1

Téma: Calypso 1:45 Billing Boats

Československo, léto 1984
Při listování červencovým číslem Modeláře narazil mládenec v podkérkonošské vísce na článek „Kam jde vývoj“ s aktuální reportáží z únorového norimberského veletrhu (čas byl tehdy evidentně mnohem relativnější). Mezi jinými lodičkářskými novinkami ho nadevše upoutal obrázek Calypso ze stavebnice dánské firmy Billing Boats. Smutně si povzdechl, protože zakoupení té stavebnice pro něj bylo stejně dosažitelné, jako dovolená v Dánsku nebo výlet na Mars...
Česko, o 33 let později
Když na podzim 2017 webové stránky českého dovozce prozradily, že modernizovaná stavebnice lodi Calypso se vrací do výrobního sortimentu Billing Boats, neváhal nyní už poněkud prošedivělý bývalý mládenec ani minutu a hned se jal sepisovat dopis Ježíškovi. A protože byl zřejmě opravdu, ale opravdu hodný, pod stromečkem našel hezky objemnou krabici s nádherným obrázkem Calypso...
Ale dost už dětských traumat, dovoluji si vás pozvat k prohlédnutí mé fotogalerie https://photos.app.goo.gl/FzuV7LLK93khnbT7A popisující stavbu modelu oceánografické výzkumné lodi Calypso nezapomenutelného Jacquese-Yvese Cousteaua. Zatím je dovedena na počátek stavby nástavby; jak se mi bude dařit, budu postupně přidávat daší kroky. Podobně jako v případě stíhače ponorek SC-23 http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=4660 nepředpokládám nějakou rozsáhlou přestavbu stavebnice za každou cenu. Materiálově mně vyhovuje, maketovost je pro mne uspokojující; hlavní je pro mě sentimentální hodnota vzpomínky na dětství v 70. létech, kdy jedněmi z mála „koukatelných“ televizních pořadů byly seriály popisující dobrodružství lodi Calypso a potápěčů na její palubě. Předesílám, že zklamu příznivce nejnovějších technologií – moje domácí 2x1,5 m dílnička má jen zcela klasické vybavení bez 3D/CNC vymožeností a spousty strojního vybavení. Můžete se ale těšit na drobné low-tech tipy a pomůcky, které usnadňují stavbu; doufám, že aspoň některé z nich shledáte důvtipnými a užitečnými.

Share

Palec nahoru +2 Palec dolu

2

Re: Calypso 1:45 Billing Boats

Tato loď se mi líbí a na Vaši stavbu se těším! Co se hi-tech věcí týče.. ty lodě nedělají! Moje dílna je přenosná a obsažená v malé nářadnici. Pilníky, brusné papíry, skalpel, vrtáky, ruční vrtačka, trojúhelník, pravítko s dírami a podložka na řezání, s tím si z nářadí bohatě vystačím! smile

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Opět pěkná přehledná fotodokumentace stavby včetně zachycení různých detailů, pomůcek a vychytávek. Určitě v lecčems vhodné pro inspiraci. Jsem sice zatížený na vojenská plavidla, ale z hlediska technologie stavby to není vůbec podstatné. Absence hi-tech mi osobně vůbec nevadí, také spíš preferuji tradici. Příběh modelu má též značnou sílu, připomíná mi vlastní analogické zážitky. Rád budu sledovat pokračování stavby. Snad jediná poznámka, jako materiál bezpečnostní výplně bych raději použil na místo pěnového polystyren extrudovaný, u něhož nehrozí nasáknutí vodou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

super práce uź se těším na pokračování.Pepa

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

TomHlach: Já proti moderním technologiím vůbec nic nemám, naopak - často si říkám, že na to či ono by byl dobrý laser, 3D tiskárna, soustruh... jen je v činžákovém bytě nemám kam postavit. Takže si vybírám stavebnice, kde za mě už nějakou tu práci udělali, a nenutí mě do používání něčeho, co by se sousedům kvůli hluku nebo zápachu nelíbilo.
PetrP: Myslím, že zalíbení v Calypso nebo jiných modelech z rubriky "Kam jde vývoj" v Modeláři či z nahlédnutí do různě pokoutně získaných  katalogů od Graupnera a dalších západních firem budou mít společné lidé z generací, které "braly modelářský rozum" v 70. letech nebo na počátku 80. let. Takových nás pravděpodobně bude docela dost.
Nepředpokládám přílišné máčení polystyrenu ve vodě - zatím se mi dařilo stavět docela suché lodě; ťuk, ťuk na dřevo - ale mám ho jako nouzový signalizační prostředek pro případ, že se některý z kolegů s větším a rychlejším modelem rozdivočí více, než je obvyklé a projede mi lodí skrz. V takovém případě se kuličky z polystyrénového bloku hezky rozlétnou a na hladině vyznačí místo, kam je potřeba poslat tým potápěčů wink
Všem: Děkuji za pochvalu (smajlík pro lehký ruměnec, zrak cudně sklopený dolů a skromně rozpačité šoupání nohou).

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Já se připojím k těm co tě chválí ;-)
Nakonec - pochválil jsem tě i v Otrokovicích, možná si vzpomeneš ;-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Osobně jsem zřejmě o něco mladší, z doby před revolucí si moc nepamatuji a k materiálům z té doby jsem se dostal s odstupem. Vyrůstal jsem v 80. letech a o lodě se systematicky začal zajímat těsně po revoluci (2. stupeň ZŠ). Odkojený jsem Hubáčkem, Válečnými loděmi 1, 2, 3, 4, monografiemi z ABC apod. Pořád ale patřím do generace, co vyrůstala bez internetu, ten se rozšířil až v době mého VŠ studia (přelom tisíciletí). Informace jsem tedy bral především z knih, časopisů a TV dokumentů. Leckdy trvalo roky, než jsem se dozvěděl odpověď na to co mě zajímalo. Současně to však mělo své kouzlo, člověk nebyl tolik zahlcený informacemi a životní tempo bylo klidnější. Nové technologie sice přinesly mnoho pozitivního (právě díky internetu jsem objevil Monako, přes něj jsem získal mnoho cenných informací a impulz pro stavbu modelů plus následující události), ale také mnoho shonu a stresu. Člověk dnes leckdy žije víc virtuálně než reálně. V něčem sice mladším ročníkům trochu závidím jak to měli v mládí usnadněné, ale v lecčems bych neměnil.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

TomHlach napsal:

Tato loď se mi líbí a na Vaši stavbu se těším! Co se hi-tech věcí týče.. ty lodě nedělají! Moje dílna je přenosná a obsažená v malé nářadnici. Pilníky, brusné papíry, skalpel, vrtáky, ruční vrtačka, trojúhelník, pravítko s dírami a podložka na řezání, s tím si z nářadí bohatě vystačím! smile

Tak to tě obdivuju!
A na Herrmanovi je vidět, že to nemá na kvalitu vliv...
Nehledě na to, že pár kusů se dobře skladuje i hledá ;-)
Já mám za ta léta vercajku a udělátek moc a moc a pořád mi někdy nějaký správný bazmek chybí....

Na druhou stranu - když má člověk správné nářadí, práce je veselejší, nemusí se tak moc improvizovat...

Share

Palec nahoru Palec dolu

9 Naposledy upravil: JW55B (25-11-2018 20:43:27)

Steve7: Na Otrokovice se samozřejmě pamatuji smile Počítám, že v blízké době se podělím o fotoalba z lodičkářských setkání nebo soutěží, kterých jsem se zúčastnil aktivně s modely nebo jenom jako divák. Nebude to nic moc velkého, přece jen můj stařičký ultrazoom neudělá žádné dechberoucí akční záběry, ale na připomenutí příjemné atmosféry těch akcí by to stačit mělo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Kamarád z nedalekých Halenkovic se s Calypso pere po chvílích už pár let ;-)
A občas ji jako rozpracovanou do Otrokovic dovezl.
A kdysi ji stavěl Javor - nevím ale, jestli to vlákno bylo tady nebo na mojehobby. Už je to několik let - potřeboval identifikovat detaily na zádi. Google by to určitě našel.
Jakýsi výkres z MBH mám, i když to není bůhvíco ;-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

JW55B napsal:

Steve7: Na Otrokovice se samozřejmě pamatuji smile Počítám, že v blízké době se podělím o fotoalba z lodičkářských setkání nebo soutěží, kterých jsem se zúčastnil aktivně s modely nebo jenom jako divák. Nebude to nic moc velkého, přece jen můj stařičký ultrazoom neudělá žádné dechberoucí akční záběry, ale na připomenutí příjemné atmosféry těch akcí by to stačit mělo.

Předloňské Otrokovice jsou m.j. zde:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=4506
Další fotky na LMK Halenkovice nebo Bajda Otrokovice.

No a kamarád dal na Trubku toto:
https://www.youtube.com/watch?v=QLFGH1GSdDQ

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Stavba pooomaličku pokračuje, takže do fotoalba https://photos.app.goo.gl/FzuV7LLK93khnbT7A přibylo pár záběrů z budování nástavby a pokládání horní paluby.
A všem přeji všechno nejlepší do Nového roku 2019!
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151394/t/p1cvvjffbgqr0177829215jp16vh3.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Plavební sezóna pomalu začíná a stavba Calypso pomalu ale jistě pokračuje. V další várce fotografií v albu https://photos.app.goo.gl/FzuV7LLK93khnbT7A můžete sledovat dokončení horní paluby a stavbu drobných maketových detailů.
Ušetří se tam na váze vysoko nad čarou ponoru nahrazením mosazných doplňků ze stavebnice samo-domo produkty z hliníkových trubiček, lehčeného PVC a laminátu.
Najdete tam také dva příspěvky do nedávné diskuse o vytváření plastových koleček - jednu metodu vhodnou pro měkké plasty do cca 1 mm tloušťky a druhou i pro tlustší až tlusté - oba způsoby jsou vhodné pro menší množství kusů; pro velkosériovou velkovýrobu bude nutné vynalézt ještě něco jiného.
A laminuje se tam trubička tak osobitým způsobem, až si výsledek můžete snadno splést se zahradní hadicí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

I když letní vedra, čas dovolených a události reálného života neposkytly mnoho času, kdy bych si mohl užívat stavbu Calypso, přece jen ve fotoalbu https://photos.app.goo.gl/FzuV7LLK93khnbT7A zaznamenáte pokrok.
Najdete tam tip na hezká tenká a dobře ohebná lanka pro skrytou elektroinstalaci a vylepšení postupu lepení palubních lišt s použitím čirého montážního lepidla.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

JW55B napsal:

I když letní vedra, čas dovolených a události reálného života neposkytly mnoho času, kdy bych si mohl užívat stavbu Calypso, přece jen ve fotoalbu https://photos.app.goo.gl/FzuV7LLK93khnbT7A zaznamenáte pokrok.
Najdete tam tip na hezká tenká a dobře ohebná lanka pro skrytou elektroinstalaci a vylepšení postupu lepení palubních lišt s použitím čirého montážního lepidla.

Mě se to neotevřelo.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu