1

Téma: Stíhač ponorek třídy SC-1

Dovoluji se s Vámi podělit o rok příjemně strávený stavbou stíhače ponorek třídy SC-1 z I. světové války ze stavebnice americké firmy Dumas. Modelem jsem se po skoro třicetiletém odskočení k RC letadlům vracel ke stavbě lodních maket, takže jsem to bral docela zlehka, bez velkých úprav a snahy o supermaketovost a bezpodmínečné dodržení počtu nýtků. Jak ukazuje moje fotoalbum https://photos.app.goo.gl/SHzpsU6Q9up2AFus6 povětšinou jsem se držel toho, co američtí soudruzi nabízejí. Užil jsem si velmi dobře promyšlenou technologii stavby trupu (plaňkování hotovo za 3 hodiny), dodávané dřevěné a plastové díly byly slušné kvality bez nutnosti něco nahrazovat z vlastních zásob. Samozřejmě, dřevěná loď není nic pro osoby s alergií na brusný papír, to je jasné. Úpravy se soustředily především na mírné vylepšení vzhledu (náhrada samolepkových oken skutečnými), zlepšení stability (náhradou těžkých maketových doplňků odlitých z "angličákoviny" za plastové, hliníkové nebo laminátové), doplnění funkčního osvětlení. Jako drobnou třešničku na dort jsem doplnil funkční vrhač hlubinných náloží. V uplynulých dvou sezónách jsme s SC-23 objeli celou řadu akcí a setkání - a zatím to vypadá, že pohonný systém, tj. stříďák AXI 2212/20, který mi zbyl z letadla, s regulátorem FOXY R-35 Car napájeným z 2S LiFe A123 2500 mAh funguje spolehlivě a dle předpokladů úsporně. Stabilitu a všeobecně dobré nautické vlastnosti důkladně prověřil nárazový vítr na jarních Lužinách 2018.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Moc pěkný model a skvělá fotodokumentace stavby a jaký bude další model.Pepa

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Nádherná práce, klasická dřevostavba (snad se někdy odhodlám také zkusit). Náhradní detaily svépomocí také povedené a šikovně zkonstruované. Především bych pochválil podrobnou fotodokumentaci s komentářem. Názorně vysvětluje vše podstatné a může sloužit jako instruktáž. Nejvíce mě zaujal ten funkční vrhač, nápadité řešení. Předpokládám, že těch detailně zpracovaných hlubinných bomb by byla škoda a že se tedy po odpalu vyloví pro další použití? Škoda že jsem na jarní Lužiny dorazil se zpožděním a model nezastihl na vodě.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Děkuji všem za pochvaly...
machacek: SC-23 jsem spustil na vodu v pozdním podzimu 2015 a od té doby jsem nezahálel. Loni měl premiéru kolesový remorkér Myrtle Corey (také na základě stavebnice Dumas, ale s trochu většími úpravami, který podrobněji představím v budoucnu, pokud budete mít zájem). Na Monaku můžete jeho fotky najít ve fotogaleriích k loňskému Springer Cupu na Proseku nebo z letošního Třebovického lodivoda na Laši.
Teď je v suchém doku Cousteauova Calypso - to je samozřejmě hold vzpomínkám na dětství, 70. léta a prakticky jediný "koukatelný" pořad v programu Československé televize. Její stavbu vám zkusím nabídnout v "přímém přenosu".
PetrP: Hlubinné nálože jsou samozřejmě plovoucí a loví se malým teleskopickým podběráčkem, je-li třeba. Vzhledem k tomu, že u jejich vystřelování nejsou žádné pyrotechnické efekty, jaké znáte třeba od kolegů z Merrimack klubu, není to zase taková show. Přece jen je to pouze metrová loď v měřítku 1:35, předvádění má smysl spíš jen v komorních podmínkách blízko u břehu, kde diváci něco uvidí. Samozřejmě, pokud by byl k dispozici nějaký ten U-boot a z reproduktorů by zněly "pingy" asdicu, to byla jiná (i když nerealistická show, protože asdic samozřejně mělo ve výbavě jen několik reaktivovaných SC za II. světové války, mezi něž SC-23 nepatřila).
Funkční hlubinné nálože mám jako bývalý chemik vymyšlené, ale nejsou zrovna ekologicky přátelské, takže zůstávají zatím jen na papíře.
Pokud byste se chtěli dozvědět víc o "železných mužích na dřevěných lodích", jak se říkalo posádkám stíhačů ponorek, navštivte https://www.subchaser.org/ Najdete tam spoustu fotografií takřka ke každému ze čtyř stovek postavených SC, vzpomínky veteránů s fotogaleriemi, originální výkresy a mnoho dalšího.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Jasně, však by jich byla škoda. Jiná je situace u větších lodí, co stavím. Takový torpédoborec 1:100 by měl hlubinné bomby dost malé, tedy funkčnost (exploze) zřejmě nerealizovatelná a pokud by se podařilo sestrojit odpalovací zařízení, víděl bych to jen na prosté válečky na jedno použití, tedy z ekologického materiálu.

Pyrotechnické vystřelování hlubinek zřejmě není třeba. Nelze mít vše dokonalé, navíc v reálu tam byla jen slabá patrona, tedy žádný mohutný efekt jako při výstřelu z děla. Funkční hlubinky by mě zajímaly (teoreticky, prakticky bych je zřejmě na modelu nikdy nevyužil, viz. ta velikost). Ale záleží na tobě, zda bys byl ochotný prozradit něco víc, případně třeba do soukromé zprávy (pokud nechceš otevřeně zveřejňovat rizikové informace).

P.S. Chemik, tak to jsme dva.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

PetrP Jak praví klasik: "My nesmíme ani naznačovat."
Ale vážně, v měřítku 1:100 nejspíš není reálné hlubinné nálože simulovat, aniž by člověk použil prostředky, které by se rozhodně používat neměly. Ostatně, naše rybníky a jezera povětšinou nepatří mezi nejčistší, takže si myslím, že bude lepší, když se nebudeme pokoušet tam sypat ještě něco dalšího.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Moc hezká práce, na tovýhle fotodokumentace se koukám nejraději.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Využil jsem posezónní údržbu a na závěr fotoalba doplnil několik záběrů vnitřku lodi - umístění serv, přijímače, pohonného akumulátoru, regulátoru, motoru a další elektroniky: https://photos.app.goo.gl/SHzpsU6Q9up2AFus6

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Dělal jsem ponorky a k nim hlubinné nálože patří (z druhé strany) úplně stejně jako ke stíhačům ponorek. Měl jsem vyzkoušené  velmi jednoduché efekty s použitím dělbuchů, těch miniaturních cca 3 mm, které se prodávají v pásech a imitují "kulometnou palbu", i větších až do 6 mm průměru. Výmet stačil pružinou, jakmile to jednou hoří, tak to ani pod vodou nezhasne, optimální hloubka pro gejzír (až 1/2 m výšky) byla tak 5-10 cm.

Funkce v pohodě, zvuk skoro žádný, gejzír ukázkový a trochu kouř. Ale NIKDY to nepatří na volnou vodu, kde mohou být ryby. Jednak to trochu znečišťuje, ale hlavní je tlakový ráz, je mnohem větší, než si u těhle "trpaslíků" člověk připouští. Naplno jsem si to uvědomil v okamžiku, kdy ta nejmenší "nálož" doslova rozebrala na kousky velkou lepenou plastovou nádobu o objemu několika litrů. Takže chcete-li to taky vyzkoušet, prosím, ale v betonovém bazénu na zahradě, ne v přírodě. A chcete-li to zkoušet reálně s modelem ponorky (což by jistě při předvádění bylo atraktivní), tak ten ráz odpovídá tlaku v několika desítkách metrů hloubky (což jen odhaduji), a na to naprostá většina modelů stavěná není. Ověřeno.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10 Naposledy upravil: ladous (25-11-2018 20:22:03)

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/419/t/p1ct619hsa1ilgspll231viibq23.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/419/t/p1ct61adpjsl01ebb1iu6jd4i976.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/419/t/p1ct61b1qbpfjh0910kk1jjm9i99.jpg

Mám i fotku s majitelem ;-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

micer: Za sebe mohu jenom opakovat - do našich jezer a rybníků nehodlám házet nic, co tam nepatří, protože toho, co tam nepatří, je tam už dost. A ano, i malý výbuch "poplašňáku" ve vodě je výbuch a tlakový ráz jím vyvolaný může vodním živočichům (nebo modelům ponorek) v blízkém okolí ublížit velmi značně až fatálně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

steve7: To je z podzimních Otrokovic? To bylo moc povedené poježdění a moc příjemná akce, i když pro mě z Pardubic trochu z ruky. Hezké detailní fotky - já fotím jen stařičkým ultrazoomem, který je výborný třeba při toulkách po horách, ale není moc dobrý na věci v pohybu a ještě k tomu na vodě se spoustou různých odlesků. Takže moje fotky jsou spíš statické z dění na břehu nebo v dílně, než akční z vodní plochy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Ano, z Otrokovic.
Však jsem se podivoval, když jsi říkal, že sis "jen" odskočil ;-)
Akce je vždy začátkem května a v září (upoutávka i zde). Pokud budeš mít zájem, tak dojeď už v pátek a zůstaň do neděle - nocleh je za "babku" ;-) Ať si užiješ plochu...

Fotky jsou 5 x zmenšené, jinak by se nevešly.
Klidně ti je pošlu v plné velikosti, nijak jsem je neupravoval (můžu udělat), je to jak to vypadlo ze zrcadlovky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Se zábavní pyrotechnikou jsem již dávno dělal různé pokusy (rozhodně bezpečnější a spolehlivější než vlastní výroba) a mohu potvrdit popisované vodní efekty. Též jsem zkoušel spíše menší petardy (bezpečnostní a finanční důvody), asi nejvíce se mi osvědčil zelený "pirát", ty hodně malé už měly efekt dost slabý a také více náchylné na selhání. Po zažehnutí zpožďovací slože lze petardu opravdu hodit do vody aniž by uhasla a podle hloubky výbuchu se dostaví různé efekty. Na hladině či těsně pod je zachován zvukový efekt plus vystříkne vyšší gejzír (jako při dopadu granátu či pumy). Více pod povrchem to docela dobře imituje hlubinnou pumu (viditelný záblesk bez silnějšího zvuku a pak se na hladině vyvalí tlumenější gejzír. Pokud petarda klesne moc hluboko, nedostaví se prakticky žádný viditelný efekt.

Pokud jde o trhavý účinek, rozhodně bych ho nepodceňoval (dobrovolně bych si nenechal explodovat v ruce ani s rukavicí a za hodně velkou odměnu), ale ani bych nepřeceňoval. Směs v petardě je sice razantnější než běžný černý prach, ale množství velice malé (nějaké megapetardy jak jsem uvedl odmítám), většinu délky tvoří ucpávka. Výslednýefekt hodně závisí na podmínkách. Už jen zvuk (pro který jsou petardy konstruovány, nikoli pro trhací práce). V uzavřené místnosti je ohlušující i maličká petarda, zatímco na otevřeném prostranství (např. pole) zvuk za moc nestojí. Podobně s destruktivním účinkem (kdysi v mladém věku jsem více testoval). Vyhodit do povětří šlo leda tak papírovou lodičku, jinak nic moc. Jakákoli překážka účinek silně tlumí (zahrabat do hlíny, písku, sněhu, strčit do díry, dutiny apod.). Ovšem to se týká pružných a deformovatelných prostředí. Něco křehkého by ovšem prudkým tlakovým rázem prasknout mohlo. Poněkud jsem se tedy podivil té roztrhané plastové nádobě, ale bez přesných souvislostí neumím posoudit (byla snad uzavřená?).

Exploze ve vodě je samozřejmě vždy ničivější než na vzduchu a voda jako nestlačitelné médium přenáší tlakové rázy účinněji a do větší dálky. Na vyložený "rybolov" by to sice chtělo mnohem silnější kalibry (ruční granát), ale pravda že citlivé smysly vodních živočichů mohou stresovat i slabší exploze. To už je potom na rozumném posouzení, kde se co dá dovolit. Rozhodně neschvaluji ohrožování cizích modelů bez vzájemné domluvy a patřičného otestování, co je bezpečné. Se znečištěním to nevidím tak zle, zbydou jen roztrhané papírové dutinky, jako hlavní problém vnímám to případné rušení vodních živočichů.

Ostatně efekty nemusí být za každou cenu pyrotechnické. Klidně může být i pouhý odpal bez výbuchu. Potom jsou dvě varianty, buď munici vylovit, anebo ji mít na jedno použití. První variantu zde prezentoval autor vlákna, pro maketově propracované hlubinky to je zcela pochopitelné, každopádně by mělo být aplikováno při použití plastových apod, materiálů. Pro druhou variantu to chce biologicky rozložitelné materiály. Úplně ideální by byly látky snadno a rychle rozpustné a odbouratelné případně poživatelné pro vodní živočichy. Tedy něco na bázi potravin, povrchová úprava potravinářskými barvivy apod.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Steve7: Fotky v plném rozlišení bych měl rád, když tak to pořešíme přes soukromou zprávu.
Otrokovice a jiné akce - vzhledem k pracovnímu a mimopracovnímu vytížení jsem rád, když se "urvu" na jeden den o víkendu; celovíkendové akce jsou pro mě takřka nezvládnutelné. Ale Otrokovice by určitě - vzhledem k čistotě vody, příjemnému prostředí a skvělé atmosféře - patřily k favoritům, kam bych se rád vydal, kdyby to šlo.

Share

Palec nahoru Palec dolu