1

Téma: Vyskytná u Pelhřimova

Moje mateřská vodní plocha poblíž mého rodiště na Pelhřimovsku na Vysočině, kterou již řadu let užívám pro plavby s mými modely. Nachází se u obce Vyskytná, v blízkosti silnice č. 602, zhruba na půli cesty mezi Pelhřimovem a Jihlavou, v pohodlném dosahu z dálnice D1 (nejbližší exit 90 Humpolec). https://mapy.cz/turisticka?vlastni-body … 12.080%22N

Hlavními pozitivy jsou pro mě dostupnost (z domova pár minut autem) a dobrý přístup k vodě. Na rozdíl od jiných rybníků v okolí (v minulosti jsem vyzkoušel zejména Kladiny) se tam dá bez problémů zaparkovat v bezprostřední blízkosti vody a břehy jsou ve značné délce holé bez vegetace či jiných překážek. Hlavním trumfem je hráz z betonových panelů, odkud lze poměrně dobře spouštět lodě na vodu. Určitým nedostatkem je však sklon panelů (břeh neklesá pod vodu kolmo), který by mohl dělat potíže u lodí s hodně velkým ponorem (zejména plachetnice). Z obou stran se k hrázi přimykají travnaté pláže s velmi pozvolným vstupem do vody (písečné mělčiny). Při plném stavu vody je hloubka těsně u břehu asi 10cm, tedy lze dobře spouštět menší lodě i odtud. Pokud je vody méně a písečné dno se částečně obnaží, je bohužel hloubka v dosahu ruky minimální a zbývá jedině hráz. Mělčiny jsou vhodné pro ježdění s hodně malými a jinak citlivými modely. V případě potopení by byla záchrana snadná. Uprostřed hráze je však hloubka taková, že tam dospělý člověk nestačí. Velikost vodní plochy je dle mého tak akorát (dle mapy délka hráze přes 100 m a vzdálenost od hráze k opačnému cípu přes 150 m), měla by být dostatečná pro většinu lodí včetně větších modelů, jen s rychlíky si nejsem jistý (nemám zkušenosti). Rovněž nedokáži posoudit vhodnost pro plachetnice (neprovozuji), nicméně jsem si jist, že tam běžně fouká (mám opačný problém než kapitáni plachetnic, pro své mini lodě potřebuji co nejklidnější hladinu). Kvalita vody je obvykle dobrá, v posledních letech nepamatuji nějaký větší růst vodní vegetace. Sem tam obvyklý bordel na hladině (listy, tráva) dle aktuálních podmínek.

Hlavním nedostatkem popisované lokality je fakt, že se jedná o koupaliště a navíc v těsné blízkosti kempu https://www.kempvyskytna.cz Během letní sezóny se tam tedy zejména v teplých dnech vyskytuje víc lidí a motat se tam s modely není zrovna vhodné. Nicméně letní večery bývají obvykle v pohodě a rád je využívám (největší šance na bezvětří a klidnou hladinu). Mimo letní sezónu je tam však obvykle klid a volno na břehu i na vodě. Rovněž si nevybavuji, že bych tam někdy viděl rybáře, pokud se tam snad vyskytují, tak rozhodně ne příliš často a v hojnějším počtu. Nicméně nějaké ryby tam žijí a na podzim nádrž obvykle bývá částečně vypuštěná, tedy možná dochází k výlovům.

Lokalita je modelářsky klidná, za všechny ty roky jsem tam nenarazil na žádného kolegu, pouze výjimečně děti s nějakými RC hračkami. Ani letadla jsem v okolí nikdy nezaregistroval. Nikdy jsem tam tedy nezaznamenal nějaké větší problémy s rušením na 40 MHz (dříve jsem provozoval pouze jediný kanál, aktuálně několik). V průběhu všech sezón si pamatuji pouze několik případů cukání, výpadků signálu apod., přičemž většinou podezírám spíš jiné faktory (vybitá vysílačka či baterka v modelu, špatné konektory, špatná instalace antény, namočený přijímač apod.). Vzhledem k blízkosti civilizace (vesnice, kemp, elektrické vedení) však nelze riziko rušení zcela vyloučit.

Jak jsem naznačil, nevím o žádném modelářském klubu v okolí, ani o jednotlivých modelářích. Sám již řadu let žiji v Praze a doma se objevuji sporadicky. Nijak tedy nelobuji za intenzivnější využívání prezentovaného místa, natož za nějakou hromadnou akci. Spíš jen, aby se o dané vodní ploše vědělo. Třeba někdy někomu může příležitostně posloužit, jestliže zavítá do těchto končin.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/34/t/p1didghj7t1r4lsh38cd1aga13bt3.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/34/t/p1didghmpphh2tlf18641tm1bjm6.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/34/t/p1didghptt1bnnfmt6f41tc4u1u9.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/34/t/p1didght1v1tdv1osrliqk1n1s97b.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/34/t/p1didgi0qnp6i1ujup9i1dv31k3pe.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/34/t/p1didgi48fiqu6jcrlb3ebrrnh.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/34/t/p1didgi8k21m3t1fdsaobv7d141lk.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu