materiálu již nemusí být aktuální. Zřejmě nejčerstvěji se ohledně desek PS a jejich nákupu debatovalo ve vláknu o stavbě kitu korvety http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=4658

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Děkuji za zajímavé názory a pohledy. Nejsem v tomto sběhlý, pracuji nyní se sklolaminátovými deskami od 0,2 mm až po 1 mm což je docela fajn. Zjišťuji ale, že mi to společně s vteřinovými lepidly vadí ze zdravotního hlediska (kýchání, lehtání v nose atd.), proto se poohlížím po jiné náhradě. Nechci se vzdát modelařiny. Jenže na různých stránkách se to jmenuje pokaždé jinak. Např. www.modelylodi.cz - zde se materiál nazývá Styren. Na www.litomysky.cz je to zase polystyrén (od firmy Evergreen) a nebo kopolymer ASA, neboli také superstyrén (od firmy Raboesch). Zakoupil jsem jednu desku Styrenu od www.modelylodi.cz a vyzkoušel lepit lepidlem na plastové věci, ale moc to nedrželo. A ten název H.I.P.S. byl tak to uvedený na stojanu, ve kterém tyto desky byly na výstavě nabízené.

Joe

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Já bohužel také ne dostatečně. Jak jsem již psal, ty různé obchodní názvy v tom dělají zmatek a zřejmě se nejlépe přidržet osvědčené reference, anebo osobně otestovat. Pokud ti zakoupený materiál nešel dobře slepit může to být z řady důvodů. Neuvádíš přesné označení lepidla. Lepidel na plasty přitom existuje řada a každé je vhodné na něco jiného, zdaleka ne všechny budou fungovat na polystyren. Na něj jsou třeba taková na rozpouštědlové bázi, co polystyren naleptají a umožní tak "svařit" spoj.

Polymer ASA jsem dosud neznal a tak byl nucen si rozšířit obzory https://en.wikipedia.org/wiki/Acrylonit … e_acrylate Mělo by to být podobné ABS, ale více odolné povětrnostním vlivům. Co jsem tak studoval, ASA i ABS jsou podobné polystyrenu (obsahují styren) a měly by jít lepit stejnými lepidly. Dosud jsem se domníval, že HPS je prostě jen homogenní forma polystyrenu (na rozdíl od pěnových), ale zjistil jsem že jde také o kopolymer (kromě styrenu obsahuje též butadien), tedy má strukturou k ABS docela blízko. Zřejmě všechny tyto plasty budou dobře zastupitelné a obdobně zpracovatelné.

Osobně mám zkušenost pouze s tímto https://www.promodely.cz/plasty/HPS Získal jsem odtud menší kus toho černého a zdá se dobře slepitelný lepidlem na kity i epoxidy, ale zatím jsem z toho dělal pouze drobnosti a nemám prověřenou dlouhodobou trvanlivost.

Polystyren lze také získat jako odpadní materiál (různé obaly). Jsou z něj údajně např. čiré obaly CD. Potom různé kelímky apod. Ovšem v potravinářských obalech je na ústupu a dnes je většina krabiček a kelímků z polyetylenu (PE) či polypropylenu (PP), tedy k ničemu. Druh materiálu se pozná podle značky na obalu, polystyren je PS.

Rozumím snaze vyhnout se zpracování laminátových desek. Ty jsou sice oceňovány pro mechanické vlastnosti, stálost a trvanlivost, ale zdravotní problematičnost mě také odrazuje, plně mi stačí peripetie s laminováním trupů. Plasty jsou v tomto rozhodně příjemnější. Ovšem zas nevydrží tolik. V historii tohoto DF se dá najít řada debat na téma materiálů nástaveb. Někteří varují před malou tepelnou odolností, velkou tepelnou roztažností a malou trvanlivostí plastů, ale jiní zas oponují, že to není tak hrozné. Osobně se k tomu přikláním. Přeci jen model bývá venku jen občas a na krátkou dobu, materiál je natřen barvou apod. S plastikovými kity jsem dosud problém neměl, na nástavby vlastní konstrukce z PS desek se však teprve chystám. Předpokládám, že tradiční materiály (dřevo a papír v různých podobách používat nechceš). Hladký a přirozeně voděodolný povrch poskytnou také kovové plechy, měď a mosaz se dají pájet, hliník lepit epoxidy. Ale všechno má svoje a ideální materiál neexistuje. Záleží co komu subjektivně vyhoví.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Joe napsal:

Děkuji za zajímavé názory a pohledy. Nejsem v tomto sběhlý, pracuji nyní se sklolaminátovými deskami od 0,2 mm až po 1 mm což je docela fajn. Zjišťuji ale, že mi to společně s vteřinovými lepidly vadí ze zdravotního hlediska (kýchání, lehtání v nose atd.), proto se poohlížím po jiné náhradě. Nechci se vzdát modelařiny. Jenže na různých stránkách se to jmenuje pokaždé jinak. Např. www.modelylodi.cz - zde se materiál nazývá Styren. Na www.litomysky.cz je to zase polystyrén (od firmy Evergreen) a nebo kopolymer ASA, neboli také superstyrén (od firmy Raboesch). Zakoupil jsem jednu desku Styrenu od www.modelylodi.cz a vyzkoušel lepit lepidlem na plastové věci, ale moc to nedrželo. A ten název H.I.P.S. byl tak to uvedený na stojanu, ve kterém tyto desky byly na výstavě nabízené.
Joe

Zkusím se podělit o své zkušenosti s touto problematikou. Používám z části plastové díly ze stavebnic (revell, heller...) kde by se mělo myslím jednat o polystyren ke kterým ale musím často přidávat nemálo svých vlastních výrobků. Už poměrně dlouho používám plastové destičky a profily evergreen, které lepím klasickým revell contacta nebo tamiya extra thin (snad nejlepší lepidlo, které nešpiní okolí spoje). Co se barev týče, stačí dvě vrstvy "prajmru" na plastiky a pak cokoliv přes to. Neumím si představit nic víc efektního než toto.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu