1

Téma: Naviga - čekáte změny k lepšímu?

Právě jsem se dočetl, že to v Navize "položil" generální sekretář Jean-Marc Vallée:
http://www.naviga.org/?p=788

Kladu si otázku, zda lze v případě, kdy takto postavení lidé opouštějí loď, lze ještě očekávat nějaké změny pozitivním směrem?

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

2

Re: Naviga - čekáte změny k lepšímu?

Jen doufám, že to není loď potápějící se.
Jako člověk neznalý tématu mi nepřijde, že by se něco dělalo zase tak špatně, ale dělat to lépe jde asi vždy.

Mimo téma, nemá prosím někdo kontakt na pana Dietera Matysika?

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Jako člověk znalý poměrů za dob pana Hofbauera, si dovolím říci, že paluba je na úrovni hladiny nebo už pod ní... Jen na můstku je pořád párty a všichni se baví a nezajímá je co se děje pod nimi.
viz letošní volba vedoucího sekce NS....
viz sekce FSR kdy většina odešla pod jinou organizaci
viz sekce S kdy mnozí dávají přednost akcím ISAF...
a hlavně viz zveřejněné prohlášení sekretáře NAVIGY ke své rezignaci. Pokud je toto řečeno veřejně, tak to, co veřejné není musí být strašné...

U nás to ale není o moc lepší...

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

TomHlach napsal:

Mimo téma, nemá prosím někdo kontakt na pana Dietera Matysika?

Odesláno soukromou zprávou smile

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.

5

Jedna reakce na současný vývoj - nevývoj:
http://naviga-restoration.eu

6

a) 3 "M"-kaři, 2 poláci...  to nemá šanci projít
b) řeší prezentaci a "moderní technologie" komunikace.... chvályhodný počin, ale to jsou jen symptomy a nikoliv příčiny problémů...
c) není ani slovo o tom, jak chtějí NAVIGU spasit, kam ji vést a jak toho dosáhnout.
d) stejnými problémy trpí SMČR a ani ten nejsou schopni spasit, což je o domluvě pár lidí v jednom státě, ale na NAVIGU si troufají?

tož asi tak... bylo by krásné, kdyby jim to vyšlo, ale nevidím ani náznak analýzy CO se děje, PROČ se to děje a JAK to napravit a bez toho to nejde.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

SH napsal:

a) 3 "M"-kaři, 2 poláci...  to nemá šanci projít
b) řeší prezentaci a "moderní technologie" komunikace.... chvályhodný počin, ale..

Předem se omlouvám, ale na toto reagovat musím. Nemyslím to zle, nicméně vždy když se haní NAVIGA, mám pocit, že jste u toho a ve chvíli, když přijde někdo, kdo chce změnu, tak je to málo?
   Nemám nejmenší problém s tím, že dva jsou poláci, nebo že tři jsou údajně "Mkaři". Ten jeden "Mkař" je třeba pravidelným rozhodčím a i letos byl na Mistrovství světa v Bánku. Podle mého tam přesně specifikovali to, co se mi zdá jako hlavní problém a jak to zlepšit - komunikace. Ono zní v dnešní době jako banalita, že se bude komunikovat po internetu, nicméně do teď se mi třeba nepodařilo spojit s panem Matysikem a to od mistrovství uběhlo několik měsíců a navíc se jedná o presidenta NAVIGY.
   Vadí mi, že se NAVIGA nikam neposouvá a že se nic nedělá pro to, aby rostla popularita tohoto krásného sportu. Nemluvě o tom, že jednou chci mít děti a chci, aby měli možnost modelařit a jezdit na akce, poznávat lidi se stejnou zálibou a ne si to šudlat doma sami pro sebe. I proto, když včera Láďa sdílel tuhle stránku "NAVIGA restoration" hned jsem vzal telefon a napsal jim mail, že pokud bude nejmenší možnost, rád se zapojím a zkusím pomoct. Občas totiž podle mě člověk musí k "vadí mi" připojit i "a tak udělám pro změnu..". Neberte mou odpověď zle, ale takto to prostě cítím.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Dovolil bych se v souvislosti s národními i mezinárodními strukturami optat, k čemu že je považujete za dobré a užitečné? Zažil jsem jako člen víc klubů, od malých, až po megaklub se 120 členy, nicméně nemám pocit, že bych potřeboval třeba SMČR a že bych za vynaložené poplatky (byť legračně nízké) získal nějakou formu protiplnění. Nejsou doby Svazarmu, kdy jsme museli být organizováni a podchyceni, tak marně přemýšlím, proč je vyžadována organizovanost... Pochopím ještě sdružování zdola, pokud modeláři zjistí, že je pro jejich činnost z nejrůznějších důvodů vhodná forma sdružení či třeba obecně prospěšná společnost. Ale vytvoření vrcholové struktury, která si uzurpuje nějaké pravomoci a vlastně vynucuje členství, to mi nepřijde šťastné. Modelařině zdar. Ivoš

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

neomlouvej se, nemáš proč.

Rozdíl mezi námi dvěma je ve věku, což znamená v množství zkušeností a to přeloženo do konkrétštiny je, že takových snah jsem už zažil mnoho na různých úrovních a vždy skončily stejně - neúspěšně. A proč skončí neúspěšně jsem se snažil popsat. To není shazování snahy ale upozornění na problémy na kterých ta snaha o změnu  ztroskotá.  A už mě nebaví pokaždé, když poukážu na problémy být poslán někam, že dotyční ví, co dělají, a po půlroce, roce od nich slyšet "jó, měl jsi pravdu..." To mi je platné, jak mrtvému zimník. Raději bych se mýlil, a snaha o změnu byla úspěšná.

K tomu co jsi napsal:
- že tam budou dva poláci mi nevadí.. klidně ať jsou všichni ve vedení poláci... ALE... ale bude to vadit spoustě jiných... dnes je ve vedení v převaze Německo a vidíš, jak to dopadá... Před MS v Bánku byl na předsedu NS nominován i Leoniec a Matysik podle toho, co psal Standa Jakeš, těžce orodoval proti němu. Obcházel jednotlivé zástupce a přesvědčoval. Proti takové kampani se nedá bránit a o výsledku bylo rozhodnuto dřív, než se vůbec zasedání sešlo. A teď je Leoniec znova a dokonce je tam i Stolarek... Co myslíš, jak se asi teď v zákulisí žhaví telefony? Myslíš, že se bude něco řešit na volebním zasedání NAVIGY, že se budou přednášet nějaké volební programy, návrhy na řešení situace? No, možná budou... ale o výsledku bude rozhodnuto dávno předem.
- totéž je (ne)poměrné zastoupení sekce M... V ideálním případě to není problém. Bohužel nežijeme v ideálním světě, a jak jsem se přesvědčil, naprostá většina modelářů nemá o jiných kategoriích kromě té své naprosto přehled. Je to i díky komunikaci (viz dále). Takže se domnívám, že v okamžiku, kdy si toto přečtou třeba plachetnicoví, tak první, co jim proběhne hlavou bude "M-koví zase chtějí urvat víc peněz a vlivu..." a vůbec se nebudou zamýšlet nad podstatou sdělení. Zkus se pobavit třeba s Dostálovou, kolik toho ví o problémech NS, plachetnic nebo práce s mládeží.... Ne. že se jí zeptáš "víte o problémech..." na to Ti odpoví samozřejmě, že ví, ale zeptat se jí na něco konkrétního a pobavit se o tom. A uvidíš. Jednou jsem se jí ptal na něco kolem Navrátila a odpověď byla "nevim (to ještě beru), na to NEMÁM ČAS ZJIŠŤOVAT" !!!  A to už neberu. A to je členka vedení KLoM!!! Podobný hovor jsem měl s Vašíčkem když ještě byl vedoucím "C"... "Já se starám jen o Cčka a ostatní mě nezajímá..." Myslíš, že se jejich uvažování najednou a jako zázrakem změnilo?  A tak uvažuje naprostá většina.

- komunikace... ano, je bídná. Ale není to formou. Kdyby se chtělo, tak komunikace může naprosto spolehlivě a dostatečně fungovat i archaickou formou článků v časopisech.... kdo chce, ten se k infu dostane. Kdo nechce nebo nemá zájem, tomu nepomůže ani 100 mailů a 1000 facebooků. To, že se nemůžeš spojit s Matysikem to jen dokládá, že problém není ve formě a nová tvář PR NAVIGY to nezmění protože nebude mít co sdělovat. Problém je u konkrétních osob.

Kostelanský mě na jaře popíchnul, že jenom kritizuji a nic pro to nedělám... tak ode mě dostal analýzu jak by měl SMČR fungovat (podle mě...). V podstatě tam bylo mj. napsané to, co píšeš v posledním odstavci, bylo tam rozvedeno i to, o co se snaží tato skupina v rámci NAVIGY (ty problémy jsou téměř totožné) a mimo popisu problému byly i návrhy na řešení, samozřejmě heslovitě, s nabídkou na jejich rozvedení. Odezva téměř nulová... tj. na podzim to probereme (a já dodávám že na jaře navrhneme, na další podzim navrhneme ke schválení a další jaro možná (ne)schválíme. Jenže to už bude třeba řešit jiné problémy a o toto už nikdo nebude stát, protože se musel zařídit hned a ne až za dva roky!!!!
Nečekal jsem, že si z toho "sednou na zadek" ale nějakou odezvu typu to ano, toto ne, na tom děláme, toto nám vysvětli, tu jsem čekal...  naivně.
Někdy je asi lepší se na starou organizaci vykašlat a s lidma co mají elán a chuť něco dělat založit něco nového. Je to sice tříštění ale dá to méně úsilí než bojovat se starými strukturami co jsou na svých postech dokonale opevněni.
PS: o víkendu jsem (jsme) v Třebíči na soutěži Moravského Poháru. Rebelů tam bude dost, nechceš přijet se podívat anebo si i zasoutěžit?

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Ivo Michal napsal:

Dovolil bych se v souvislosti s národními i mezinárodními strukturami optat, k čemu že je považujete za dobré a užitečné? Zažil jsem jako člen víc klubů, od malých, až po megaklub se 120 členy, nicméně nemám pocit, že bych potřeboval třeba SMČR a že bych za vynaložené poplatky (byť legračně nízké) získal nějakou formu protiplnění. Nejsou doby Svazarmu, kdy jsme museli být organizováni a podchyceni, tak marně přemýšlím, proč je vyžadována organizovanost... Pochopím ještě sdružování zdola, pokud modeláři zjistí, že je pro jejich činnost z nejrůznějších důvodů vhodná forma sdružení či třeba obecně prospěšná společnost. Ale vytvoření vrcholové struktury, která si uzurpuje nějaké pravomoci a vlastně vynucuje členství, to mi nepřijde šťastné. Modelařině zdar. Ivoš

Protože člověk je tvor stádový a rád se sdružuje... smile

V podstatě máš pravdu a současně ji nemáš. Je velká skupina modelářů pro kterou je NAVIGA úplně k ničemu a dost možná o ní ani neví... A je skupina která se chce srovnávat s jinýma a potřebují někoho, kdo udrží jednotná pravidla, zajistí aby byl jen jeden a právě jeden pořadatel MS, ME... atd.

A dnes už sice není Svazarm... ale obávám se, že po průserech s drony budou za chvíli uzemněni letci a bojím se, aby se nevrátil čas, kdy zase budeme registrovat vysílačky na úřadech a zajišťovat si povolení k vysílání. A aby se to nestalo je dobré mít co nejsilnější fungující zájmovou skupinu která bude úředníkovi oponovat a zabrání nejhoršímu.
O takových detailech, jako je pronájem plochy (voda, letiště,.. ) ani nemluvě. Tam má organizace vždy výhodu před jednotlivcem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

TomHlach napsal:

Nemám nejmenší problém s tím, že dva jsou poláci, nebo že tři jsou údajně "Mkaři".

Já s tím také problém nemám, ale je třeba se podívat na systém, jakým Naviga na volební schůzi zasedá. Jestli jsem do jednacího řádu dostatečně pronikl, myslím, že jeden členský svaz = jeden hlas. Pokud z jednoho státu může být jen jeden svaz, pak jde o hlasování, které se zvrtne v prosazování národních zájmů. A najednou jdou odborné zájmy stranou a na výsluní se dere politikaření, protože do vedení se dostane ten, kdo je zadobře s vícero státy. Těžko bude pro některé východněji položené státy přijatelná představa, že jim budou "vládnout" dva Poláci.

TomHlach napsal:

Nemluvě o tom, že jednou chci mít děti a chci, aby měli možnost modelařit a jezdit na akce, poznávat lidi se stejnou zálibou a ne si to šudlat doma sami pro sebe.

Jenže to potřebuješ v první řadě to, aby fungovaly nějaké kroužky, kde se modely staví. Protože pak je větší pravděpodobnost, že se najde někdo, kdo uspořádá nějaké akce. Pokud se nebudeme hned bavit o výjezdech na MS, myslím, že je na národní bázi naprosto jedno, zda ty akce pořádá DDM Třinec jako čistě nesvazové, anebo kluby pod SMČR.

12

To, že ve skupině obroditelů je převaha M-kařů je vcelku pochopitelné. Technické změny v této kategorii v oblasti jak napájení, tak motorů jsou tak rychlé, že pokud by závodili podle dvacet let starých pravidel, tak jako ostatní sekce, byly by to výrazně nerovnocenné závody. To vedlo tuto sekci k podstatně rychlejší práci na aktualizaci pravidel, což ve svém okruhu rozhodčích, funkcionářů zvládli, pak ale byly kroky, ke kterým se muselo vyjádřit presidium Navigy, a tam začalo nekonečné čekání. Ze zbývajících sekcí, stále ještě věřící v záchranu Navigy tam je také zastoupení NS i C. Opět těch, kteří potřebovali v nedávné době prezidium Navigy - jako pořadatelé mezinárodních mistrovství. Ostatní FSR a plachetnice S si už postupně nacházejí náhradu IMBRA u FSR, ISAF u S. Zejména spolupráce s profesionální jachtařskou organizací ISAF, která na rozdíl od Navigy dokáže získávat finance i z jiných zdrojů, než svých členů, může zajistit stabilitu závodů modelů plachetnic i v budoucnu. Byť si leckdo stěžuje na fungování SMČR, je i ten v oblasti financování na tom lépe a dokáže do svého rozpočtu získat minimálně pětinásobek než členské příspěvky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Jsem zrovna příklad modeláře, který žádnou organizaci podle všeho nepotřebuje. Nebýt zdejších příspěvků na dané téma, věděl bych o Navize leda, že něco takového existuje. Daná problematika mě příliš nezajímá a přečtu si o tom leda pro zběžnou informovanost. Zprávy o problémech mě v mém negativním postoji jen utvrzují a jako věčný skeptik sdílím pohled SH ohledně (ne)reformovatelnosti zkostnatělé instituce. Jelikož mě soutěžení s modely netáhne, opravdu nemohu nalézt důvod proč se nějak formálně sdružovat a něčemu podřizovat. Navíc se domnívám, že i soutěžení lze alespoň v některých kategoriích zařídit neformálně (prostě se nějak dají dohromady lidi s stejným úmyslem a něco si společně zorganizují, dohodnou pravidla apod.). Rovněž pro práci s mládeží není nutně potřeba zastřešující organizace. Opět je to především o lidech a jejich zájmu. Dnes v době internetu není na rozdíl od časů mého dětství problém nalézt podobně spřízněné lidi. Osobně zvládám svou sdružovací potřebu dostatečně uspokojovat na internetových diskuzích a neformálních srazech. Nevěřím, že by mi účast na organizované modelařině přinesla cokoli pozitivního, nestojím o žádné dohady a politiku, pouze si chci si svobodně provozovat svůj koníček. V jednom ale SH dávám plně za pravdu. Též jsem zaregistroval tu zmíněnou hrozbu legislativních omezení RC provozu. Bylo by velice mírně řečeno nešťastné, aby bezproblémová většina doplatila na nezodpovědnost pár idiotů. V boji za odvrácení takového zlověstného scénáře je potom dobrý každý prostředek. Potom bych tedy byl případně ochoten užitečnost modelářské organizace uznat.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

14

Jedno je jisté - po 26. říjnu bude jasnější, jak to nadále bude:
http://www.naviga.org/?p=803

15

ladous napsal:

Jedno je jisté - po 26. říjnu bude jasnější, jak to nadále bude:
http://www.naviga.org/?p=803

Nebude, pokud to nevezme SH do ruk!

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu